Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A telepeket alkotó sejtek...

A telepeket alkotó sejtek miért nem mindig többsejtűek?

Figyelt kérdés

Eddig úgy képzeltem el, hogy azért alkotnak telepeket, mert osztódás után egyben maradtak a sejtet -és ezáltal többsejtűkké váltak-

De akkor az algák miért egysejtűek? ><



2017. márc. 26. 21:17
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Az algák vagy moszatok nem egysejtűek. Vannak egysejtű képviselői, de többnyire telepesek. A növények testszerveződésnek három nagy típusát különítjük el:

- egysejtű

- sejttársulásos

- telepes (fonalas, lemezes, teleptestes)

Egysejtű képviselői vannak a zöldmoszatoknak. Ezek a sejtek nem tapadnak össze, mindegyik önállóan létezik és mozog.

A többsejtűség első állomása a sejttársulás kialakulása volt. Ebben az esetben a sejtek együtt maradnak, egy kocsonyás anyag tartja őket össze, viszont közöttük semmilyen munkamegosztás nem alakul ki. Sejttársulásos pl. a zöldmoszatok közé tartozó harmonikamoszat.

A fejlettebb moszatok már telepesek. A sejtek osztódása alapján háromféle szerveződés jön létre: sejtfonalas, lemezes és teleptestes. Sejtfonalas pl. a zöldmoszatok közé tartozó békanyál, lemezes pl. a tengerisaláta, teleptestes pl. a csillárkamoszat. Ezek mind algák, tehát moszatok, mégsem egysejtűek.

2017. márc. 26. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Ja és van mégegy szerveződés, ami az evolúció csúcsa, az pedig a szövetes szerveződés.
2017. márc. 26. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
Érdekes dolog, hogy ha hungarocell-golyókat szórsz vízbe, akkor azok is ilyesmi telepeket alkotnak. Egy teljesen alapvető fizikai törvény, a víz felületi feszültsége összetartja őket. Tehát az első sejttársulások, sejttelepek kialakulása nem hogy csoda, hanem sokkal inkább magától értetődő, sőt, mondhatni törvényszerű volt.
2017. márc. 27. 02:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 EagleHUN ***** válasza:

Előzőeknél a pont!


Más szemszögből közelítve többsejtű (sejtársulásos, szövetes) egy élőlény ha ezeknek a sejteknek van egy közös külső védőburka is, és vagy a sejtek közt "munkamegosztás" funkcionalitás is van.

2017. márc. 27. 06:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!