Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi minek a sója? Hogy működik ez?

Mi minek a sója? Hogy működik ez?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Valaki el tudná magyarázni, hogy mi minek lehet a sója és miért? Sose értettem ezt és ideje lenne már letisztázzam végre. Sejtem azt, hogy összetettebb a kérdés, minthogy egyszerűen lehessen elmagyarázni két mondatban, de azért megköszönném, ha valaki leírná.

A normális válaszokat előre is köszönöm.



2017. ápr. 11. 10:32
 1/2 anonim ***** válasza:
100%
Mivel a sav definíciója is az, hogy protonleadásra képes anyag, és mivel a proton pozitív töltésű részecske, ezért miután a protonleadás megtörténik, mindig egy anion marad vissza a savból, ezt hívjuk savmaradék-ionnak. Például a sósav savmaradék-ionja a kloridion, a kénsavé a hidrogénszulfát vagy szulfát (attól függ hány protont adott le), az ecetsavé az acetát, stb. Ehhez hasonlóan, ha veszünk egy bázist, akkor az meg protonfelvételre képes, tehát az meg pozitív töltésű részecske lesz. Tehát minden sóképzési reakcióban egy anion és egy kation "áll párba egymással", ezt nevezzük sónak. Abból tudsz rájönni, mi minek a sója, ha a só anion részére proton(oka)t raksz, és megnézed hogy ez melyik savat eredményezi. Sok esetben a sóképzési reakcióban víz lép ki. Ezért mindig próbálj olyan sav-bázis párokat is keresni, amik vízkilépéssel alkotnak sót. Gyakori az ilyen eset a hidroxid-típusú bázisok esetében, pl. NaOH. Ez attól lesz bázis, hogy ha az OH(-) ion felvesz egy protont, akkor semleges vízmolekula keletkezik belőle, a Na(+) ion pedig összeáll a savmaradék-anionnal. Például a NaCl a sósav és a nátrium-hidroxid sója. Miért? Mert a sósav az HCl, az lead egy protont mert ő sav, lesz belőle Cl(-). A NaOH meg felveszi a protont, az ő anion részéből fog a víz keletkezni, tehát annak a bázismaradéka + töltésű, az nem más mint maga a Na(+). Rakjuk össze a két maradék-iont, és kész a NaCl mint só. Néha azonban nem vízkilépés történik, csak egyszerű protonátadás. Ilyen eset például az ammónia sói. Az úgy alkot iont, mivel ő bázis, hogy felveszi a protont és NH4(+) lesz belőle, ez az egész ion (vízkilépés nélkül) áll párba a savmaradékkal (ami a klorid) és így NH4Cl keletkezik. Lényegében annyit jegyezz meg, hogy a só anionjára protont rakva megkapod melyik sav sójáról van szó, a bázikus összetevőt meg vagy OH(-) hozzáadásával, vagy egy egyszerű protonleszakítással tudod visszalogikázni, attól függ vízkilépéses volt-e eredetileg a sóképzési reakció. Mindig próbálj egy savat és egy bázist keresni, aminek a reakciója kiadja az adott sót. Ha a bázisod hidroxid-típusú, akkor biztosan vízkilépéses a dolog, ha nincs a bázison OH-d, akkor valószínűleg csak protonátadásos a reakció.
2017. ápr. 11. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!
2017. ápr. 18. 14:08

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!