Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Látóhatár tiszta időben az...

Gyula1971 kérdése:

Látóhatár tiszta időben az égbolton nem torzít nagy távolságban?

Figyelt kérdés

A flyradar-on élőben lehet követni a felettünk mozgó légiforgalmat.

2-4 hajtóműves utasszállítól,tehetszállítók.

Tényleg,amikor a lakhelyen felett van a radaron,kinézek az udvarra,és ott is van felettem.

Ha felettem van és 10-percig ezután tiszta időben követem egy 4-hajtóműves vastag csíkot húzó gépet,akkor mintha leszállna.


Persze ez a föld görbülete miatt van,már megtett 10-perc alatt 120-kilómétert,de tiszta időben látom a csíkját, mintha szállna le.


A kérdésem,a radaron továbbra is egyenesen megy a gép tőlem 120-km-re van a látóhatár szélén,én úgy látom szabad szemmel,mintha a repülő kanyarodna és irányt váltana,de nem a radar szerint egyenesen megy tovább.


Többször is megfigyeltem,mielőtt lemenne a látóhatárból a gép,akár észak vagy déli irányba elkanyarodik- a repülő a szem látomására.


Holott a radaron egyenesen megy tovább. Ez a kanyar érzéki csalódás.,amúgy45-fokba fordul el a repülő és utána megy tovább egyenesen le az égbolton.


2017. máj. 20. 18:20
 1/6 anonim ***** válasza:
mikor már messze van csak az oldalirányú mozgását látod
2017. máj. 20. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
A légkör a látóhatár közelében már torzít - de az is igaz, hogy ilyenkor inkább az oldalirányú mozgást látod.
2017. máj. 21. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
A választ leírták, csak annyit adnék hozzá, hogy a légkör leginkább a magasságot torzítja (összenyomja). Elég nehéz elképzelni olyan helyzetet, hogy az irány torzuljon szemmel látható mértékben, ráadásul az egész pálya során ugyanolyan előjellel.
2017. máj. 21. 01:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm,lehet a Liszt Ferenc repülőteret megkérdezem,de kit lehet keresni e-mail-ben?

Ez fizika vagy hova tartozik?

2017. máj. 21. 12:46
 5/6 anonim ***** válasza:

A szabad szemmel történő megfigyelést több tényező befolyásolhatja, például a szél is. A döntő azonban az, hogy a fény egyenes vonalban terjed, míg a gép a föld körül körpályán halad (mindig azonos magasságban). Ezért optikailag úgy látjuk, mintha lefelé szállna nagy távolságban. Nem száll le, hanem eléri a horizontot, ami a mi szemünk számára az a pont, ahol a gép pályájának görbülete metszi azt a síkot, ami a szemünk magasságában halad tova.

Ugyanakkor a radarkép egy animáció, és nem a pontos pályagörbét mutatja. Ezért nem szabad a valóságos pályát ahhoz viszonytani, azt csak kis távolságokban fedi le. Egy példa. A radar Budapest Isztambul járatot egy egyenessel mutatja, valójában a tényleges gép nem így megy.

2017. máj. 21. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Wadmalac ***** válasza:

Ahogy írták is, a légkör is torzít valamennyit, de a fő ok az, hogy az a gép nem halad egyenesen. Persze, sík térképre kiterítve egyenes a pályája, csak a földgolyó nem sík, hanem gömb.

A gép, amikor "egyenesen" repül, egy, a Föld rádiuszánál kicsit nagyobb íven repül.

Megfelelő távolságból ez látszik.

Plusz bejátszik a látásunk perspektivikus torzítása is.

Egy, az egész égen áthúzó "egyenes" röppályát te, ha végignézed, minden részét más szög alatt látod.

Ez alapból nem tűnik fel, mert ezzel a szemmel nőttünk fel, de ha megnézel egy nagy látószögű optikás fotót (extrém változat a halszemoptika), akkor már feltűnő lesz.

2017. máj. 22. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!