Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Elvesztem :- ( Segítség...

Erika36 kérdése:

Elvesztem :- ( Segítség kellene. Valamennyi 60%-os sóoldathoz 7 kg oldószert öntenek, így 50%-osnál kisebb töménységű oldatot kapnak. Mennyi lehetett a tömege eredetileg a 60%-os oldatnak?

Figyelt kérdés
2017. márc. 10. 13:11
 1/5 Mojjo ***** válasza:

Na nézzük :) Gondolom, tömegszázalékokról van szó. Ez esetben oldat töménysége = oldott anyag tömege osztva oldat tömege. Ha 7kg oldószert öntünk az oldathoz, akkor az oldott anyag tömegét nem, csak az oldat tömegét változtatjuk meg.


Legyen az oldat tömege m1 az oldott anyagé m2.

Ekkor azt tudjuk, hogy eredetileg

m2/m1 = 0,6


A 7kg oldószer hozzáadása után pedig ezt tudjuk:

m2/m1+7 <= 05

(ez a <= jel kisebb-egyenlő lenne :) mivel itt csak egy egyenlőtlenségünk van.)


Ez pedig már egy szimpla kétismeretlenes egyenlőtlenség. Az első egyenletből kifejezed m1-et, vagy m2-őt, ezt behelyettesíted a másodikba, az egyenlőtlenségbe, és megkapod az eredményt.

2017. márc. 10. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Ne haragudj, de nekem nem jön ki...mit mivel osztok el? Köszönöm szépen.
2017. márc. 10. 14:36
 3/5 Mojjo ***** válasza:
Tudsz kétismeretlenes egyenletrendszereket megoldani? Hol akadtál el pontosan, hisz mindent leírtam? Esetleg annyi még, hogy a / zárójelet is helyettesít, de ha belegondolsz, mi miért jött ki, ez értelemszerű is lesz.
2017. márc. 10. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Mi az oldat és oldott anyag tömege?
2017. márc. 10. 15:31
 5/5 Mojjo ***** válasza:

@4: ahogy írtam:

"Legyen az oldat tömege m1 az oldott anyagé m2."


Van tehát két ismeretlened, meg két egyenleted, innen max. 30 másodperc megoldani. Ha tudod, mit kell kezdeni egy kétismeretlenes egyenletrendszerrel. Ha nem tanultatok még ilyesmit, szólj, mert akkor ezt is el kell magyarázni - de azt maximum este vállallom, gépről, most telefonról semmiképp.

2017. márc. 10. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!