Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hősugárzás vagy hővezetés van...

Hősugárzás vagy hővezetés van ebben az esetben?

Figyelt kérdés
Felmerült egy probléma, amire mindenki más választ ad, kíváncsi lennék, hogy tudományos alapon melyik a helyes. Építkezésnél légpárnás hőtükör fóliát fektettünk padlófűtés alá. Az egyik oldala egy alu hőtükör, a másik oldala egy buborékos fólia, hasonló mint amit csomagoláshoz használnak. A kérdés, hogy melyik oldala legyen felfelé, azaz melyik érintkezzen a meleg betonnal és ne engedje a talaj (illetve az EPS szigetelés) felé a hőt. Egyik verzió, hogy az alu hőtükör felfelé néz, ami érintkezik a betonnal és visszaveri hőt, a másik, hogy az alu oldal lefelé, felfelé a buborékos fólia néz, így 1-2 mm légrés lesz a beton és az alu fólia között, amibe visszatükrözi a hőt. Szerintem az utóbbi, ugyanis, ha a betonnal érintkezik az alu fólia, az simán tovább vezeti a hőt, és lefelé kisugározza, ebben az esetben a légrésnek sincs semmi szerepe, max hőszigetel egy kicsit alulról, amire egyébként ott az EPS. Az alu és a beton között ebben az esetben hővezetés van nincs hősugárzás. A neten egyik használati útmutató így írja, a másik meg amúgy, a gyártó szerint az alu oldal néz felfelé... Szerintem ez így nem jó. Jól gondolom?

2017. febr. 10. 19:26
 1/7 Szimeon ***** válasza:
Szerintem alu fólia néz felfelé. Az alu ugyanis csak a buborékig vezeti a hőt, az meg ott leszigeteli. Az alu lényege, hogy a hősugarakat felfelé tükrözze. Ezáltal még jobban fel tudnak melegedni a járólapok. Tehát alu fólia nézzen felfelé, ahogy a gyártó is mondja.
2017. febr. 10. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Igen, de ha érintkezik az alu a betonnal, akkor hogyan tükrözi a hőt? Ott kialakul egyáltalán hősugárzás, milyen közegben terjedne? Ott nem hővezetés van? Lefelé a buboréknak meg szerintem semmi értelme, mert ott a rétegrendben(a gyártó szerint is) EPS szigetelés van, 5-20 cm vastagságban, ami lényegesen jobb hőszigetelés, mint az 1-2 mm légrés.
2017. febr. 10. 19:47
 3/7 Szimeon ***** válasza:
Kérdezz meg egy szakembert. Őszintén szólva van abban reláció, amit mondasz, de lehet, hogy a hőhullámok a beton fele így is visszaverődnek az alufelületről. A gyártó csak nem hülye, tudja, mire való a terméke.
2017. febr. 10. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Ebben nem vagyok biztos, hogy a gyártó tudja, mert amikor feltettem neki a kérdés, egy kereskedelmi ügyintéző válaszolt, ráadásul attól hogy vesz valaki egy gépsort, nem biztos hogy ért hozzá! Pl tesóm főnökének varrodája volt, az nem ment, vett egy polisztirol gyártó gépsort, most EPS szigetelést gyárt, csak betanított munkásai vannak, nincs mérnök pl, aki terméket fejlesztene...:)A szakemberek meg akit kérdezek, annyi félét mondanak, sehol egy részletes technológiai leírás...
2017. febr. 10. 20:00
 5/7 A kérdező kommentje:
Konkrétan a kivitelezőm, aki építész azt mondja, hogy úgy jó ahogy ő letette, az alu résszel felfelé. (Persze, mert nem akarja felszedni, ami sokba kerülne, illetve nekem kártérítést fizetni... :) Aki betonoz alvállalkozóként, ő azt mondja, hogy volt nekik korábban egy oktatás, ahol felhívták a figyelmet külön, hogy az alu rész lefele...
2017. febr. 10. 20:05
 6/7 Szimeon ***** válasza:
Hát, nézd. Ha már lerakta a fickó, hagyd úgy. Szerintem nincs értelme felszedni. A lényeg, hogy meleg legyen a padló, meg hogy ellenirányba szigetelve legyen. Meg vigyázz arra, hogy legyen dilattációs hézag a padlóban. De ezt a kivitelező elvileg tudja - jobban mint én...
2017. febr. 10. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Az első gondolatom az volt hogy tök mindegy.

És ebben az esetben valószínűleg gyakorlatilag is így van.

De elméletileg talán nem mindegy mert a testek a hőmérsékletük negyedik hatványával arányos teljesítménnyel sugároznak e.m. hullámokat így oda érdemes tenni ahol "melegebb van". tehát ha van egy hideg pontod és egy meleg pontod és bárhova tehetsz egy reflektor fóliát akkor a meleg pont közelében többet fog vissza reflektálni a meleg pont felé mintha távolabb lenne.

2017. febr. 10. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!