Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az univerzum határát hogy...

Az univerzum határát hogy tudnátok elképzelni?

Figyelt kérdés

Lesz majd olyan, hogy ez a tágulás megáll?

Ha igen, kb mikor?

Hogy képzelnétek el az univerzum határát?

Milyen színűnek, milyen térnek, milyen formának, vagy megis milyennek?

Tudom, hogy utána nincs semmi... de én ezt nem tudom elképzelni.

Ki mire gondol, ha az univerzum "végéről" van szó?



2017. febr. 1. 22:30
1 2 3 4
 1/37 anonim válasza:
21%
Az se biztos, hogy tágul mert sokan azt mondják hogy az univerzum végtelen. Ha belegondolsz a végtelen nem tud tágulni. Tehát ha tágul akkor nem végtelen. Állítólag ez a tágulás egyszer megáll és elkezd zsugorodni és visszamegy az ösrobbanás elötti mérethez. Tulajdonképpen úgy képzelem el, mint a Family Guyban :D amikor Stewie és Brian össze-vissza utaznak az időben még vissza mennek az ősrobbanás elé. Ott nincs semmi csak fehérség. A határán is ez a fehérséget tudnám elképzelni ahogy ez a "tágulás" folyamatlsan belepi azt a fehérséget.
2017. febr. 1. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/37 anonim válasza:
Ezt milliárd évekkel későbbre gondolom
2017. febr. 1. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/37 anonim ***** válasza:
Úgy képzeld el, mint egy lufit, amit belülről tudsz bejárni. Folyamatosan tágul és te benne ide-oda lebeghetsz, illetve a felszínén sétálhatsz.
2017. febr. 1. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/37 A kérdező kommentje:

Aha, értem. :D

Én nem hiszek abban, hogy végtelen. Inkább csak nem tudjuk elérni a végét, mert a jelenlegi eszközökkel képtelenség.

De lehet, hogy nem tágul, viszont szerintem akkor van vége is.


Egyszer feltettem egy ősrobbanásos kérdést itt, aztán kinevettek, mikor írtam, hogy egy idő után zsugorodni fog és újra lesz egy "robbanás". Lehet, hogy ez egy örös körforgás... :D


Másrészt fehér hogy lehetne?

Mert minden, aminek színe van, fényt ver vissza, akkor itt mi verne vissza fényt?

2017. febr. 1. 22:51
 5/37 A kérdező kommentje:

Én a lufisat értem, azt eltudtam eddig is képzelni. Az érdekelne, hogy a határát ki hogy képzeli el, ki milyennek gondolja.

De egyébként köszönöm! :D

2017. febr. 1. 22:54
 6/37 anonim válasza:
Azért most számunkra kb. 98%-osan ismeretlen dolgokról beszélünk, sajnos még nem tartunk ott hogy az világegyetem szélét vizsgáljuk.... Azért a kérdés még jó :) Attól függetlenül, hogy az emberi agy számára a világegyetem méreteinek feldogozása és elképzelése reálisan nem igazán elképzelhető!
2017. febr. 1. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/37 Mojjo ***** válasza:
72%

Határa nincs. Legalábbis hagyományos értelemben semmiképpen.


És természeteden ha végtelen, akkor is tud tágulni. Komolyan nem értem, hogyan jön az a hülyeség egyeseknek, hogy egy végtelen halmazt ne lehetne tágabbra szabni - általános iskolás hatodikos, hetedikes matematika elég ahhoz, hogy belássa valaki, nagyon is lehet.

2017. febr. 1. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/37 A kérdező kommentje:
A legnagyobb és legérdekesebb rejtély. :D
2017. febr. 1. 22:56
 9/37 anonim ***** válasza:

Én vegyész vagyok, de Martin Rees - Univerzum c. ismeretterjesztő könyve azt írja.: "talán léteznek más objektumok is, amelyek annyira gyorsan rohannak el tőlünk, hogy fényük, már sohasem éri el a Földet."


Ill.: "...a világűr bármely pontja nincs az Univerzum középpontjában. Sőt, minden távolodik minden mástól és nincs középpont."


"...helyi szinten a gravitáció uralkodik a kozmológiai tágulás felett és összetartja az anyagot."


Ill. azt írja.: "nem helyes, ha azt gondoljuk, hogy a galaxisok és galaxishalmazok távolodnak egymástól a "világűrön át". Sokkal pontosabb az a kép, hogy a tér önmaga tágul és magával viszi a benne lévő objektumokat"



(tér itt a téridő, úgy értem)


"A tágulás üteme csaknem bizonyosan változik."

"Ezen a jövőbeli viselkedésen múlik ugyanis a Világegyetem végleges sorsa." - mármint a tágulás ütemének változásán... (Kérdezted.: "Lesz majd olyan, hogy ez a tágulás megáll? ")


Ha jól értem, amit kérdezel, arra a válasz a "Nagy Reccs" és a "Nagy Szakadás" elméletek, amiknek az ellentéte, ahol a tágulás végtelen mértékig folytatódik, a "Nagy Fagy" és a "Módosított Nagy Fagy" elméletek (az olvasható, hogy több 10 milliárd év múlva, de ezek elméletek).


Kérdezted: "Hogy képzelnétek el az univerzum határát?"


A fenti könyvben olvashatsz "sík univerzum", "zárt univerzum", ill. "nyitott univerzum" modellekről dióhéjban. A világegyetem geometriája a téridő görbülete szerint. Az energiasűrűségtől függően lehet más a téridő görbületének előjele. A "zárt" esetében ez negatív, ami 2D modellel egy gömbként szemléltethető (a párhuzamosok összetartanak). A "nyitott" esetében pozitív a görbület, ez egy nyereg forma 2D szemléltetésben, ahol a párhuzamosok széttartanak. A sík esetén, pedig 0 közeli a görbület, itt a párhuzamosok sohasem találkoznak.


Állítólag jelenleg az utóbbi modell a leg elterjedtebb.


A 2D modell gondolom az, hogy t (az idő) az y tengely és az x,y,z koordinátákat az x tengelyben "sűrítjük" szemléletesen. De javítsatok ki, ha rosszul értem.


Egyszóval egy "zárt" világegyetemmodellben, nincs értelme az én értelmezésem szerint ennek a kérdésnek: "Hogy képzelnétek el az univerzum határát?". Mivel ekkor nincs határ, aki elindul a vége felé, az ugyanoda "visszaér".

2017. febr. 1. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/37 A kérdező kommentje:
Ez elég bő válasz, köszönöm, tetszik!
2017. febr. 2. 00:00
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!