Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nem lehetséges a tökélet...

Miért nem lehetséges a tökéletes vákuum?

Figyelt kérdés
2017. ápr. 26. 10:58
 1/7 anonim ***** válasza:
65%

Ki mondta, hogy nem lehetséges?


Elvileg lehetséges, csak marha nehéz (földi körülmények között lehetetlen) kialakítani.

2017. ápr. 26. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Mojjo ***** válasza:
86%
Pedig igaza van a kérdezőnek, nem lehetséges. Tökéletes vákuum az a térrész lenne, ahol nincsen semmiféle részecske. Bármilyen fallal is vesszük körbe a kamrát, amiben vákuumot akarunk létrehozni, az bizony hőmérsékleti sugárzást - azaz fotonokat - fog kibocsátani, ha csak nem O Kelvin a hőmérséklete, ami a termodinamika III. főtétele értelmében lehetetlen. Szóval szórja vígan a fotonokat. Párkeltéssel keletkezhetnek más részecskék, virtuális részecskék mindig lesznek bent. Ezen kívül aligha tudjuk árnyékolni a vákuumkamránkat úgy, hogy egy kósza neutrínó se jusson be, azok szépen fognak ott keresztbe-kasul száguldozni.
2017. ápr. 26. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 EagleHUN ***** válasza:
77%

Mojjo szerintem ne zavarjuk össze a kérdezőt a quantum világ specialitásaival. (Pedig így van ahogy írod.)

2 nagyon egyszerű magyarázatot adok a kérdésre:


- Minden anyagról szakadnak le atomok. Tehát a kamrád faláról is fognak leszakadni, vagy a szigetelőanyagról a fal réseiben...


- Ha már olyan kicsi a sűrűség odabent hogy a szabad atomok és molekulák nem "löködik" egymást, azaz a nyomás nagyon nagyon alacsony közel 0 már odabent. Ugyan miért mennének a "kijárat" felé? Nem fognak oda sorakozni a szivattyúd csövéhez hogy az ki tudja lökni őket, nincs "okuk" rá.


Azaz kósza atomok és molekulák benn fognak maradni, attól függetlenül hogy a nyomásmérőd 0-t vagy ha nagyon érzékeny közel 0-t mutat.

2017. ápr. 26. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Wadmalac ***** válasza:
100%

Még a hipermély hűtéses módszer csinálja a legjobb vákuumot.

Annyira lehűtik a zárt teret, hogy a benne kószáló molekulák nem hogy abbahagyják a röpködést, de gyakorlatilag "lepotyognak".

De mivel a hőmérséklet mindig egy átlag, így mindig lesz pár "renitens" részecske, aki még mindig elég energiával fog rendelkezni a röpködéshez.


A naprendszerek közti "mélyűr" vákuumát csak közelíteni tudjuk. Bár az sem "tökéletes".


(most én csak a szigorúan anyagi, vagyis molekuláris részecskékkel foglalkoztam, mert ha a kvantumhab bekerül a képletbe, akkor elfelejthetjük az üresség szót).

2017. ápr. 26. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Ugyanazért, amiért nem lehet elérni a fénysebességet, az abszolút 0 fokot, a 0 nyomást, ésatöbbit.

Ezek elméleti dolgok, amiket a gyakorlatban tetszőlegesen meg lehet közelíteni, de nem lehet elérni.

2017. ápr. 26. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 dq ***** válasza:

Beugrottatok.


> A naprendszerek közti "mélyűr" vákuumát csak közelíteni tudjuk. Bár az sem "tökéletes".


Hogy ne lenne? Ha 10 atom van köbméterenként, akkor ha 27 részre felosztjuk, máris kapunk legalább 17 darab 0.33*0.33 cm-es üres kockát.


A wikipédia szerint:


> Perfect vacuum is an ideal state of no particles at all. It cannot be achieved in a laboratory, although there may be small volumes which, for a brief moment, happen to have no particles of matter in them. Even if all particles of matter were removed, there would still be photons and gravitons, as well as dark energy, virtual particles, and other aspects of the quantum vacuum.


Erőket közvetítő részecskék lehetnek benne (már ha léteznek egyáltalán); de normális, anyagi részecskék (proton, elektron, bármi amiről tudjuk hogy létezik) egyáltalán nem szükséges hogy ne legyenek.


Annyira lehetséges a tökéletes vákuum, hogy konkrétan az űr nagy részében az van.

2017. ápr. 27. 04:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Mojjo ***** válasza:
100%

@dq: a for a brief moment részt szerintem nem sikerült értelmezned. A hibát ott követed el, hogy csak a közönséges anyagot alkotó részecskéket veszed figyelembe. Azonban az űr tele van keresztbe-kasul száguldozó neutrínókkal és fotonokkal - ez utóbbiak bőven nem csak a csillagok ragyogásából születnek, hanem a világegyegemet megtöltő mikrohullámú háttérsugárzás fotonjai is. És akkor a virtuális részecskékről nem is beszéltünk. Nem kell itt erőközvetítő részecskéket vizionizálni, anélkül is állandóan tele van minden részecskékkel. Az állításoddal ellentétben nem hogy az űr nagy része tökéletes vákuum, hanem igen-igen kis részei - az általad megadottnál sok tucat nagyságrenddel kisebbek - igen ritkán, elméletileg nem teljesen kizárt, hogy a másodperc törtrészére akár azok legyenek. Kicsit máshogy hangzik, ugye? :)


(Én egyébként valamiért úgy értelmeztem a kérdést, hogy létre lehet-e hozni tökéletes vákuumot, de valóban nem ezt kérdezték, ezt benéztem.)

2017. ápr. 27. 06:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!