Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mekkora az univerzum? Mi az...

Mekkora az univerzum? Mi az univerzum elmélete? Mit gondoltok mi van a téren túl? Állítólag a feketelyukakhoz kapcsolodó féreglyukak dimenzió kapuk, ezt mégis, hogy kell elképzelni?

Figyelt kérdés
2010. ápr. 13. 02:32
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

Univerzumot nem tudjuk hogy mekkora.


Az elmélete hogy kezdetben volt egy pont, ami hatalmas feszültséget tartalmazott, az idő majdnem állt, nem létezett anyag, azaz semmi. Aztán ez a pont felrobbant (hatalmas ősrobbanás). Ekkor az univerzum tágulni kezdett, kialakultak a gázok.. és minden, az idő pedig haladni kezdett. A robbanás utáni gyors tágulás a kezdeti hatalmas hőmérséklet csökkenését is jelentette. Ez egy fázisváltást idézett elő a rendszerben, hasonlóan ahhoz, mint amikor a vízgőz a levegő hidegebb régióiban kicsapódik, felhőket hozva létre.

Kondenzálódtak az elemi részecskék (protonok, neutronok, elektronok, stb.). A tér egyre tágult és bizonyos észlelések alapján úgy tűnik, hogy még jelenleg is tágul. Ez csak úgy lehetséges, hogy a sötét energia tágító hatása erősebb a gravitáció összehúzó hatásánál.


Einstein elmélete szerint azonban ha a világegyetem a kritikus tömeg fölé ér, akkor a tágulás lassulni fog, az idõ visszafelé telik, végül pontszerûvé összeomlik az egész, és majdnem megáll az idő.


------------------------------


Vannak atomok amik láthatók, és van a sötét anyag + sötét energia, ami nem érzékelhető, csak a hatásaiból tudjuk, hogy van.

"Ha megpróbáljuk kivonni az anyagot úgymond a térből, akkor azzal a teret is megszüntetjük. A tér tágulásán az anyag kibomlik.

A mi makroszkópikus világunkban létrehozott legpontosabb műszerek sem képesek jelezni az anyagnak azokat a parányi részeit, amelyek a tér nagy részét kifeszítik.

A kutatók tudják, hogy az általunk vákuumnak nevezett tér nem üres, hanem tele van részecskékkel. Szerintük WAMP-ok (gyengén kölcsönható, tömeggel rendelkező részecskék) és bizonyos neutrinók töltik ki a teret, de ezek olyan parányi részecskék, amelyek detektálása szinte lehetetlennek tűnik főként azért, mert nincs vagy alig van kölcsönhatásuk a többi anyagi részekkel."


"Valószínű, hogy a teret kifeszítő húrok már azért sem észlelhetők számunkra, mert ezek már csak a négydimenziós térben lennének észlehetők, amit mi - lévén, hogy háromdimenziós lények vagyunk - képtelenek vagyunk érzékelni.


Röviden, a tér és az idő is az anyagból származtatható, ezek az anyag tulajdonságaként foghatók fel, ill. abból eredeztethetők. "


A fekete lyuk mindent magába szippant, de közben sugárzást bocsát ki. Ez a kisugárzott energia a fekete lyuk tömegének rovására megy, ami azt jelenti, hogy a fekete lyuk fokozatosan párolog és hosszú idő után el is fogy, a teljes elfogyás pillanatában nagy robbanással zárul (feltételezés).


A fehér lyuk éppen fordítva működik, mint a fekete lyuk, mindent kidob magából, ami benne van.


A féreg lyuk pedig a kettő kombinációja. Van egy bemeneti vége (fekete lyuk) és egy kimeneti vége (fehér lyuk), a két vég pedig valamilyen módon összeköttetésben van egymással. Azaz, ami beesik a bemeneti végen, az kilökődik a kimeneti végen. A féreg lyukak tehát téridő utazásra adhatnának lehetőséget, ha léteznének és az utazó egyáltalán kibírná az utazással járó kellemetlenségeket.

2010. ápr. 13. 05:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
"Semmi sem olyan biztos, mint a bizonytalanság" :)
2010. ápr. 13. 06:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim válasza:
én nemrég láttam egy tudományos filmet, és a tudósok azt állították, hogy lehet, hogy nem is univerzumban, hanem multiverzumban élünk. persze ezt még nem tudták biztosra mondani, de már igencsak hajlanak effelé.
2010. ápr. 13. 07:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
A multiverzum elmélete egyre inkább "elfogadott", mert sok nyitott kérdést bezár és kiteljesíti a húrelméletet.
2010. ápr. 13. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

Érdekes dolgok

Annyira nem is vagyunk messze azoktól az elképzelésektől amit a Sci-fi filmekben láthatunk.

Hihetetlen elképzelni a világot.

Azt tudja valaki, hogy milyen gyorsasággal tágult az ősrobbanás után a világ ? Az gyorsabb volt mint a fénysebesség ? A féreg lyuknál hallottam olyadt, hogy a fénysebességnél gyorsabban löki ki az anyagot.

2010. ápr. 13. 12:34
 6/12 anonim ***** válasza:

Szerintem az idő csak az ember elméjében létezik. Gondolj bele. Szerinted az idő egy darab kőnek jelent valamit?


Az univerzumon túl nem tudom mi van, de nem is fogjuk megtudni soha, ez biztos.

2010. ápr. 13. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Nem tudom, talán gyorsabb volt, aztán meg egyre lassabb.

Most meg már biztos nagyon lassú, mert 7 millió év alatt nincs látható tágulás, állítólag. Ezt valami 40 mérési pontból állapították meg, és abból számolták ki.

Viszont 7 millió év az kevés az univerzum történetében. Itt talán milliárd évek alatt látszik csak tágulás.


Azt is olvastam lehet hogy mi is egy fekete lyukban élünk, és lassan párolgunk át egy másik világba.

És a másik világban elképzelhető, hogy egy teljesen más fizika uralkodik.


Ha csak azt nézzük, hogy az űrben és a földön is más a fizika, és a fekete lyuk körül is más, és benne meg kitudja mi van :)

Csak feltételezés minden. Túl kevés a valós mérési adat, de annál több a találgatás.

2010. ápr. 13. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

A Másik elmélet, ami talán igazabb, hogy pl Edwin Hubble csillagász, kimutatott tágulást, akiről elnevezték az ürteleszkópot, a tágulás értéke (72,0±8,0 km/s/Mpc).

Ehhez "cefeida" típusú pulzáló változócsillagokat méregettek, aminek hamar kialszik a fénye, olyanokat, kevesebb mint 1 évszázad alatt.

2010. ápr. 13. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Szóval, egyik azt mondja, hogy tágul, a másik meg azt, hogy nem, talán a scientológusok mondják hogy nem, azt nem tudom.


A sci-fi ről meg annyit, hogy, persze nem állunk messze tőle, mert előszőr a tudósok feltalálnak valamit, az később megjelenik a filmekben ahogy sikerül nekik, aztán hozzátesznek még néhány hülyeséget, és kész a film :)

2010. ápr. 13. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Az univerzum az a tartomány, ahol a mi téridőnk létezik.

Ezen kívül nincsen téridő - pl. nem terjednek az energiamezők (fény, rádióhullámok sem).


Az univerzumon kívül az igazi semmi van.

Persze ebben lehetnek más univerzumok - akár más törvényekkel is, mint a mienk. Össze is ütközhetnek.

2010. ápr. 15. 02:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!