Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mennyi energia kell egy...

Mennyi energia kell egy 4*5m-es szobát (40légköbméter) felfűteni 15 fokról 20-ra?

Figyelt kérdés
Mekkora egy 60*100-as radiátor hozzávetőleges teljesítménye?

2015. okt. 1. 08:00
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
50%
244,9KJ és körülbelül 1KW
2015. okt. 1. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
Aztán a további alapkérdés: mennyivel lehet ezt a hőmérsékletet megtartani. A válasz nagymértékben függ a szigetelés mértékétől.
2015. okt. 1. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
Kétszáznegyvenöt kiloZsul? Kiírtam, nehogy félreértés legyen. Annyi biztosan nem fűti fel. Az egészen durván 100 wattóra... 1 combosabb lámpa 1 óra alatt?
2015. okt. 1. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:

Ha kiszámolod, kb. tényleg annyi (a levegő felmelegítése):


V = 40 m^3


[link]


ró = 1,2255 kg/m^3

m = ró * V = 49,02 kg


[link]


c = 1,012 kJ / (kg * K)

delta(T) = 5 K


Q = c * m * delta(T) = 248,0412 kJ


---------


De erre rájön a hatásfok, meg a folyamatos veszteség (falakon, ablakokon keresztül a külvilág felé pl.).

Meg ugye ez csak a levegő, jöhetnek a falak, bútorok, emberek, stb.

2015. okt. 1. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
No hát ez az. Szóviccnek jó volt, de a kérdező nyilván nem a levegőre volt kíváncsi.
2015. okt. 1. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, bár elsősorban nem fizikai szempontból kérdeztem, hanem gyakorlatiból, például egy kazán mekkora energiát ad le a radiátorokon keresztül, amíg egy ekkora szobában körülbelül ez a változás beáll?
2015. okt. 1. 17:32
 7/13 anonim ***** válasza:

"4*5m-es szobát (40légköbméter)"

Én két méteres belvilágú szobát még nem láttam. Jószerivel az ajtót sem tudod kinyitni úgy, hogy ne kotord végig vele a plafont.

2015. okt. 1. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
Az átlag kazán jóval nagyobb teljesítményű, mint egy darab gladiátor. Akár 30 kW is lehet, de legyen mondjuk 20. Azért 20 kW hamar felnyomná a hőmérsékletet de hát a radiátor marad a gyenge pont. Persze, ha 4x5-ös szobában 1 kW-nyi radiátor van, akkor az jól sikerült tervezési munka gyümölcse. Mert hőntartásra valóban bőven elég, de egy lakás/ház télen azért otthagyható, mondjuk két hét síelésre, vagy, mint a példa mutatja, lesz 2 nap áramszünet, aztán szó szerint kalap-kabát. Én meghallgattam a fűtést tervező mérnök szavait (egyébként szinte gyufaszálra pontosan meghatározta az igényelt teljesítményt a hőntartáshoz), majd pont kétszer annyi teljesítményű radiátorállományt vettem. :) De ez tán egy kicsit már más téma.
2015. okt. 1. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

Elírtam a belmagasságot, 2,5 méter, azaz 50 légköbméter.


Utolsó: Akkor mennyi is az a teljesítmény pontosan. Ha jól érzem szavaidat az 1KW bőven kevés?


Arra gondoltam, hogy felszerelek egy napelemet pár száz watt teljesítményben és közvetlenül elektromos hősugárzót működtetnék róla, így ennyivel is kevesebbet kell gázzal fűteni. De viszonyításképpen nem tudom mennyire lenne hatásos egy 250W-os panel...

2015. okt. 1. 20:10
 10/13 anonim ***** válasza:

Tök mindegy a légköbméter, mert (ahogy kiszámolták) a levegő felfűtése bagatell. A hőveszteség pedig a hűlő felületek méretétől (hány külső határoló felület van), a hőellenállásától (mennyire hőszigetelt) és a kinti hőmérséklettől függ.


Ha felfűtést nézünk, számít a falazat rétegrendje és hőkapacitása is. Ha könnyűszerkezetes vagy belülről hőszigetelt, akkor hamarabb felfűthető - de hamarabb ki is hűl.


A radiátornál számít, hogy hány soros (1,2,3) és hogyan bordázott, meg nagyjából arányos a hőkülönbséggel. A gyári adatt 75C körüli fűtővízre van megadva. 50 fokos előremenővel már kb. fele a teljesítmény, mert fele a hőlépcső.

2015. okt. 3. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!