Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a nulla megszakad akkor...

Ha a nulla megszakad akkor kerülhetnek feszültség alá a földelt készülékek ha nincs Fi relé?

Figyelt kérdés
Ugy gondolom hogy ahol nincs PEN hanem csak nulla és van egy földelési csomópont ami szondára van kötve. Erre a szondára rá van kötve a nulla ami a mérőtől jön innen megy tovább az elosztószekrénybe a lakásba. Illetve ugyanerre a csomópontra van kötve a föld sín ami az elosztótáblában van és a gáz víz vezetékek. Ha a nulla a föld csomópont előtt megszakad akkor ugyanúgy működik minden tovább minden csak a nulla helyett a földön záródik a kör? Illetve akkor mivan ha a nulla és a földelt dolgokra köttött vezeték megszakad a szonda után de úgy hogy még egyesítve vannak? Akkor elméletileg a bekapcsolt készülékeken keresztül feszültség kerülhet pl a vízcsövekre nem?
2017. máj. 3. 17:47
 1/4 anonim ***** válasza:

"Ugy gondolom hogy ahol nincs PEN"

Hát van olyan, de akkor a nullának nem sok köze van a földeléshez - nálad. Ez a TT.

"Erre a szondára rá van kötve a nulla ami a mérőtől jön innen megy tovább az elosztószekrénybe a lakásba. Illetve ugyanerre a csomópontra van kötve a föld sín ami az elosztótáblában van és a gáz víz vezetékek."

Hm. A PEN a föld sínre jön, onnan indítunk egy nulla vezetéket, ami aztán majd - remélhetőleg egy FI relé után - szétágazik az áramkörökbe. A föld sínre van kötve a szonda is, és az EPH vezetékek is (egyszerű esetben, de legyen külön EPH csomópont).

"Ha a nulla a föld csomópont előtt megszakad akkor ugyanúgy működik minden tovább minden csak a nulla helyett a földön záródik a kör?"

Ha az általam előbb írottak szerint van elrendezve minden, nincsen nulla a föld csomópont előtt. Amire te gondolhatsz, az a PEN szakadás lehetne. De földelésen át záródó körnél ritkán fog ugyanúgy működni bármi, mert ahhoz igen jó földelés kéne.

"Illetve akkor mivan ha a nulla és a földelt dolgokra köttött vezeték megszakad a szonda után de úgy hogy még egyesítve vannak? "

Ilyen nincs, a szonda után már nincsenek egyesítve, ismételve magamat, ha az általam előbb írottak szerint van elrendezve minden. Amire te gondolhatsz, az... nem tudom, mire gondolhatsz. De ha arra, hogy a szonda bekötő megszakad, akkor normális esetben gyakorlatilag semmi nem történik, hiszen a PEN potenciálja vissza a transzformátor csillagpontjáig vezető úton sok helyütt földelve van. Az utolsó jó földelés utáni szakaszon eső feszültséggel emelkedik el a házbéli nulla- és a védővezetők potenciálja az ideális nulla feszültségtől, mondjuk 4 V-ra. Ez a feszültség kikerül az összes védővezetős érintésvédelemmel ellátott készülék testére. És akkor mi van? Nyitott mellkasos szívműtétnél közvetlenül a szívbe vezetve ez számítana, gondolom én.

2017. máj. 3. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 EagleHUN ***** válasza:

Ha a 0-a a Fi relébe futás előtt megszakad akkor konkrétan egy áramkör sem fog záródni, (hiába van pl a burkolatukba vezetve a földelés) azaz semmi nem fog működni. És történni sem. De a Fi relé azonnal leoldana ha valahova mégis áram folyna a fázison!


Ha a Fi relé után de még a földelésre kötés előtt történik a szakadás, ugyanez van.


Ha viszont "csak" a földelőszonda szakad le abból már lehet gond, és egy nagyon kicsi feszültség minden földrekötött tárgyra kerülhet. Ami önmagában ha nem is gond, ha valakinek sikerül fázist és mondjuk radiátort egyszerre fognia abból baj lehet. Mert a földhálózaton keresztül talál 0-t miközben a Fi relét kikerüli!

