Weboldalunk cookie-kat használhat, hogy megjegyezze a belépési adatokat, egyedi beállításokat, továbbá statisztikai célokra és hogy a személyes érdeklődéshez igazítsa hirdetéseit. További információ

Főoldal Belépés/Regisztráció Egy véletlen kérdés Facebook

Kategória: Tudományok » Természettudományok

A kérdés
Wadmalac nevű felhasználó kérdése:

Keresgéltem csillagászati cikkekben, hogy a gyűrűs bolygóknál van-e bármi kimutatható tendencia a gyűrűalkotók méretében, sűrűségében, összetételében a bolygótól való távolság függvényében, de nem találok semmit. Csak én vagyok ügyetlen?

Hiába túrok, nem találok ilyesmit részletező cikket. Se magyart, se angolt vagy németet. Ha valaki esetleg találkozott ilyennel, segíthetne linkekkel, nagyon érdekelne a téma.

Előre is köszönöm.

Keress kérdéseket hasonló témákban: gyűrűrendszer, bolygógyűrűk, Jupiter, Szaturnusz, Neptunusz

2016. dec. 6. 14:31  Privát üzenet  

A válaszok
dellfil nevű felhasználó válasza:

Nem a Roche határra gondolsz?

[link]

Amint látod, erős összefüggések vannak a keringő objektum méretei, az "anyaégitesttől" való távolsága, pályája, és tulajdonképpen még az anyaga is belejátszik... :D

(Egy nagy "vasdarab" azért nehezebben darabolódik az árapályerők hatására, mint egy ugyanakkora jégtömb.)

Vagy ugyanez... :D

[link]

Bocsesz, ha túlzottan triviális, amit linkeltem.

dellfil

A válaszíró 88%-ban hasznos válaszokat ad.
# 1/3Időpont 2016. dec. 7. 09:51 Privát üzenet
dellfil nevű felhasználó válasza:

Vagy inkább ez?

[link]

Azt hiszem te ilyesmire voltál kíváncsi... :)

Ha tévedtem, bocsánatot kérek. :D

dellfil

A válaszíró 88%-ban hasznos válaszokat ad.
# 2/3Időpont 2016. dec. 7. 13:38 Privát üzenet
A kérdező kommentje:

Köszönöm, a második lesz az.

A Roche-határ oké, de ez csupán meglehetősen nagy és közeli objektumokra működik, a gyűrű legnagyobb része (legalábbis a Szaturnusz esetén biztosan) messzebb van, mint bármi gyűrűalkotó apróságok Roche-határa.

Jó a cikk, most csak átfutottam, úgy látom, jellemzőbb az összetételi elkülönülés, mint a méreti és még itt sem egyértelmű egyirányú a tendencia, láthatóan eltérő hatások okozhatnak hasonló összetételt egymástól távoli gyűrűkben is (színtisztán a gravitációban gondolkodtam, míg látható, hogy az elektromágneses mezők, hőmérsékleti különbségek is beleszólnak).

Na, majd jobban elmélyülök benne, azt hiszem, sok kérdésem egyelőre nem csak nekem kérdés.

:)

Még egyszer köszönöm!

# 3/3Időpont 2016. dec. 12. 11:40 Privát üzenet

Értesítsünk róla, ha új válasz érkezik? Válasz küldése

Kapcsolódó kérdések
Becsüljük meg, hogy a CO molekulában mekkora az atomok közötti távolság, ha a molekula tehetetlenségi nyomatéka, a tömegközépponton átmenő, az atomokat összekötő egyenesre...
Ha egy folyam két partja közti távolság legalább két kilométer lenne, a folyó majdnem teljes hosszában, és több tonna vizet mozgatna, az komolyabban képes lenne átalakítani a kontinense földrajzát?
Hogyan lehet meghatározni két mágnes között fellépő erőt?
Hogyan tudom kiszámolni, hogy egy adott elektromos feszültségnek hány cm-re van szüksége, hogy normál, illetve nedves légköri körülmények között ívet húzzon?
Hogyan mérik meg az égitestek súlyát, anyagát és távolságát?
Mi a tipikus magassága egy műholdnak?

Kérdések a Tudományok rovatbólKérdések a Természettudományok rovatból

Minden jog fenntartva © 2019, www.gyakorikerdesek.hu | GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | WebMinute Kft. | Kapcsolat: info (kukac) gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!