Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért háromdimenziós a világ?...

Miért háromdimenziós a világ? Milyen tulajdonságai vannak a három dimenziónak, amik az antropikus elv alapján az élet és megfelelő mértékű komplexitás létrejöttét szükségszerűvé teszik?

Figyelt kérdés
Ha lehet mondjatok többet is, ha tudtok.

2017. máj. 11. 13:26
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
45%

1: mert így alakult ki.

2: van egy pár dolog, ami más dimenziószámnál nem működne: pl. stabil bolygópályák ill. atomok, normális hullámterjedés.

2017. máj. 11. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
igen a 2. pontodat szeretném kifejtve hallani, hogy mi az a pár dolog pontosan, van-e még ezeken kívül, és hogy ezek miért fontosak, pl. hullámterjedés milyensége pontosan és az mit befolyásol, én az érzékelésre információ közvetítésre komplexitásra gondolok, de ezek nem triviális összefüggések
2017. máj. 11. 14:57
 3/17 anonim ***** válasza:
52%
Dávid Gyula előadást hallgasd meg erről a mcse-n. Ott elég jól kifejti.
2017. máj. 11. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:

Stabil bolygópályák azt jelentik, hogy ha nálunk eltalál valami egy ellipszispályán keringő testet, az egy új ellipszispályára kerül. Más dimenzióban egy egészen más - instabil - pályára kerül.

Atomoknál hasonlóan, pl. nem lesz fúzió, vagy pedig nagyon is gyors (egy Nap 2 pillanat alatt felrobban), vagy pedig eleve nem is alakulnak ki atomok.


Normális hullámterjedés azt jelenti, hogy ha valahol elindul egy hullámfront, az ugyanolyan formában érkezik meg hozzád is. Más dimenzióban szétkenődik. Ez azt jelenti, hogy sem nézni, sem hallani nem lehet jól. Gondold csak el, ha pl. távolodsz a Naptól, és kétszeres távolságban már nem sárga gömbnek, hanem kék hurkának néz ki. Egy sima petárda hangja pedig 20 méterre már úgy hangzik, mint egy 30 mp-es mennydörgés (ez NEM a visszhang, hanem a normál hang. Ezen felül visszhang is lehetne, és az is ilyen lenne).

Bár... ettől még talán működhetne a világ, mert a szaglás pont így működik nálunk is.

2017. máj. 11. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
22%

Szeretném megjegyezni, hogy ez a tudomány rovat és nem az ezotéria!

Bármennyre szeretnéd kérdező, ezek csak tudományosnak látszó, de nem tudományos kérdések.

Az első kérdésednek semmi értelme. Nagyjából ekvivalens: miért dió a dió? Ez egy hároméves gyermek kérdése. Tőle érthető.

2017. máj. 11. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
34%

Egyáltalán nem ezoterikus kérdés.


De fel kéne tenni a fordítottját is: Lehet, hogy a 4 vagy több dimenziós világban a mi törvényeink nem működnének jól, mert nem lennének hullámok meg bolygópályák, de miért ne lehetne kitalálni olyan törvényeket, amik meg pont hogy ott működnek jól?

2017. máj. 11. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
54%

Ez valóban ezoterikus kérdés, legalábbis ebben a formájában, mivel a kérdező fordítva ül a lovon. Az antropikus elv nem azt mondja, hogy megfelelő tulajdonságok és paraméterek mellett szükségszerű az élet létrejötte, hanem hogy ahol létrejön az élet, és elkezdi méricskélni az kis univerzuma paramétereit, nyilván mindig azt fogja látni, hogy pont úgy stimmel minden, mintha csak rá öntötték volna.


A kérdező ezt az ellenkező, kreacionisták által kedvelt irányból nézi. Ilyenkor szokott jönni a kozmológiai állandó, elektromágneses és gravitációs erő aránya, hidrogénfúzió energiamérlege, és a többi, majd a megállapítás, hogy bármelyiket is arrébbtolva olyan lenne a világ, hogy ebben a formában nem létezhetnénk benne. Tehát akkor a jóisten direkt így állította be őket, hogy mi létrejöjjünk benne.


A kérdés azért ezoterikus, mert szükségszerűségről illetve "megfelelő mértékű" komplexitásról beszél.

2017. máj. 11. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 dq ***** válasza:
34%
#7: ez alaptalan és értelmetlen rosszindulat
2017. máj. 11. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:

Pedig nem rosszindulatból írtam, csak rá akartam mutatni, hogy mi a probléma a kérdéssel.


Ezen felül pedig bevallom, kicsit értelmezhetetlen számomra a dimenziók száma, mint vizsgálni kívánt adottság. Már hogy mitől tűnik olyan kitüntetettnek a 3. Ha megnézünk egy sima sejtautomatát, akkor látjuk, hogy a legegyszerűbb szabályokból kevesebb dimenzióban is micsoda komplexitás jöhet létre, több dimenzióban meg aztán végképp.

2017. máj. 11. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 dq ***** válasza:

Oké. Én is rá akartam mutatni hogy ez a probléma a kérdéssel (szükségszerű --> lehetséges), csak te már megtetted.


Ezzel a módosítással viszont létező tudományos kérdéskör.


(Én nem igazán hiszek ezekben a válaszokban egyébként, de ez betudható annak, hogy nem néztem komolyabban utána. Én sokkal erősebb bizonyításokat várnék (már csak azért is, mert az álítás valaminek a lehetetlensége lenne), de persze nem követem őket végig-.)

2017. máj. 11. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!