Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Meiózis-al kapcsolatban...

Meiózis-al kapcsolatban kaphatnék egy kis segítséget?

Figyelt kérdés

Ugye a meiózis I. és II.főszakaszra lehet bontani. A férfiakban a meiózis II.főszakaszánanak a végére 4 utódsejt vagyis négy hímivarsejt képződik (kromoszómaszáma 23).


A nőkben a petefészekben mindegyik hosszú időre a I.főszakasz Profázis-diplotén szakaszában maradnak. Az ovulációnál eljutnak az I.főszakasz végére, de csak akkor kezdődik meg a II.főszakasz ha a hímivarsejtek megtermékenyítik. A II.főszakasz végére 4 utódsejt keletkezik, amiből 3 elhal, és csak egy petesejt marad meg. Aha, de akkor azt az egy sejtet nem zigótának kéne hívni??


+kérdések:

A nőkben ugyebár a Meiózis I.főszakaszában a Profázis I.-ben átkereszteződés történik (genetikai rekombináció). De hogyan kereszteződik át mikor csak az I.főszakasz végén történik a megtermékenyítés, és csak akkor jönnek a hímivarsejtek. Vagy ezek szerint előbb történik a megtermékenyítés??


Valaki ki tudna javítani, vagy tudna segíteni??


2017. febr. 9. 22:56
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Nem, nem kéne zigótának hívni.

KÉpzeld el, hogy van egy négyes ikrek. Ebből három meghal, egy férjhez megy. Nem akkor lesz "feleség", amikor a másik három meghal, hanem akkor, amikor ő maga férjhez ment. A petesejtből sem akkor lesz zigóta, amikor a többiek meghalnak, ahnem amikor találkozik a hímivarsejttel.


Az átkereszteződés még diploid korában történik. Ne felejtsd el, hogy bár a petesejt haploid, de diploid elődsejtből jön létre. Vagyis a petesjtnek (azaz a nőnek akié a ptesejt) is van egy anyja és egy apja, és az átkereszteződéskor ezek keverednek.


Amikor a hímivarsejt egyesül a pertesejttel (azaz létrejön a zigóta), akkor nincs értelme azonnal keveredést játszani. Az új utódban majd akkor lesz corssing over, amikor az új utód hozza létre a saját petesejtjeit.

2017. febr. 10. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Mármint az anyai és apai kromoszómák keverednek, nem az anya meg az apa.
2017. febr. 10. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 sadam87 ***** válasza:

+de csak akkor kezdődik meg a II.főszakasz ha a hímivarsejtek megtermékenyítik"

Nem, a II. főszakasz az I. vége utá azonnal elkezdődik, de megáll a metafázisban, és csak a megtermékenyítés után fejeződik be.

[link]


"Aha, de akkor azt az egy sejtet nem zigótának kéne hívni??"

Valóban jogos kérdés. Az értelmezése attól is függ, hogy mit tekintünk pontosan zigótának. A megtermékenyítés és a petesejt meiózis II. befejeződése után a sejt valóban mindkét szülő genetikai állományát tartalmazza, de a sejtmagok még nem olvadtak össze. Tehát ezt úgy is értelmezhetjük, hogy nem egy diploid sejtről (= zigóta), hanem egy két haploid magot hordozó sejtről van szó (kicsit olyan, mint a dikarion állapot a gombáknál).

De nem találtam igazán egyértelmű információt. Az általam megnézett angol tankönyvben (Campbell) a meiózis II. vége után "fertilised egg"-nek írták a képződő sejtet.


(A másik kérdésre az 1. válaszol tökéletesen válaszolt.)

2017. febr. 10. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Értem, tehát a II.főszakasz metafázis résznénél bejut a a hímivarsejt örökítőanyaga a Petesejtbe (vagy petesejt kezdeménybe.....nem is tudom hogy lehetne nevezni), és befejeződik a meiózis. Elhal 3 utódsejt, de 1 megmarad, de ez az 1 még mindig petesejtnek kell nevezni, mert 2 sejtmagja van ami még nem egyesült.


És miután a 2 sejtmag egyesült utána jön létre a zigóta.


Gondolom valamilyen kémia inger váltja ki a sejten belül, hogy a két sejtmag egyesüljön??

2017. febr. 10. 20:07
 5/5 sadam87 ***** válasza:

"még mindig petesejtnek kell nevezni, mert 2 sejtmagja van ami még nem egyesült."

Legalábbis én így tudom ezt értelmezni. De mondom, ebből a szempontból nem voltak következetesek a források, az angol könyv lényegében zigótának nevezte (még ha nem is ezt a kifejezést használta).

"Gondolom valamilyen kémia inger váltja ki a sejten belül, hogy a két sejtmag egyesüljön??"

Ezt én is gondolom, de a pontos mechanizmusról őszintén szólva fogalmam sincs. :S

[link]

Itt, ha jól értem, azt írják, hogy a sejtmagok egyesülése lényegében összekapcsolódik az első mitózissal.

2017. febr. 10. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!