Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A cseppfolyós gáz súlya?...

A cseppfolyós gáz súlya? Liter / köbméter / kg?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Tökéletesen nem vagyok tisztában a témával, viszont érdekel a fizika. Először is nem tudom mi a "háztartási" gáz hétköznapi elnevezése. Földgáz?


De a kérdés nem is ez, hanem szeretném tudni, hogy nagy nyomás alatt – cseppfolyós állapotban – mekkora a sűrűsége, vagyis inkább a súlya? Leginkább a vízzel összehasonlítva: több, vagy kevesebb? Mondjuk 100 liter cseppfolyós gáz súlyban mit jelent?


És a kiegészítőkérdés, hogy egy 0.03 köbméteres hengerben hány liter cseppfolyós gáz fér el?


Előre is köszönöm, az esetleges képleteket megjegyzem ;)



2016. dec. 9. 18:00
 1/3 anonim ***** válasza:
96%

"A cseppfolyós gáz súlya? Liter / köbméter / kg?"


Jól eltaláltad szarva közt a tőgyét, ráadásul háromszor is, mert egyik mértékegység sem súlymértékegység :D


"Először is nem tudom mi a "háztartási" gáz hétköznapi elnevezése. Földgáz? "


A földgáz az az a gázelegy, amit a föld alól "szednek ki". Ennek túlnyomó része metán (CH4), kisebb részben etán, propán és bután, és kb. 1%-ban egyéb összetevőket is tartalmaz (pl. CO2, hidrogén, nitrogén, nemesgázok, stb.).

Olyan, hogy "háztartási gáz" nem létezik. Van palackos gáz, ami propán és bután gáz keveréke (PB-palack), van vezetékes gáz, ami legnagyobb részben metán, és vannak egyéb gázok is, amit háztartásokban elvétve hasznosítanak.


"És a kiegészítőkérdés, hogy egy 0.03 köbméteres hengerben hány liter cseppfolyós gáz fér el? "


30 liter. 0,03 m3 ugyanis pontosan 30 literrel egyenlő, és tökmindegy, hogy cseppfolyós-e vagy sem, vagy egyáltalán gáz halmazállapotú-e vagy sem. 0,03 m3 az akkor is 30 liter, ha gázról, levegőről, vízről, vasról vagy akár tusfürdőről vagy motorolajról van szó. Sőt, igazából lényegtelen, hogy van-e valami egyáltalán benne, 0,03 m3 vákuum is pontosan 30 liternyi lesz.


Na és most, hogy ezeket helyre tettük, jöhet a fő kérdés:


"De a kérdés nem is ez, hanem szeretném tudni, hogy nagy nyomás alatt – cseppfolyós állapotban – mekkora a sűrűsége, vagyis inkább a súlya? Leginkább a vízzel összehasonlítva: több, vagy kevesebb? Mondjuk 100 liter cseppfolyós gáz súlyban mit jelent? "



A metán kicsivel kevesebb, a propán kicsivel több, mint fél kilót nyom literenként, cseppfolyós halmazállapotban. De a többi szénhidrogén sem sokkal nagyobb vagy kisebb fajsúlyú, szóval egy átlagos fél kiló per liter értékkel lehet számolni, ha nem nagyon pontos értékre van szükséged.

2016. dec. 9. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Nem állt szándékomban a litert / köbmétert / kg-t a súllyal összekeverni, az esetleges válaszolókat akartam inspirálni kulcsszavakkal.


Egyébként köszönöm, tökéletesen érthető válasz. Bár a liter / térfogat átszámítás nem volt túl komplikált, talán gáz is, hogy kérdeztem. Mégha nem is cseppfolyós...


A tömegre nem vártam pontos értéket, csak hogy legyen viszonyítási alapom, ez így tökéletes, köszi!

2016. dec. 9. 19:15
 3/3 anonim válasza:

1 köbméter (m3) hány liter? 1000


1 m3 (köbméter) = 1000 liter


1 liter = 0,001 m3 (köbméter)

2022. szept. 11. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!