Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nem nagyon érzékel az...

Miért nem nagyon érzékel az emberi szem sötétsárgát?

Figyelt kérdés

Sötétzöldet, sötétkéket, sötétnarancsot egyaránt jól érzékel, és lát az ember. De miért lóg ki a sárga a sorból? Ennyire világos, ez a tulajdonsága, és nem lehet sötétíteni, mert nem lesz rá érzékeny a szem?


Egyébként egy programban kísérleteztem színekkel. Sötétítettem a színeket, de azt vettem észre, hogy amikor a sárgából "vettem el a fényt", akkor azt inkább sötétnarancsnak, vagy zöldnek kezdtem látni.



2016. nov. 30. 15:23
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:
Ugyanakkor miért nincs olyan szín, aminek pedig a világos árnyalatát nem látjuk? Pl. világoszöld, világossárga, világospiros egyaránt létezik, bezzeg sötétsárga nem nagyon!
2016. nov. 30. 15:27
 2/12 anonim ***** válasza:
Létezik. Okkernek hívják és elég jól látható.
2016. nov. 30. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

2#!

Néztem róla képeket, de szerintem ez is olyan narancsos. Nem igaz sárga.

2016. nov. 30. 15:35
 4/12 A kérdező kommentje:
*igazi
2016. nov. 30. 15:36
 5/12 anonim ***** válasza:
Mert te a sötétsárgát narancsnak hívod.
2016. nov. 30. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

#5!

Nem, mert más a hullámhossza a sárgának, mint a narancsnak, (szivárvány színei jól megkülönböztethetőek)

úgyhogy a kérdés továbbra is fennáll.

2016. nov. 30. 15:54
 7/12 dellfil ***** válasza:
100%

"Nem, mert más a hullámhossza a sárgának, mint a narancsnak..."

Így van.

Egyébként - ha jól tudom - a sárga telítetlen árnyalata létezik, te is láthatod nap mint nap. És ez a barna. (Ugye, hogy nincs a szivárvány színei közt barna? Többek közt, mert ez sem elsődleges szín.) A világosságától függ, hogy milyen "színűnek" érzékeled. Minél kisebb a sárga világossága, annál sötétebb barnának fogod látni.

"Sötétítettem a színeket, de azt vettem észre, hogy amikor a sárgából "vettem el a fényt", akkor azt inkább sötétnarancsnak, vagy zöldnek kezdtem látni."

Ez inkább a képfeldolgozó rendszer sajátosságai, - hogy ne mondjam hibái, hiányosságai - miatt van így. A sárga "sötétített" változata bizony a barna. :)


dellfil

2016. nov. 30. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
Köszi 7#! És a pirosnak a telítetlen változata a sötétvörös, vagy a szürke?
2016. nov. 30. 19:26
 9/12 dellfil ***** válasza:

Természetesen a sötétvörös. Ha szürkének mutatkozna, ott valami gebasz van... :D


dellfil

2016. nov. 30. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Csak azért kérdeztem, mert olyasmit olvastam, hogyha a piros intenzitását lecsökkentjük szürke lesz belőle. Bár lehet, hogy a fényesség és az intenzitás teljesen más, és én nem tudom mi a különbség.
2016. nov. 30. 20:26
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!