Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a fizikai magyarázata...

Mi a fizikai magyarázata annak, hogy ezen a gift videón a 2 golyó nem egyszerre érkezik vissza?

Figyelt kérdés

[link]


Én azt várnám, hogy egyszerre érjenek vissza, mért ér vissza gyorsabban az alsó?



2017. febr. 19. 10:09
1 2 3
 1/27 anonim ***** válasza:
10%
A helyzeti energia változása alakul mozgási energiává. A mozgási energia nagysága pedig meghatározza a végsebességet. Az első (egyenesen haladó) golyó pályáját tekintve a legmagasabb és legalacsonyabb pont közötti különbség kisebb, mint a másik golyó pályáján a "szintkülönbség". A második golyó esetében több helyzeti energia képes mozgási energiává alakulni így nagyobb lesz a végsebessége.
2017. febr. 19. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 dq ***** válasza:
100%

Nincs semmi, ami azt indokolná hogy ugyanannyi idõ alatt tegyék meg. Eltérõ utakat a testek eltérõ idõ alatt tesznek meg.


(Pl ha az egyik labdád erõsen nekivágod a barátodnak, a másik labdát pedig jó magasra feldobod, akkor a másik labda sokkal késõbb érkezik meg, hiába indítod ugyanakkora sebességgel mindkét labdád)

2017. febr. 19. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/27 dq ***** válasza:
100%
#1-re viszont ne hallgass. Nem az idõrõl hanem a végsebességrõl ir, arról is rosszul.
2017. febr. 19. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/27 anonim ***** válasza:
100%

Nem kell egyszerre visszaérkezniük.

Ezen a giften a görbébb pálya egy kicsit el van bonyolítva mely a megértést egy kicsit nehezebbé teszi.

Itt egy videó amin egyszerűbb pálya van:

Link: https://www.youtube.com/watch?v=9cheSzLFZGo

Itt ez persze megint ingyen energia kinyerő szerkezet alapja lenne.Ezt persze csak hiányos tudás birtokában gondolhatja az ember.Azért ér vissza gyorsabban mert a pálya belyárása mentén mélyebre kerül a golyó ami azt jelenti hogy nagyobb mennyiségű potenciális energiát vesz kölcsön a gravitációs tértől így nagyobb átlagsebességre tesz szert. A pálya végén viszont már ugyanannyi mozgási energiája van mint a másiknak nincs több.

2017. febr. 19. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/27 anonim ***** válasza:
A második golyó pályáján eleve nagy lejtők vannak, ez pedig felgyorsítja a golyót. Ilyen egyszerű a magyarázat. De mondok más példát. Biciklivel hol tudsz nagyobb sebességet elérni? Sík úton vagy lejtőn?
2017. febr. 19. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/27 anonim ***** válasza:
54%
A "4" mondta meg a tutit, nyomtam is egy pacsit neki. A lényeget szemérmesen levágták a videó végéről, miszerint a golyó éppen hogy bekóvályog az íves pálya végén, míg az egyenes pályán még van ereje rendesen odakoccanni. Ha a rendszerből kinyerhető energiát az egységnyi idő alatt elvégzett munkával jellemezzük akkor E=m x v2 itt is érvényes. Hiába ér be előbb a golyó, ha a végső sebessége alacsonyabb mint a másiknál. A közbenső állapot lényegtelen, mert ott csak a helyzeti energia alakul oda-vissza mozgási energiává. Hogy pontosak legyünk, a hosszabb utat megtevő golyó össz energiamérlege rosszabb lesz, mivel hosszabb út több súrlódási veszteséget jelent.
2017. febr. 19. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/27 anonim ***** válasza:
#5, de itt nem lejtőről van szó, hanem lejtő(k) és emelkedő(k). Biciklivel mikor érsz gyorsabban célba? Egy sima úton, vagy ha előbb legurulsz egy lejtőn, majd utána felkaptatsz egy ugyanekkora emelkedőn?
2017. febr. 19. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/27 dq ***** válasza:

#7:

A videó szerint utóbbi esetben.

2017. febr. 19. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/27 dq ***** válasza:

Talán sokkal jobban látszik abban a konfigurációban, amikor az alsó pálya nem hullámos, hanem ugyanúgy egyenes, csak mélyebben. Erre gondolok:

[link]

Ekkor az út nagy részén, a vízszintes pályán az alsó golyó sokkal gyorsabban halad.


A témának kiterjedt matematikája van, talán éppen ez a kérdés indította el a variációszámítás nevű ágat is:

[link]

(Angolul van, de van egy szép ábra, érdemes megnézni.)

2017. febr. 19. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/27 anonim ***** válasza:

Nem pontosan ugyanez a kísérlet, de hasonló jellegű probléma:

[link]


Itt nem oda-vissza gurul a golyó, csak simán A pontból egy alacsonyabban fekvő B pontba. Le lehet vezetni, hogy a leggyorsabb út se nem egyenes, se nem egy függőleges zuhanás + nagy sebességű egyenes zúzás, hanem egy ún. ciklois, amely a "kelleténél" mélyebbre vezeti a golyót, hogy a pályája nagy részén a végponti sebességnél is gyorsabban haladjon.


A gifeden bemutatott kísérlet is egy variáció erre a témára (A és B azonos magasságban vannak, és B-ből vissza is kell még gurulnia a golyónak). Ha a középső két dombot kivágták volna a hozzánk közelebb eső pályából, még nagyobb előnnyel nyert volna a golyó. Ha pedig egy ciklois alakú pályát vágtak volna, az egyenesen verhetetlen lett volna.

2017. febr. 19. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!