Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Akkor képződnek új agysejtek,...

Akkor képződnek új agysejtek, vagy nem?

Figyelt kérdés

Állítólag testünk sejtjei folyamatosan cserélődnek, átlagban 7 évente cserélődik ki az összes.

Más állítás szerint meg nem képződik új agysejtünk születésünk után, hanem halálunkig csak folyamatosan fogyatkoznak.

Hogy is van ez?


2016. dec. 30. 17:02
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
95%
képződnek
2016. dec. 30. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 EagleHUN ***** válasza:
100%
Képződnek.
2016. dec. 30. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
Én úgy tudtam, hogy nem képződnek. De a legújabb kutatások már bizonyítják, hogy képződnek szerencsére.
2016. dec. 30. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.


De akkor mi a helyzet az életkorral csökkenő szellemi teljesítménnyel?

Képződnek új agysejtek, csak nem annyi, mint amennyi elpusztul? Vagy csak szinapszisok nem képződnek az új sejtek között?

2016. dec. 31. 07:43
 5/11 EagleHUN ***** válasza:

Mindkettő!

A sejtek maximális osztódási száma korlátozva van a telomerázban. A DNS végi telomer fogy el, ekkor már nem osztódik az adott sejt. Persze ezt nem egyszerre érik el és nagyon sokan vannak. Nyilvánvaló ha egy sejt szomszédja már úgy pusztul el hogy nem osztódott előtte akkor az eredeti köztük lévő kapcsolat sem maradhat meg!

Így időskorban egy lassú degeneráció következik be.

2016. dec. 31. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 dq ***** válasza:

Ha úgy pusztul el, hogy osztódik, akkor megmarad a kapcsolat? Illetve a kapcsolatok (van néhány tízezer kapcsolat per sejt, és, a rájuk vonatkozó információ "sejten belül" tárolódik).


Nem tetszik, amit írtál.

2016. dec. 31. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Bárcsak meg lehetne ezt valahogy állítani. Azt is hallottam, hogy a kutatók már dolgoznak olyan szereken, amik segítségével ez az öregedési folyamat jelentősen lelassul, és nemcsak az ember szellemi, de fizikai erejét is meghosszabbítja, sőt, az élethosszát is. Az egész öregedés lelassul. Patkányokon már bevált. Úgyhogy ha az egyik kutató szeretné, hogy a kis kedvence (ami adott esetben egy patkány) sokáig éljen, akkor csak itatni(vagy injekciózni?) kell az adott szert, és az életkora megkétszereződik, és a betegségek ellen is immunisabb lesz. Most már csak ki kéne fejleszteni, hogy sikerüljön ez az embernél is. Persze jó ideig nem hoznák forgalomba, de idővel azért lebuknának emberek, akik már 120 évesek, de még ki vannak gyúrva, stb. És akkor elterjedhetne addigra, amíg a mai fiatalok öregek nem lesznek. Persze kérdés, hogy ez a népességszámot mennyire növelné meg a Földön.
2016. dec. 31. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Úgy általában? Nem lehet igaz választ adni.

Egyes idegsejtek (az egy részei) újra képződnek. Mások szintén, csak sokkal kevésbé. És vannak olyan, a memóriát alkotó sejtek, amik nem képződnek újjá.

Alapvetően az egyensúlyon múlik minden. Ha évente képződik 10 sejt, akkor azt kell mondani, képződnek!. Ha évente 5 pusztul el, és éppen ezek képződnek, akkor azt mondhatjuk, az agy egész életen át fejlődik. Ha pedig évente ezer pusztul, akkor azt kell mondani, leépülsz. Ha csupa mozgatóideg termelődik, viszont az érzékelést feldolgozók pusztulnak, akkor szervi leépülés van.

Tehát a képet nem lehet ennyire leegyszerűsíteni. A fő álláspont, hogy legkevésbé az idegsejtek képződnek újjá a többihez képest. A bőrsejtek például rendkívüli mértékben képesek újratermelődni. A szívsejtek korántsem annyira.

2016. dec. 31. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2016. dec. 31. 16:44
 10/11 sadam87 ***** válasza:

Láttam némi kavart a fenti válaszokban, ezeket szeretném kicsit pontosítani.

A rövid válasz a kérdésre, mint az 1-2. válaszban leírták, hogy képződnek agysejtek (méghozzá idegsejtek!) felnőtt korban is.

Azonban az idegsejtek NEM tudnak osztódni!!! (Ha belegondolunk, hogyan épülnek fel, ez elég logikus.) Az új idegsejtek idegszöveti őssejtek osztódása (és differenciálódása) során képződnek (ezekben pedig általában aktív a telomereket meghosszabbító telomeráz). Így nyilván értelmetlen azon filozofálni, hogy az osztódás során megmaradnak-e a kapcsolatok.

Azt is tudni kell, hogy bár (már több, mint 50 éve) tudjuk, hogy létrejöhetnek az agyban új idegsejtek, de ezt csak az agy bizonyos területein mutatták ki (konkrétan az embernél csak 2-3 kisebb területen). Persze itt a neurogenezis szerepe nagyon fontos, de nyilván, ha más agyterületeken pusztulnak az idegsejtek, abban ez nem segít.

Másrészt a kor előrehaladtával csökken az új neuronok képződésének intenzitása.

Bővebben:

[link]

2016. dec. 31. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!