Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Létezhet ehhez hasonló bolygó?

Létezhet ehhez hasonló bolygó?

Figyelt kérdés

[link]


Mi játszódhat le egy ilyen bolygó felszínén,már ha létezik ilyen? Elég durva lenne ha sétálnék és egyszercsak kiesnék az űrbe :D :D



2017. febr. 23. 21:26
 1/5 anonim válasza:
100%
Érdekes kérdés, bár szerintem ilyen bolygó nem maradhat meg stabilan. Mármint ha azt nézzük akkor a gravitációs erő azokat a törmelékeket vagy gömb formába "rendezné" vagy gyűrűt képezne egy a képen lévőnél kisebb, gömb alakú bolygó körül, olyan módon mint pl a Szaturnusznál, bár a képen nem egyértelműen meghatározható, hogy mekkora a bolygó, de ez olyan mint ha belelőttek volna egy "nagyot" egy bolygóba. Tehát vagy újra összeállna sima bolygóvá(némi anyagveszteséggel), vagy kisebb bolygóvá gyűrűvel(bár ha kicsi lesz a bolygó akkor nem lesz "ereje" megtartani maga körül a sok törmeléket, vagy a bolygó teljesen széthullik és meteorok, űrsziklák, stb. Lesznek belőle. Valószínüleg nem lehetne járni ilyen bolygón, de ha mégis lehetne, akkor is a gömb alak miatt nem lehetne úgymond kiesni az űrbe. Ez csak egyéni vélemény, remélem érthetően fogalmaztam :)
2017. febr. 23. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
#1 magyarázata teljesen jó, én csak kiegészíteném azzal, hogy ez egy fantáziarajz. Ilyen bolygó ilyen állapotban ugyanis nem létezhet: ha akkora erőhatás ér egy bolygót, hogy attól ilyen törmelékdarabok szakadnak ki belőle meg a fél bolygó máshová távozik, akkor attól az erőhatástól az egész bolygó egy izzó lávamasszává olvad, és a gravitáció összehúzza az egészet egy fortyogó golyóvá.
2017. febr. 24. 02:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Wadmalac ***** válasza:

Tegyük fel, hogy létezhet (a szétesési kataklizmát és velejáróit félretéve) ilyen, minek nevezzem, fél bolygó.

Ebben az esetben a letörési perem felé haladva úgy éreznéd, hogy egyre meredekebb lapos lejtőn haladsz felfelé, hiszen egy ilyen bolygónak már NEM a gömbi középpontban lenne a tömegközéppontja, eltolódna a megmaradt rész felé.

Amikor elérnéd a peremet, azt látnád,hogy egy majdnem függőleges szakadék van előtted, aminek az alja a távolba vész.

Ha ezen elkezdenél lefelé ereszkedni mondjuk kötéllel, akkor úgy éreznéd, mintha a majdnem függőlegesből lassan lankásodó sziklafalon ereszkednél, a bolygó "közepét" elérve már vízszintes lenne alattad a talaj, vagyis a törési felületre merőlegesen állnál rajta.

Hogy eközben a súlyérzeted hogyan változna, arra most nem mernék csípőből válaszolni. Gyanítom, hogy a peremtől a törés közepéig haladva folyamatosan növekedne a súlyerő.


A lényeg, hogy nem esnél ki az űrbe.

A földre húzó súlyerődet nem az épen a talpad alatt lévő földdarab okozza, hanem a komplett bolygótömeg, eredőjében a tömegközéppontban. A felületen kolbászolva mindig a tömegközéppont felé mutató irány lenne neked a függőleges.

2017. febr. 24. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszi az eddigi válaszokat! Én szerintem létezhet ilyen bolygó.Hogyan alakulhat ki? Belülről kéne felrobbantani vagy pedig vminek bele kéne csapódnia? Az a "szakadék" amit leirtál azt úgy kell elképelni,hogyha belenézek akkor az alján látnám az űrt? A bolygó "ép" felén a gravitáció és a légkör ugyanúgy megmaradna vagy megszűnne? Jöhetnek még válaszok érdekel,hogy ki mit gondol erről!
2017. febr. 24. 13:54
 5/5 Wadmalac ***** válasza:

"Én szerintem létezhet ilyen bolygó."

Váljék egészségedre. Csak a fizika szerint meg nem. :D

Egy ilyen méretű égitest, még ha szilárd is a magja, ekkora tömegvonzás alatt folyik, mint a méz és felveszi a közel gömb alakot.


"Hogyan alakulhat ki?"

A fentebb leírtak miatt sehogy.


"Az a "szakadék" amit leirtál azt úgy kell elképelni,hogyha belenézek akkor az alján látnám az űrt?"

Hát, egy marsi ritkaságú légkörnél talán. Vagy ha nincs légkör egyáltalán.


" A bolygó "ép" felén a gravitáció és a légkör ugyanúgy megmaradna vagy megszűnne?"

Ha a fél bolygó eltűnik, a fél tömeg is, a gravitáció meg azon múlik, úgyhogy nem.

Kisebb gravitáció miatt a légkör részben elszelelne.

És feljebb írtam az eltolódott tömegközéppont miatt a súlyerő megváltozott irányát is.

2017. febr. 24. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!