Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Valamelyik ismerősöm beszélt...

Valamelyik ismerősöm beszélt nekem a jégsapkák elolvadásáról. Szerintetek?

Figyelt kérdés
Valamelyik ismerősöm beszélt nekem a jégsapkák elolvadásáról és hogy ez 10 év múlba kb világvéget fog hozni meg a pólus csere is. Es h. 10 év mulva ha elolvadnak leáll a golfáramlat és 6mt emelkedik a víz. És hogy halálra fagyunk.. azóta kb akkora parába vagyok..hogy hihetetlen. most titeket kerdezlek. Hogy ebbol mi igaz? Olvastam utanna sokat csak mindeki mást ír.. 18/f

2017. jan. 30. 00:37
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

Az utolsó mondatod a lényeg. Mindenki mást ír, mert nagyon sokféle spekuláció és becslés van. Az ismerősöd kb a legrosszabb verziót hiszi. De pl a technológiau fejlődést az az elmélet nem veszi figyelembe. Amúgy az atomháborútól, vulkánkitöréstől, meteorbecsapódástól is ugyanígy lehet félni. Nem sok behatásunk van (sajnos) egyikre sem. Úgyhogy csak azt tudom mondani, engedd el. Mindenkit elvisz egyszer valami, de addig legalább éljen az ember, amíg lehet, ne csak létezzen.

Hú de filozofikus lett a vége így 1:20-kor...

2017. jan. 30. 01:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 2*Sü ***** válasza:
100%

A jégsapkák olvadását a globális felmelegedés okozza. Ezzel az a gond, hogy rengeteg jég található szárazföldön, ami így elolvadva növeli a tengerszintet. De nem hat méterrel, a pesszimistább becslések szerint is maximum 50-140 cm-t emelkedik a vízszint 2090-ig. Ez viszont azért probléma, mert rengeteg nagyváros tengerparton helyezkedik el. Itt kérdés, hogy a folyamat ténylegesen mennyire gyors, mennyire tudunk – például gátakkal – felkészülni rá. Ha nem, akkor annak inkább a másodlagos hatásaitól kell tartani, gazdasági krízisek, stb…


Vannak vélemények, amelyek szerint a globális felmelegedés egyik következménye az észak-atlanti áramlat és a Golf-áramlat lelassulását, leállását okozhatja. Ez kellemetlen lenne, mert ez biztosítja Európának azt a klímát, amivel rendelkezik. Enélkül olyan hideg lenne, mint az USA legészakibb, illetve Kanada legdélibb vidékein. Megfagyni nem fogunk, de itt is kérdés, hogy ha ez bekövetkezik, mennyi idő alatt történik meg, mennyi időnk van alkalmazkodni. Itt is inkább a másodlagos hatások lennének problémásak, hogy a mezőgazdaság mennyire tud alkalmazkodni, mennyire okoz ez majd élelmiszerhiányt, ami esetleg háborúkat. Viszont 2011-ben voltak kutatások, amelyek alapján a Golf-áramlat az utóbbi 40 évben inkább erősödött. Illetve újabb kutatások is azt mutatják, hogy a globális felmelegedés nem igazán olyan hatással van ezekre az áramlatokra, mint amit gondoltunk.


A mágneses pólusváltás meg több ezer éven keresztül zajlik le a jelenlegi ismereteink szerint. Ettől majd aggódjanak az ükunokáid.


A globális felmelegedés probléma. Nem is kicsi. Persze kérdés, hogy mennyire gyors ez a folyamat, mennyire gyorsul fel, vagy mennyire sikerül lelassítanunk, illetve megállítanunk. Illetve még az is vita tárgyát képezheti, hogy ez mennyiben természetes folyamat, és milyen mértékben az emberi tevékenység következménye. Vannak modellek, tudományosan megalapozottak is, de más metodikával készültek, és ezek eltérő folyamatokat jósolnak.


De nem jön el a világvége, pláne nem 10 éven belül. (Nota bene 10-20 éve is jósoltak ilyeneket). Két hibát lehet elkövetni, ha elbagatellizáljuk a problémát, meg ha a bolhából elefántot csinálunk. (A barátod úgy tűnik ez utóbbi hibába esett.) Az emberben mindig is megvolt a világvége hangulat, és valahogy létezik az az emberi perverzió, hogy sokan alig várják, hogy ez bekövetkezzen. (Lehet azért, mert ha jön a világvége, akkor holnap nem kell menni dolgozni?)


