Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Gyenge voltam matekból. :/...

Papagenou kérdése:

Gyenge voltam matekból. :/ Tudnátok segíteni egy tárgyra ható erő kiszámításában?

Figyelt kérdés
Ha van egy adott tömegű test - 15kg - és tudom, hogy hány centit mozdul el és azt is, hogy mennyi idő alatt, akkor ezekből ugye megtudom mondani a rá ható erőt? Ütőerőt szeretnék mérni így. Ha tudjátok, légyszi írjátok le a képletet, némi magyarázattal. Előre is köszönöm.

2015. júl. 15. 14:51
 1/7 anonim ***** válasza:

Nem vagyok benne biztos, hogy erre van szükséged, de ha tudod a tárgy tömegét és gyorsulását, Newton II. törvénye szerint a test gyorsulása egyenesen arányos a rá ható erővel és fordítva a a tömeggel.

Vagyis F = m*a


Viszont te csak az elmozdulást és a mozgási időt ismersz, amiből a sebesség számítható (v = s/t = elmozdulás/idő ). Ha egyenletesen gyorsul a test, akkor a gyorsulás állandó, és a = s/t^2 (s- elmozdulás, t-eltelt idő) - ként számítható.

2015. júl. 15. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
egy 15kilós zsákot ütöttem meg és a mért pont 18cm-t mozdult el 0:05s alatt.
2015. júl. 15. 16:30
 3/7 Hominida ***** válasza:
100%
Fontos lenne tudnunk, hogy a zsák a 0,05 s alatt lassult, végül megállt, vagy a kilendüléséből csak ezt a szakaszt mérted meg, és ezen belül a zsák sebessége vehető egyenletesnek. Továbbá azt is, hogy maga az erő mennyi ideig hatott: végig ezen a szakaszon, vagy egy ennél rövidebb idő alatt átadta az erőlökést, majd a zsák a 18 centi hátralevő részét szabadon tette meg? Ez nem kötekedés, ez tényleg lényeges különbséget okoz. Gondolom, a mérést valamilyen videókamerával csináltad, azon ezek követhetők.
2015. júl. 15. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
00:00:07:17nél a zsák mozdulatlan, '07:22nél éri el egyenletes gyorsulással a csúcspontját. az erő csak egy pillanatig hatott, nem toltam tovább a zsákot, azonnal visszahúztam az öklöm. ''22 és 23között mozdulatlan, majd visszaesett, aztán a kötél kilengése miatt még 4centit lendült túl az eredeti csúcsértéken de ez már gondolom nem kell.
2015. júl. 15. 17:01
 5/7 anonim ***** válasza:

Igazából az a baj, hogy te a lendületével próbálsz dolgozni a zsáknak, de csak a lendülete alapján nem lehet megmondani, hogy mire azt a lendületet elérte, mekkora erővel gyorsítottad, és mennyi ideig. Merthogy pont az lenne a fontos, hogy mennyi ideig hatott az erő, amit te éppen elhanyagolsz.

Ha megszorzod a zsák tömegét a kezdősebességével abban a pillanatban, amikor elhagyja az öklödet, és ezt végül elosztod azzal az idővel, ameddig az öklöd hozzáért, akkor megkapsz egy átlagerőt, amit a zsákra gyakoroltál, meddig gyorsítottad.

2015. júl. 15. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
erre annyit tudok mondani, hogy kevesebb mint egy század másodpercig tartott az öklöm és a zsák között a kontakt a képkockák alapján, de ennél pontosabban nem tudom megmondani mert nem nagysebességu a kamera s nem tudtam jobban felbontani.
2015. júl. 15. 21:02
 7/7 anonim ***** válasza:

Átlagerőt tudsz számolni:


F=m*a

ahols s=0.5*a*t^2-> a=2*s/t^2 vagyis az átlagerő:


F=2m*s/t^2.


m: zsák tömege;

s: elmozdulás;

t: eltelt idő.


Precízebb számítás egyrészt pontosabb méréstechnikát, másrészt magasabb matematikai apparátust igényel, dirach-delta, stb...

2015. júl. 16. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!