Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Merre megy a lézermutató?

Dq kérdése:

Merre megy a lézermutató?

Figyelt kérdés

Ha van nálam egy lézer mutató, és 1 sec alatt körbemutatok vele vízszíntesen egy félkört, akkor, 1 év múlva egy 1 fényév sugarú körön lesz a kibocsátott fény. Ha ezt valami felfogja (mondjuk egy körív alakú fehér fal), akkor a lézerpetty 1 másodperc alatt Pi fényévet tesz meg.


Jól gondolom, hogy ekkor lesz olyan megfigyelõ, aki szerint a lézerpetty a másik irányba fog végighaldni a falon mint szerintem?

Nem fog csodálkozni, azon, hogy én balról jobbra viszem a kezemet t idõ alatt (jobb kézzel), míg, az ernyõn a lézermutató fénye jobbról fog balra haladni ugyanennyi idõ alatt?


És ha ezt 2 év múlva látja a macskám, és végigköveti a fejével (1 sec alatt pi szögelfordulást nagyon könnyen végigkövet), akkor az õ fejének elmozduása is az ellenezõ irányba történik?


Hogy van ez? Vagy valamit rosszul gondolok?



2017. jan. 8. 20:41
 1/2 anonim ***** válasza:

Elég nehéz volt megérteni, hogy mit is szeretnél tudni.

Mi lenne, ha normálisan leírnád a példádat? Netán még rajzolnál is hozzá?


Ha jól értettem, a következő a probléma:

nézzünk pl. egy olyan megfigyelőt, aki ezen az 1 fényév sugarú körnek az egyik pontján helyezkedik el.

Ő mit lát?

Először természetesen azt, hogy a kör közepéből érkezik egy felvillanás. Utána azt, hogy az ernyő MINDKÉT oldalán elkezd szaladni egy fénypont, ezek ugye mindketten távolodnak tőle, méghozzá nagyon gyorsan.

Aztán 2 év múlva találkoznak az ernyő túloldalán.

Közben persze 1 mp múlva jön a következő villanás, ami ugyanúgy viselkedik.

2017. jan. 8. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Nem álló, hanem (relativisztikusan) gyors megfigyelõ létezik(?), hogy számára a piros pötty a másik irányba menjen.

Az álló megfigyelõk azt látják, amit én is.


2 év múlva ér hozzám vissza a fény a faltól. Szóval ha én most suhintok egyet, az 2 év múlva fog látszódni. Jól meg lehet így viccelni a cicát, pl másfél éve ott sem vagyok a szobában, mégis mozog a lézer a falon. (Még ha a fal 1 fényév messze is van...)

2017. jan. 9. 02:19

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!