Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Szerintetek lehetne egy...

Szerintetek lehetne egy mesterséges intelligencia / gépi tanuló rendszer mondjuk autista?

Figyelt kérdés

Nem most persze, majd idővel..

Tisztában vagyok vele, hogy a mostani mesterséges neurális hálózatok egyelőre legfeljebb statisztikai tanuló rendszereknek felelnek meg, így a válaszokban nyugodtan el lehet vonatkoztatni a jelenlegi korlátoktól.



2016. dec. 24. 12:07
 1/5 dq ***** válasza:

Szerintem nagyon könnyen. Sõt.


Nyilván ha egy kicsit megbolygatjuk a rendszert, akkor furcsa dolgokat fog produkálni.


Nyilván akármekkora "redundanciát" is építenek a rendszerbe, a bolygatás lehet sokkal nagyobb. Pl belecsapsz egy vésõvel a háttértárba, akkor a kialakult rutinok egy része nem fut, vagy, "hibás" eredménnyel tér vissza.


Tehát szvsz az analógia az aggyal teljesen jól megállja a helyét. Gondolom az "autizmus" egy viszonylag nagy és stabil osztálya a betegségeknek, több különbözõ zavar ugyanazokat a jelenségeket okozza.


(Sõt, szvsz még részeg is könnyen lehet. Azt ugye kvázi minden embernél elõ lehet idézni, kb ugyanolyan mindenkinél.)

2016. dec. 24. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 aperitif ***** válasza:
Nem vagyok biztos abban, hogy jól értelmezem a kérdésedet, de szerintem minden mesterséges intelligencia csak autista lehet.
2016. dec. 24. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Psycho ***** válasza:

Wow! Nagyon érdekes kérdést vetettél fel! :)

Annyiban mindenképp nehéz megválaszolni, hogy jelenleg nem tudjuk, mi okozza az autizmus spektrumzavart.

Ugyanakkor minden autizmus-típusra igaz, hogy veleszületett, pervazív. Ilyenformán, a hasonlatban ugyebár azt jelentené, hogy az adott AI "születésekor / kialakulásakor" kell valaminek félresiklania, viszont nem igazán tudjuk, hogy minek.



A kérdés megközelíthető a tünetcsoport irányából is.

Az autizmusok közös kritériumai, hogy alapvetően áll be: 1) zavar a szociális kapcsolatok működésében 2) zavar a kommunikációban 3) zavar a képzeleti illetve kognitív működésben. További tünetek még a sajátos logika, a monoton, repetitív, ismétlődő dolgokhoz való vonzódás (mint pl. amikor dülöngélnek előre hátra), illetve a nagyon nem tolerálják, ha valami eltér a megszokott napi ritmustól. Nem igazán tudnak személyekhez kötődni, illetve az érzelmek meg- és átélésével is problémáik vannak, valamint nehezen tanulnak.

Namármost ez egy AI esetén elég gáz, valószínűleg hamar leselejteznék csórit. :(



Plusz a mesterséges neurális hálók, gépi tanuló rendszerek általában visszacsatolásokkal is operálnak, lecsekkolják saját "döntéseik" sikerességét, ilyenformán kicsit a büntetés/jutalmazáshoz hasonlítható a működésük / tanulásuk. Ez annyira alapvető működési alapelv, hogy szerintem a jövőben is inkább csak legfeljebb mennyiségileg lesznek egyre bonyolultabbak és kifinomultabbak = komplexebbek, semmint minőségileg. Hacsak nem ebben az elemi algoritmusban áll be hiba, akkor nehezen tudom elképzelni, hogy a fenti tünetcsoport kialakuljon, persze megeshet, hogy tévedek.

2016. dec. 24. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Ha sikerülne modellezni az autizmust, akkor egy ilyen MI modell sokat tudna segíteni az autizmus megértésében.

Trurl és Klapanciusz megépítené.

2016. dec. 24. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Igen, a jelenlegi fejletlen rendszerek autisták :)

Nem tudnak elme-teóriát alkotni, a beszélgetőpartner szándékait kitalálni, így gyakran szó szerint értelmeznek kérdéseket, nem az emberi párbeszédben szokásos módon.

Az autista nehezen észleli a saját érzelmeit, a gépnek meg nincsenek is.

Szóval ha nem is pont olyan, mint egy autista, de sokban hasonló.

2017. febr. 3. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!