2017. máj. 3. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Valóban elég katyvasz amit a kérdező ír " a nulla a föld csomópont előtt megszakad", mivel a nullának az EPH csomópont után van csak értelme. Ha a nulla megszakad, akkor az áramkör is megszakad, nem fog működni semmi sem, viszont a fázison keresztül érheti áramütés az embert a földön keresztül. Az hogy a ház saját földelése leszakadt csak annyiban változtat a helyzeten, hogy pár ohm-mal nagyobb lesz a földelési ellenállás, mert kicsivel messzebbről jön a földpotenciál (szomszéd, oszlop). Azzal hogy külön zöld-sárga vezetéken mindenhova elvezetjük a földelést, nem csinálunk mást, mint "javítjuk" a földelést, csökkentjük a földelési ellenállást. Viszont kérdéses hogy egy földelt készülék érintésekor áramütést szenvednénk el, mivel a földelt azt jelenti, hogy egy föld vezetékkel be van kötve a földelőhálózatba (ha nem földelt, akkor kettős szigetelésűnek kell lennie) Egy réz vezetőnek pedig nagyságrendekkel kisebb az ellenállása egy száraz kezű, bőr-gumi cipős embernél. Alapból ebben az esetben már az érintés előtt lenne egy fázis-földzárlat, ami kinyomná a biztosítékot. A gond akkor lenne, ha a készülék szigetelve lenne földtől, és a földelővezeték is le lenne szakadva. Akkor egy klasszikus fázisérintés lenne nagy k.vaanyázások közepette jobb esetben. A Fi relé bekötésének ez lenne a lényege, mert 30mAX220V= 6,6 Watt teljesítmény menne át rajtunk a leoldás előtt, míg egy 20A-os biztosíték esetén zárlati áram min. 4600Watt lenne a leoldási teljesítmény. Ha ez bal kéz-jobb lábon keresztül megy, akkor jó eséllyel szétdurran az ember szíve. A FI relének egy kevésbé ismert jó tulajdonsága is van, mégpedig az hogy szivárgó áramra is leold. Egy fázis vezeték szigetelésének kismértékű sérülésekor pl. egy álmennyezetben előfordul, hogy a föld felé csak pár amper zárlat van. Erre még a kismegszakító nem old le, de keletkező hő tüzet okozhat. A FI relé már 30 mA-nél leold, ami még a lepkefing kategória. Fázis-nulla szivárgásnál viszont a FI relé sem old le, de ilyen esélye nulla, mivel egy fázis-nulla érintkezéskor mindig egy bazi nagy zárlat keletkezik a nulla ellenállás miatt.
2017. máj. 3. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Criosphinx13 válasza:

Jó régi kérdés de azért reagálok.

A Kérdezőt pontosan én sem értem, úgy megkavarta...

Laikus nyelven, ha a sínre(PE sín) bejövő KÉK kábel(N, vagy PEN) nem szakad le de bárhol máshol szakad akkor semmi baj, mert nem záródik az áramkör.

Ha viszont leszakad a sínről a PEN (N) akkor a PE sínen keresztül fázis jut a berendezések fém burkolatára, de a te esetedben még zárulni az áramkör a PE sínen keresztül a földelőszondához, de mivel ha ez EPH-ra van hozva akkor ha hozzáérsz sem lesz kb semmi bajod mert a párhuzamos magas impedanciádon keresztül szinte semmi áram nem fog folyni, egyébként ez ellen jelen esetben nem véd az ÁVK, mert a fázis és a 0 oldalán is ugyanannyi áram fog folyni.

Egyébként többször átolvasva világossá vált talán...(egyébként igaz amit írtál, úgy történne, de az EPH is szakaszonként földelt tehát kizárt a teljes levegőben lévő fázis, ahhoz többszörös szakadás kéne) de ott lehet TN-S rendszer van és nem lett volna szabad összekötni, - PE sínre a szonda , az EPH és az áramkör védővezetői, a 0 kábel pedig a másik sínre(ÁVK vagy anélkül) de nincs kötésben a 2 sín, retesz kioldva ha van, az ilyen rendszerben hiába szakadna meg nálad a 0, sehogy nem kerülne veszélybe a védővezető mert teljesen más potenciálon van.

2020. máj. 27. 03:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!