Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nincs délben a nap az...

Miért nincs délben a nap az ég közepén?

Figyelt kérdés
Pont most amikor nincs is óraátállítás. Nyáron még közelebb van hozzá, de akkor sincs ott. Persze értem, hogy nem lehet, mert ahhoz egyenlő távolságra kellene felkelnie és lenyugodnia a déltől, de azt nem értem, hogyan lehet akkor a nap állásából megállapítani a pontos időt? Hogyan működhet így egy napóra?

2017. febr. 1. 18:00
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
87%

A napóra azért működik, mert a Nap minden órában ugyanott van, csak évszakonként (nyár felé haladva) egyre "magasabb" helyen. Tehát ha minden egyes nap ugyanabban az órában és percben (másodpercben stb.) megjelölöd a napot az égen, akkor egy év alatt kirajzolódik egy egyenes. A napórán az árnyék ugyanazt a szöget zárja be minden nap az adott időpillanatban, csak az árnyék hossza változik.


A Nap azért nincs délben pontosan a fejünk felett, mert a Föld hozzávetőlegesen gömb alakú, és mi nem azon a pontján vagyunk, hogy a fejünk felett legyen. Illetve a Föld forgástengelye sem merőleges a Nap körüli keringési síkkal. Egyébként ebből következik, hogy évszakonként változik a Nap látszólagos égi állása ugyanabban az adott pillanatban napról napra.

2017. febr. 1. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 dq ***** válasza:
49%

Ha a Föld nem kering csak forog, akkor teljesen triviális hogy hogyan mûködik a napóra. Leszúrsz egy botot, majd minden órában odaírod az aktuális árnyékra hogy mennyi az annyi.

Ez másnap is mûködni fog.


Ha a Föld kering is, akkor triviálisan sehogy nem mûködhet egy napóra. Maximum ha körpályán keringene és a tengelye merõleges lenne a keringési síkra.

2017. febr. 1. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 2*Sü ***** válasza:
2017. febr. 2. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

Lepontozták dq-t, pedig igaza van, az enyhén elliptikus pálya + döntött forgástengely miatt az egyenesekkel rovátkázott "triviális" napóra nem tud pontos lenni.


Aki nem hiszi, olvasson utána az analemma és időegyenlet fogalmaknak a Wikipedián.

2017. febr. 2. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
Fura amúgy, hogy 0%-on van, pedig én adtam rá egy zöldet.
2017. febr. 2. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 Wadmalac ***** válasza:
100%

dq-nak igaza van, hiába pontozták le.


Nem csak a beesési szög, de a napszakhoz, órához tartozó szög is változik évszak szerint, a Föld ekliptikára bezárt szöge és a Nap Föld távolság változása miatt is.


A napóra óravonalai ennek megfelelően pontatlanok, egy évben egyetlen napon lehet csak pontos, a szélsőséges helyzetekben ettől pár percet plusz-mínuszban eltér.


Ha a földtengely merőleges lenne az ekliptikára és a Föld körpályán mozogna, akkor lehetne halálpontos napórát csinálni.

2017. febr. 2. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

Egyfelől csatlakozom azokhoz, akik szerint dq igazat mond (de itt gyakran a gondolkodni utálók - milyen sokan vannak - érzelemből pontoznak).


Másfelől a főkérdés nem ez volt.

Kérdező. Végy e földgömböt, úgy könnyebb. Tégy egy gyufaszálat merőlegesen a gömb különböző pontjaira (ő az ember). Délben akkor látná a napot "az ég közepén", ha pontosan a feje fölül világítana. Na most elég csak arra gondolni, hogy a gyufádat egy pillanatban sokfelé teheted, a nap meg mindig ugyanonnan süt. Tehát az nem lehet, hogy mindenkinek a feje fölött legyen. Lesz ilyen is, meg egy csomó ember, aki elég lapos szögben látja délben a napot. Tehát (számunkra, magyarokra nézve) ezért nincs a nap az ég közepén.

Ha most feltételezzük, hogy a nap éppen az egyenlítőn álló embernek van a feje fölött, akkor látható (a gyufa helyezgetésével és méréssel), hogy minél közelebb teszed a sarkokhoz, annál laposabb szögben látszik a nap délben. Lesz olyan pont, ahol éppen a horizonton. Könnyű észrevenni, hogy nagyjából, ha kivonod 90-ből azt a szélességet, ahol állsz, akkor megkapod, ott délben hány fokkal van a horizont fölött. Az egyenlítőn 90-0=90, nálunk 90-47=43.

Ez az elv. Ha pontosan akarod tudni, akkor figyelembe kell venned, hogy a föld tengelye nem merőleges, hogy a föld kering a nap körül, mint fentebb írták. De ez már csak az előbbi elv bonyolítása a pontosság érdekében.

2017. febr. 2. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:
Nem jól fogalmaztam. Nem azt nem értem, hogy a fejünk felet miért nincs, hanem, hogy az éppen bejárt tengelyének közepén miért nincsen. És ha még érteném is, nem tudom, hogyan állapíthatná meg valaki, pusztán a nap állásából, hogy mennyi az idő, vagy ami elvileg a legegyszerűbb lenne, mikor van dél?
2017. febr. 14. 17:57
 9/14 dq ***** válasza:

Azért nincs, mert miért lenne. A dél, vagyis a 12 óra kreált fogalom, arra való hogy ne késd le a vonatot.


2-3 órát simán eltérhet a felezöpont ideje a 12 órától, már csak az idözónák rendszere miatt is.

2017. febr. 14. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:
Szóval azt mondod valójában nem akkor van dél, amikor az óra szerint, hanem voltaképpen minden nap máskor?
2017. febr. 16. 16:04
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!