Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi igényel több energiát, egy...

Mi igényel több energiát, egy helyiséget melegen tartani, vagy mindig újra felfűteni?

Figyelt kérdés

A vita egy lakótársam és köztem merült fel. Szerintem jobban járunk ha folyamatosan tartunk a szobákban(beton panel) 18-20 fokot. Ő minden nap levenné a konvektorokat, és csak délután kapcsolná fel, ami azzal járna hogy 10-15 fokos hőingadozás lenne minden nap.

Szerintem az is fontos, hogy így nap közben a falak és a bútorok áthülnek, így a konvektorok sokkal többször kapcsolnak fel, mivel a levegő hamarabb lehűl.

Kinek van igaza?

Légyszi jelöljétek a válaszotokban hogy tudományos alapon, vagy személyes vélemény/tapasztalat alapján válaszoltok!



2016. nov. 7. 00:05
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Az 1. válaszoló 3 nappal ezelőtt itt nagyon jól leírta (kivéve a helyesírást :D ):

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__alkalmazott-tudoma..

Logikusan, a fűtési teljesítményigény arányos a kinti-benti hőmérséklet-különbséggel. Tehát, ha a nap jelentős részében alacsonyabb hőmérsékletet kell fenntartani, akkor összességében kevesebb lesz a fogyasztás, a felfűtési plusz energia kevesebb mint amit az alacsonyabb hőmérséklet tartásakor megspórolsz.

De nem érdemes 5 fok különbségnél jobban visszavenni, mert a falak vizesedésével, penészesedésével több kárt csinálhatsz, mint amit megspórolsz.

2016. nov. 7. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

10-15 fok hőingás biztos, hogy nem lenne egy nap alatt, hacsak nincs különösen hideg (mondjuk -10 alatt).

Már leírták sok helyen, a benti-kinti hőmérséklet különbséggel arányos a lakás által a külvilágnak leadott hőenergia, tehát több energia felhasználásával tudod csak magasabb hőmérsékleten tartani. Az elméleted csak akkor lehetne igaz, ha egy gyors felfűtés hatásfoka rosszabb lenne, mint egy "lassú" fűtésnek. De nem az.

Tehát a lakótársadnak van igaza, a te módszered energiaigényesebb.


Egy analógia:

Képzeld el, hogy van egy wc tartályod, ami az alján kilyukadt és ereszt. Minél több víz van a tartályban, annál nagyobb a víznyomás a tartály alján, tehát annál gyorsabban folyik el a víz a tartályból. Hogy fogy el kevesebb víz, ha végig tele van a tartály és néha töltődik, vagy ha reggel lejjebb állítod az úszót vagy akár elzárod a vízcsapot (így alacsonyabb vízszint lesz a tartályban) és délután visszaállítod (ekkor viszont sokáig töltődik, hogy elérje az eredeti vízszintet).

Belátható, hogy az első esetben több víz fogy el. Helyettesítsd be a víz helyére a hőenergiát, a vízszint helyére a hőmérsékletet.

2016. nov. 7. 01:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 EagleHUN ***** válasza:
100%

Ha nagyon hagyod kihűlni a lakást, akkor a visszafűtés valóban egy hoszabb és több energiát igénylő folyamat.

De ez csak hoszabb idő, azaz napok alatt következik be.

Így nincs is értelme a teljes elzárásnak!

Már csak azért sem, mert ha mondjuk elmégy dolgozni és 13 órával később jösz vissza akkor már kellemetlennek fogod érezni a belső hőmérsékletet, még úgy is hogy sokkal hidegebb kinti hőmérsékletből mész be a lakásba.

Ennek fényében néhány tanácsot tudnék ajánlani!

- Ha már úgyis konvektor és szabályozható, akkor ne zárd el csak vedd visszább amikor elmész otthonról! (azaz legyen egy alap hőmérséklet aminél soha nem mehet lejebb a lakásban. Mondjuk legyen 17-18 fok körül.) Ezzel kb el is éred hogy ha munkába mész csak őrláng lesz és lehet hogy nem is kapcsol be a konvektor, talán kivéve a leghidegebb és szeles téli napokat.


- A konyhában a főzések miatt elzárható a fűtés, csak a leghidegebb napokban kapcsoljátok be!


- A fürdőszobában fürdés előtt egy órával vedd fel, és fürdés után vedd is vissza.


- Télen is délkörül, kora délután szellőztessetek, akkor van a legkevésbé hideg!


- A páratartalom jelentősen befolyásolja a hőérzetet!

minél magasabb annál melegebbet érzel!

Tehát a párásítás is fontos, de csínnyán vele mert a szigeteletlen falakra lecsapódik a pára és penészedést okoz. (Nem ártana venni egy olyan hőmérőt ami páratartalmat is mér. 6-8 ezer forint kb.)


- A konvektorok, és minden egyéb fűtőtest mögé is érdemes hőtükröt ragasztani. Ez egy szigetelő hab fényes felülettel. Nagyobbnak kell lennie a konvektornál minden irányba egy kevéssel! (10cm kilógás kb elegendő.) Nem is túl drága, bár a hozzá való ragasztóra is szükség lesz. Barkácsáruházakban beszerezhetőek. Főleg praktikus megoldás ez ha szigeteletlen az épület!

A konvektor mögötti falon így kevesebb hő távozik.

Albérletnél meg kell kérdezni a tulajt erről hogy hozzájárul -e!


- Költözz szigetelt, távhőfűtéses egyedi hőmennyiség mérős albérletbe! Vagy fatüzeléses épületbe. (A gázfűtés drága!)

A csak új nyílászárós lakás, falszigetelés nélkül önmagában kevés, és a falak szigetelése nélkül penészedést okoz, azt messze kerülje el mindenki!

2016. nov. 7. 06:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

A fentiekhez vegyük az egyszerű hőtani törvényeket. A lakásod adott, a hővezetés tehát kizárólag a hőmérséklet-különbségtől függ. Ha a lakásodban melegebb van, akkor nagyobb a hőmérséklet-különbség, tehát több hő áramlik ki a szabadba. A felfűtésből adódó eltérések szubjektív dolgok, a hőmennyiséget nem befolyásolják. A kazán adott mennyiségű gázból adott hőmennyiséget állít elő, ez a szobában van, és csökkenése a hőleadás mennyiségétől függ kizárólag.

Ha egy hónap alatt (azonos kinti alacsony hőmérsékletet feltételezve) állandó meleget tartasz, kicsit veszed le napközben, vagy erősen veszed le napközben, akkor az elfogyasztott gáz sok, kevesebb és még kevesebb lesz. Viszont, ha nagyon leveszed, akkor hazaérve sokáig fogsz fázni, ami rossz komfortérzetet ad. E kettőt (a komfortot és a fogyasztást) kell összehangolni a közérzetednek és pénztárcádnak megfelelően. No és ma már vannak rádiójelre kapcsoló termosztátok, ekkor már csak azon múlik, mennyire tudod megbecsülni a megfelelő meleghez szükséges időt.

2016. nov. 7. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszi! Megyek megveszem a jetiszőr lajbit.
2016. nov. 14. 07:14

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!