Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Függvény határértékének a...

Függvény határértékének a kiszámításában kaphatok segítséget?

Figyelt kérdés
Adott az alábbi függvény és annak határértéke: [link] . A megoldás biztosan jó, a matek tanárom megoldása szerint is. Mivel levezetést nem kaptam csak megoldást, így nem nagyon jutok 1-ről a 2-re. Valaki tudna segíteni? Sejtem, hogy hol hibázhatom el, de nem tudom kiküszöbölni a problémát. A megoldásom mindig 1/2-ed lesz. Előre is köszönöm! :)

2017. márc. 23. 11:36
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

1. Bővítsd a számláló "pluszosával" (a rövidség kedvéért ezt a továbbiakban A-val jelölöm). Ekkor a négyzetes tagok különbsége miatt a számláló

sin(x(x-2)(x-5)) + tg(x-5)

lesz, a nevezőben pedig

(x-5)*A

lesz.


2. A határértéket tagonként beosztva számold ki. Itt a sinx/x->1 határértéket próbáljuk meg használni.


Az a trükk, hogy mivel az első tag számlálója

sin(x(x-2)(x-5),

a nevezőben pedig csak (x-5)A van, ezt még bővíteni kell, x(x-2)-vel.

Tehát az első tag a bővítés után:

[sin(x(x-2)(x-5)) / x(x-2)(x-5)] * [x(x-2) / A].

Itt az első tényező határétéke 1, a másodikba pedig be lehet helyettesíteni 5-öt és kapjuk, hogy a határétéke 15/2.


A második tagnál hasonlóan járunk el: a

tg(x-5) / (x-5)A

határértéket úgy alakítjuk, hogy

[sin(x-5) / (x-5)] * [1 / cos(x-5)*A].

Itt az első tényező határtétéke , a másodikba pedig be tudunk helyettesíteni 5-öt és az eredmény 1/2.


Tehát a határtéték 15/2+1/2=8.

2017. márc. 23. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Az x(x^2-7x+10) átírható: x(x-5)(x-2)

Legyen y=x-5 és x≈5, akkor x(x-5)(x-2) = 15y

Ha y kicsi, akkor sin(y)≈y, gyök(1+y)≈1+y/2, tan(y)≈y a sorfejtésekből, így kapod, hogy

((1+7.5y) - (1-0.5y)) / y = 8

2017. márc. 23. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítséget Mindenkinek! :) Így már egyből meg tudtam csinálni, és értem is! Ezer hála!
2017. márc. 23. 13:25

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!