A félelem egy nagyon hasznos érzelem. Arra sarkallja az embert, hogy tegyen valamit, ami segít elkerülni azt a negatív következményt, amitől fél. Te tudsz a kérdésben felsorolt jelenségek ellen tenni valamit? Maximum annyit, hogy környezettudatosabban élsz, de ez nem sok. Ha viszont a félelmet egy olyan dolog szüli, amire nincs ráhatásod, akkor a félelem felesleges. Aggódj inkább olyan dolgokért, amiken változtatni hatalmadban áll.

2017. jan. 30. 01:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:

Süsü elég részletesen megírta a lényeget.

Pólusváltás: Nem eszik olyan forrón a kását! Belátható időn belül nem lesz semmi.

Leáll a Golf, meg fagyás: ez a Holnapután c. hatásvadász filmből van. Ez nem így működik!

Elolvadnak a jégsapkák: Bezony, egy rakat helyen magasabb lesz a víz, jópár város óceánfenéken találja magát... de ez minket nem fenyeget. Max az emiatt meginduló népvándorlás.

2017. jan. 30. 01:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
Jah és az olvadás nem megy végbe csak úgy 10 év alatt.
2017. jan. 30. 01:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:
Köszi a sok segítséget és okos hozzászólást jó látni hogy ilyen emberek is vannak :) am olvastam h. ugye a tengeri jég olvad gyorsan. És riogatnak mindenkit.. pedig arkimedesz alapján a vizben levo targy kiszorítja a sulyanak megfelelo vizet. Szóval elmeletben attól nem emelkedhetne a vízszint.meg valami okos ember mondta hogy 2050 re max 35cmt emelkedik 2100 ra max 67 kb. És csak par távolkeleti orszagot es nagyon ratmentieket erint. Az osszes jég elolvadását 5000év múlva jósolják. Kb :)
2017. jan. 30. 06:16
 6/14 A kérdező kommentje:
Nemtudom ez mennyire igaz :)
2017. jan. 30. 06:17
 7/14 Wadmalac ***** válasza:
100%

Hát, a legutóbbi sacc, amit olvastam, egy max. 9-10 méteres emelkedésről szól 100-200 év alatt. Ez elég jelentős, de ilyen lassú emelkedés elől lehet szépen költözni.

Nemrég olvastam egy sci-fit, amiben 2150-re New York belvárosa egy féllakatlan Velencévé vált.

Van realitása.

2017. jan. 30. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:
Azt tudom de nem 10cév mulva :)
2017. jan. 30. 08:14
 9/14 2*Sü ***** válasza:
100%

> És riogatnak mindenkit.. pedig arkimedesz alapján a vizben levo targy kiszorítja a sulyanak megfelelo vizet.


Így van, ha a jég úszik a vízen. De ha a jég nem úszik, hanem szárazföldön van – Antarktisz, Grönland, Északi-tenger sekélyebb részei, hegyvidéki gleccserek –, akkor az olvadása már emeli a vízszintet.


> Szóval elmeletben attól nem emelkedhetne a vízszint.meg valami okos ember mondta hogy 2050 re max 35cmt emelkedik 2100 ra max 67 kb.


Itt eltérő modellek, eltérő számítások vannak. De 35 cm is sok lehet néhány városban. Anno voltak történelmi feljegyzések, hogy Velencében a Szent Márk térről 12 lépcső vezetett a tengerhez. Ma ez 2-3 lépcsőfok, illetve nem ritka, hogy a tér víz alá kerül. Persze ez részben Velence süllyedéséből is fakad, de ha 35 cm-t emelkedik a vízszint, Velence nagy része víz alá kerül. Építik is szorgalmasan a gátrendszert. Hollandiában is szükség van gátakra, náluk ugye az a gond, hogy vannak tengerszint alatti területek.

2017. jan. 30. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:
Tudom de akkor is túlzott a világvégével. Meg lehet ezt oldani csak lesznek kisebb konfliktusok. Problemák... gondolj bele 2 vilaghaború is volt elottunk az se jart kisebb pusztittással.... mindig van valami
2017. jan. 30. 11:44
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!