Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi törpénne ha fúrnánk egy...

Mi törpénne ha fúrnánk egy lyukat a Földön keresztül ami átmenne a közepén is és beledobnánk vmi tárgyat?

Figyelt kérdés
Átesne a másik oldalon?
2017. ápr. 2. 12:55
1 2 3
 11/26 Wadmalac ***** válasza:

"Nem szerepel ott parabola, ui már rég kicseréltem szinusz-függvényre :P"

hopszahó, tényleg, észre sem vettem, sorry.

A tiszta rugómozgásnál a szinusz stimmel.

Ez nagyon hasonló, de itt az erőváltozás NEM lineáris, úgyhogy a gyorsítóerő skálát torzítja, lineárisról valami logaritmikus szerűre.


Hmm... nem szögfüggvény-négyzet görbe lesz ez?

2017. ápr. 3. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/26 2*Sü ***** válasza:
Hiába no. Aludtam 5 órát, dolgoztam rá 16-ot, ezért írtam valami apró hülyeséget, és lám, tömegek érkeznek megjavítani azt, amit elrontottam a válaszomban. Igazán megtisztelő. :-)
2017. ápr. 3. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/26 dq ***** válasza:

Tiszta szerencse hogy lineáris az erőváltozás. Ha nem tudnám hogy a gravitáció rángatja a testet, azt hinném hogy egy nagy rugó teszi.

(Vagy hogy egy körmozgást nézek oldalról.)

2017. ápr. 3. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 Wadmalac ***** válasza:

"Tiszta szerencse hogy lineáris az erőváltozás."

Gravitációnál a távolság négyzetesen kerül az erőbe, nem?

2017. ápr. 4. 07:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/26 dq ***** válasza:
A tömeg pedig köbösen, így végül azt kapjuk hogy lineárisan csökken.
2017. ápr. 4. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/26 dq ***** válasza:
Az elmúlt pár évben kb 15 alkalommal szóltál hozzá olyan kérdéshez, amelyben az a kérdés hogy mi a gravitációs erő a Föld középpontjában, vagy hogy mi történik ha valami átesik a Földön, és mindenki azt írta (gyakran te is) hogy ott 0 az erő, a bedobott test gyorsulása lassul.
2017. ápr. 4. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/26 dq ***** válasza:

[link]


Homogén és lineáris tömegeloszlású bolygó esetén ilyen lenne a grav. gyorsulás.

2017. ápr. 4. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/26 Wadmalac ***** válasza:

"Az elmúlt pár évben kb 15 alkalommal szóltál hozzá olyan kérdéshez, amelyben az a kérdés hogy mi a gravitációs erő a Föld középpontjában, vagy hogy mi történik ha valami átesik a Földön, és mindenki azt írta (gyakran te is) hogy ott 0 az erő, a bedobott test gyorsulása lassul."

Gömbhéj esetén, amint belül vagy, tényleg nullára esik a gyorsulás.

De amíg egy furatba esel, nem. Ott VAN továbbra is gyorsulás, valóban a középpontig a gyorsulás folyamatosan csökken nullára, vagyis a sebesség egy végsebességhez tart (légellenállás kihagyva!).

Én ott kezdtem most, esetleg rosszul morfondírozni, hogy a gyorsulás az úttal lineárisan változik vagy nem. Mert ugyebár ez fogja meghatározni, hogy a gyorsulásváltozás lineáris-e, ez meg meghatározza a sebességgörbe alakját.

Ami ugye maga a kérdéses pont volt, itt nehezményeztem a parabolát. A szinuszos változat igaz lehet, ha a gyorsulásváltozás tényleg lineáris, ezt veszi be nehezen a gyomrom, de bevallom, ez csak érzés, tényleg nem számoltam utána.

2017. ápr. 4. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/26 Wadmalac ***** válasza:

"Aludtam 5 órát, dolgoztam rá 16-ot, ezért írtam valami apró hülyeséget, és lám, tömegek érkeznek megjavítani azt, amit elrontottam a válaszomban. Igazán megtisztelő. :-)"

Remek témabővítő alap volt, elleszünk vele még egy oldalon át. :)

2017. ápr. 4. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 Wadmalac ***** válasza:

Ahogy elnézem a linkelt görbét, homogén sűrűségű bolygó esetén tényleg lineáris lenne a gyorsulás-csökkenés. Szóval az elvi rugó-hasonlat és sebesség-szinuszgörbe tényleg jogos.

Viszont a valóságban a sűrűség nem homogén, még csak nem is lineáris a rádiusz mentén, úgyhogy elég kacifántos sebességgörbét adna.

Na EZT hadd ne kelljen tippelnem. :D

2017. ápr. 4. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!