Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A hidrogénrobbanás mechanizmus...

Varga Péte4 kérdése:

A hidrogénrobbanás mechanizmusa. Milyen folyamatok játszódnak le ennek során?

Figyelt kérdés
2009-ben kb 1 km távolságra az eseménytől fültanúja voltam Miskolcon történt robbanásnak. Az történt, hogy az acélműben az izzó salakot kiöntötték a hányóra, ahol az egy nagyobb víztócsába ömlött. Ekkor egy nagy detonáció történt és a környéket rendesen megszórta izzó salakdarabokkal. Az volt a furcsa, hogy a robbanásnak olyan éles hangja volt, mint egy közeli villámcsapásnak, vagy egy rosszul sikerült bányabeli robbantásnak. Szinte biztos, hogy nem az történt, hogy a keletkező vízgőz szétfröcskölta a belekerült izzó anyagot, valami egyéb folyamat is lejátszódhatott ott.

#hidrogénrobbanás #salakhányó
2017. márc. 17. 05:46
 1/7 Wadmalac ***** válasza:
100%

Tényleg volt ott más folyamat.

Bizonyos hőmérséklet felett a víz szétbomlik hidrogénre és oxigénre, durranógáz elegy keletkezik. Nem tudom, ilyen helyzetben ehhez elég-e a hőmérséklet, de a vízgáz-reakcióhoz biztosan.

Abban szén (ami még van a salakban is rendesen, mert olvasztásnál ezzel redukálják a vasoxidot) és víz magas hőmérsékleten szénmonoxiddá és hidrogénné bomlik.

Aztán ha a bomlási hőmérséklet alá hűlve ez a keverék újra gyulladási hőmérséklettel meg oxigénnel találkozik, jön a durranás.

2017. márc. 17. 07:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm, én is ilyesmire gondoltam. Egyébiránt érdekes, hogy amikor rákerestem, mindenütt úgy említik, mint közismert jelenséget, de akialakulás mechanizmusáról szó nincs.
2017. márc. 17. 11:09
 3/7 Wadmalac ***** válasza:

Ha rákeresel a vízgázra, megtalálod.

Régen a városi gáz is ez volt.

Egyszerű volt a gyártás, vizet permeteztek izzított szénre.

Csak hát ugyebár a szénmonoxid erősen mérgező, így szivárgásnál nem csak tűzveszélyes volt.

2017. márc. 17. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszi, de abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy már ingyen utazom, következésképpen a vízgáz az én időmben a nyolcadikos kémia tananyag része volt :)
2017. márc. 17. 11:52
 5/7 Wadmalac ***** válasza:
100%
Ó, hát akkor nem mondok újdonságot. :)
2017. márc. 17. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Valószínűleg acél, vagy vas lehetett a kiöntött salakban.

Fe + H2O = FeO + H2


( Az oxidáció nem megy el Fe3O4, Fe2O3 fokozatig.)


A kohósalak (szürke) habosítása megfelelő berendezésben víz oldalirányú befúvatásával történik. Nagyon kell ügyelni, hogy a salak alján ne legyen vas.

Valamikor kohászkodtam Dunaújvárosban. A DV-ben is meséltek hol rémisztő, hol mulatságos történeteket olvadt vas és víz találkozásáról.

2017. márc. 17. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, most már teljesen megvilágosodtam :)

A halnára rendszeresen kerülhetett ki vas is, mert volt olyan vállalkozás, ami a hányóra került vas begyűjtésével foglalkozott.

2017. márc. 18. 06:49

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!