Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mit jelent a fehérjeszintézis?...

Mit jelent a fehérjeszintézis? Tudni kel bioszra, mert ez az egyik tétel, de egyszerűen nem értem, egy csomó helyen utánanéztem, de nem bírom megérteni. Valaki le tudná írni a lényegét?

Figyelt kérdés
2010. ápr. 28. 13:21
 1/3 A kérdező kommentje:
bocsi a helyesírás miatt csak siettem.
2010. ápr. 28. 13:22
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

A fehérjeszintézis így történik nagy vonalakban.

A sejtmagban a DNS-ben található meg sok olyan szakasz, ami a fehérjék bázissorrendjét kódolják. Erről állítodik elő maga a fehérje. Először a felcsavarodott DNS szakasz kitekeredik, és szétvállik két részre(ugyanin a dns két helyen is kódolja az információt,kb. olyan ez mint két vonalzó egymá mellett) majd környéken lévő bázisok odavándorolnak a megfelelő helyre (mivel rns képződik, így adenin-guanin, citozin-uracil párok alakulnak ki). Ez a messenger-RNS. A sejtmagból ez tud kijutni és elvándorol addig a sejtszervecskéig, a riboszómáig, ahol a tényleges szintézis történik. Ott ennek az ovasása történik, mégpedig úgy, hogy minden transzfer-RNS-ben van három bázis, ezek megint csak úgy tudnak összekapcsolódni, ahogy a DNS-ben) . Sok-sok ilyen transzfer-rns van. A transzfer-rns mindig visz magával egy aminosavat. Több ilyen rns dolgozik egymás mellet, és ha közel kerül egymáshoz két aminosav, akkor azok összekapcsolódnak. Természetesen egyszerre sok tud összekapcsolódni, végül összeál, az aminosavak sorrendjéből maga a fehérje.

2010. ápr. 28. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim válasza:

Itt szerintem leírják. [link]

Egyébként ha érettségihez szükséges tananyag, akkor tankönyvben is kéne írják.

2010. máj. 6. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!