Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Centrifugális erő és Coriolis-...

Centrifugális erő és Coriolis-erő vektoriális szorzata hogyan, merre mutat a jobbkéz-szabály használatával?

Figyelt kérdés

Tehát az omega mindig észak felé mutat, mondjuk nyugat felé lőttünk ki egy golyót, tehát nyugat felé mutat a sebességvektor, délre mutat a Coriolis-erő (?). Ez a centrifugális erő esetében hogy van? ugye a képlet tömeg szorozva omegával vektoriális szorzat(rxomega).

azt tudom hogy a centrifugális erő kifelé mutat és sugárirányú, de nem tudom az ujjaimmal elmutogatni. Fontos lenne. Köszi!



#fizika #erő #áramlás #Coriolis-erő #cenrifugális #fizikája
2016. jan. 18. 15:04
 1/7 Tom Benko ***** válasza:
Huhh, nekem mindig a görcs állt az ujjazástól a kezembe. Először is a második r\times\omega nem kell, mert az a sebességvektor. Másodszor innen már illeszthetsz ujjakat. Innen megvan a Coriolis-erő. A centrifugális erő pedig egyszerűen a centripetális erő a rendszeren belülről nézve.
2016. jan. 19. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
A Coriolis-erő világos, de a centrifugális erő nem. Muszáj jobbkéz-szabállyal megtanulnom, mert ha elmondom az összes definiciót róla akkor is kivág a tanár a teremből, mert ő a vektorokat akarja látni, és bárki megtudja tanulni 'ilyen középiskolás' szinten...
2016. jan. 20. 12:13
 3/7 Tom Benko ***** válasza:
A centrifugális erő tehetetlenségi erő, a centripetális erővel ellentétes irányú: F_{cp}=-m(r\times\omega)=m(\omega\times{}r)
2016. jan. 21. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Tom Benko ***** válasza:
Közben, most látom, nekem meg sikerült marhaságokat írnom... :(
2016. jan. 21. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 dq ***** válasza:

> "ugye a képlet tömeg szorozva omegával vektoriális szorzat(rxomega)"


A tömeg egy skalár, nem tudod vektoriáisan szorozni omegával.

2017. jan. 8. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Elmélet:

[link]

Itt le vannak írva, hogy hogyan definiáljuk a ×-szorzattal a centrifugális és Coriolis-erőt. Ami vektor a '×' előtt van, az mondja meg, merre nyújtsd ki a jobb kezed hüvelykujját, ami utána, az a mutatóujj irányát adja meg, az egyenlet másik oldalán szereplő eredményvektor iránya pedig a középső ujjad irányával egyezik, amikor az az előző két ujjadra merőleges.


Gyakorlat:

A centrifugális erő mindig a forgástengelytől sugárirányban elfelé mutat, tehát a hüvelykujjad iránya megvan.

A Coriolis-erőnél ugye FCor = 2*m*v×ω, tehát hüvelykujj nyugatnak, mutatóujj északnak, ekkor a középső ujj pont a forgástengely felé mutat.

Így a centrifugális és Coriolis-erő egymással párhuzamos, tehát a vektoriális szorzatuk 0 lesz.


> „azt tudom hogy a centrifugális erő kifelé mutat és sugárirányú, de nem tudom az ujjaimmal elmutogatni.”

Ugye Fcf || ω×(ω×r), először mutogasd el az x = ω×r-et, utána ezzel az ω×x-et.

2018. jún. 3. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Vagy képlettel, ha a φ-edik szélességi körön vagyunk, az x és y tengelyek az egyenlítő síkjában vannak, a z tengely a forgástengellyel egybeesik és ω-val egyező irányú, valamint a mi y koordinátánk 0.

Ekkor

r = |r|*(sin(φ), 0, cos(φ)),

v = |v|*(0, –1, 0), mivel nyugati irányú,

ω = |ω|*(0, 0, 1).


Fcf ∥ ω×(r×ω) ∥ (0,0,1) × ((sin(φ),0,cos(φ)) × (0,0,1)) =

= (0,0,1) × (0,–sin(φ),0) = (sin(φ),0,0) ∥ (1, 0, 0).

FCor ∥ v × ω ∥ (0,–1,0) × (0,0,1) = (–1, 0, 0).

Fcf × FCor ∥ (1, 0, 0) × (–1, 0, 0) = 0,

ami csak úgy lehet, ha a vektoriális szorzat 0.

2018. jún. 3. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!