Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » 250 cm3 0,100 mol/dm3 koncentr...

250 cm3 0,100 mol/dm3 koncentrációjú ólom (II) -nitrát-oldatba 1,60 g-os tömegű darabokat teszünk az alábbi fémekből: cink, réz, nikkel. Melyik esetben, hogyan változik meg a szilárd fázis tömege?

Figyelt kérdés
Köszönöm a segítségeket előre is!

2017. márc. 11. 20:13
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:
Van még egy ugyanilyen kérdés csak sajnos nekem nem volt egyértelmű, nem ment úgy sem levezetésre lenne szükségem.
2017. márc. 11. 20:14
 2/12 anonim válasza:

Nézzük lépésenként oldatban van neked Pb2+ ionod!


Beleteszel 3 féle fémet, ami Zn, Cu, Ni


Mi történhet?


pl. Ha Cu2+ tartalmú oldatba Zn-et merítel, akkot a Cu2+ std potenciálja +0,35V, a cinké -0,76V így az alábbi reakció megy végbe:


Zn + Cu2+ = Zn2+ + Cu


Tehát a pozitívabb std potenciálú fém ionja a negatívabb std potenciálú fémet oxidálja...


Szóval annyit kell tenned, hogy megnézed a Pb/Pb2+ std potenciálját és utána a többi fémét és amelyik fém std potenciálja negatívabb (vagy ha mind2 pozitív akkor kisebb) az óloménak, az oxidálódik és az Pb kiválik a felületén és megváltozik a szilárd fázis tömege, ahol pedig a fém std potenciálja pozitívabb az óloménál, ott nem változik a fémdarab tömege, mert nincs reakció!


Azt meg úgy tudod eldönteni, hogy nő vagy csökken a fémed tömege, hogy megnézed azoknak a fémeket a moláris tömegét, ahol van reakció és a felületi fématomok Pb-ra cserélődnek és ha az Pb moláris tömege nagyobb, akkor tömeg növekedést, ha kisebb akkor tömeg csökkenést tapasztalunk!

2017. márc. 11. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim válasza:
* az óloménak helyett óloménált olvass, elírás!
2017. márc. 11. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Nem tudnád levezetni az írja megoldásként, hogy nikkel esetén 3,71 g a növekedés , míg cink esetén 3,48g-ot növekedett. Nekem ez sehogy se akar kijönni ez az eredmény.
2017. márc. 11. 22:21
 5/12 A kérdező kommentje:
Nem tudnád levezetni az írja megoldásként, hogy nikkel esetén 3,71 g a növekedés , míg cink esetén 3,48g-ot növekedett. Nekem ez sehogy se akar kijönni ez az eredmény.?
2017. márc. 11. 22:21
 6/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget egyébként.
2017. márc. 11. 22:22
 7/12 anonim válasza:

Zn esetén:


m = 1,6 g M (Zn) = 65 g/mol


n = m/M = 0,0246 mol


Nem néztem meg a std potenciál értékeket, de akkor ezek szerint a Zn esetén ez a reakció ment végbe:


Zn + Pb2+ = Pb + Zn


És akkor gondolom a feladat megoldását író feltételezi, hogy nem csak egy bevonat keletkezik a fém felületén, hanem az egész kicserélődik, így lesz:


0,0246 mol Pb aminek a tömege 5,09 g (M Pb = 207 g/mol)


Így az ólom esetén 3,49 g lesz a növekedés ...


(Tehát kb annyi, amennyi a feladat megoldókulcsában szerepel, csak én egy kicsit pontatlanul számoltam, mert nem perrendszerből írtam ki pl. a moláris tömeget csak googliztam egyet gyorsan, ezeknek nézz utána a periódusos rendszerben)

2017. márc. 11. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim válasza:
Hasonló a Nikkel esetén is csak ott a Ni moláris tömegével kell számolni az elején a Zn helyett!
2017. márc. 11. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim válasza:

Itt lemarad egy kicsi, de lényeges rész:


Zn + Pb2+ = Pb + Zn helyett


Zn + Pb2+ = Pb + Zn2+ a helyes, elírtam és utólag vettem észre!

2017. márc. 11. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Amit leírtál annak a 99,9%-a megvolt, de azért köszi! :D


Az kérdeztem, hogy a tömegnövekedést hogy számolod ki, tehát hogy jön ki 3,49-es növekedés, az 5,09-ből kivonva és szintúgy a másik megoldás különbsége?

2017. márc. 12. 08:59
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!