Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mekkora az a legnagyobb...

Mekkora az a legnagyobb távolság, amiben két csillag még képes egymás körül keringeni, azaz egymásra hatással vannak?

Figyelt kérdés
A Nemezis (a Nap "ikercsillaga") elmélet miatt kérdezem. 26 millió éves keringési idő az nem kevés, mekkora távolságban lehetnek egymástól, hogy ez igaz legyen? A space.com-on olyan 1,5 fényévet írnak.

2017. febr. 7. 11:23
 1/6 Wadmalac ***** válasza:
100%

Szerintem elvi felső határ nincs, ez igazán attól függ, mennyire "sűrű" a környéke. Stabil páros nem létezhet ott, ahol más csillagok tömegei már bezavarnak.


A legközelebbi csillag tőlünk 4,2 fényévre van.


Az állítólagos Nemezis tömegétől függően a másfél fényéves távolság egy 1,5-3 fényéves területet jelent, ahol a páros közlekedik (egyenlő tömegnél a legkisebb, minél nagyobb a tömegkülönbség, annál közelebb lesz a pályaátmérő a 3 fényévhez).


Persze ez csak közel körpályára igaz. A Nemezisnél meg tudtommal nagyon elnyújtott ellipszist feltételeznek, akkor meg a másfél fényév most nem tudom mi, minimum, maximum vagy középtávolság.


No, mindegy is, látható, hogy VAN olyan közeli csillag, ami be tudna zavarni.

Főként, hogy a Proxima centauri, az Alpha Centauri A és B elvileg napunkkal négyes egységet alkot, A és B egymás körül kering, a Nap meg a Proximával és a kettőssel lejt együtt.


Itt azért szerintem kimérhető lenne egy ötödik résztvevő hatása.


Szóval a Nemezis ellen van ezer érv, de mellette nem sok.

2017. febr. 7. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Érdekesség: Az Alpha Centauri C csillagról még nem derült ki egyértelműen, hogy valóban a rendszer tagja-e, vagy csak "elhúz" a rendszer mellett. Valószínűleg kerint az A és B körül, de mivel nagy távolságban van tőlük (10 300 AU) és hosszú az elvi keringési ideje (500 000+ év), nem tudni biztosan.


De ahogy előttem is írták, a gravitációs hatásnak nincs felső távolság korlátja.

2017. febr. 8. 01:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2017. febr. 8. 18:49
 4/6 anonim ***** válasza:

Dr. Letoha Tamás legalább ugyanekkora idiótaságokat állít.

Mindezt állami támogatással, kitüntetve, példaképként beállítva... Azért őt írtam, mert szintén élelmiszerekkel foglalkozik a cége. Keressetek rá.


A pénznek tényleg nincsen szaga.

2017. febr. 8. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

4.: Bocs, ez ide ment volna.: http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..


Kérlek töröljétek, köszönöm!

2017. febr. 8. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Elnézést kérek, egyébként ez egy érdekes téma!
2017. febr. 8. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!