Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Amikor egy okosabb állat, pl...

Amikor egy okosabb állat, pl kutya, vagy defin az emberrel van, tudja, hogy ő egy másfajta élőlény? Vagy legalábbis nem ember.

Figyelt kérdés
Vagy ilyen jellegű gondolkodásra teljesen képtelen, és csak ösztönből "dolgozik"?

2017. máj. 24. 10:49
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
58%
Erre csak egy kutya, delfin tudna hitelesen válaszolni. A beképzelt emberek okoskodása nem mérvadó. Az állatnak is lehetnek érzései, gondolatai, ízlése. Hülyeség, hogy csak az ember értelmes, gondolkodó, nem ösztönlény. Nem mintha ez minden emberre igaz lenne...
2017. máj. 24. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:
60%
Nyilvan tudja
2017. máj. 24. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 anonim ***** válasza:
32%
Ehy giliszta is tudja szerinten
2017. máj. 24. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 anonim ***** válasza:
2%
Nem tudja. A "tudja" tudatot tételez fel. Az állatnak nincs tudata. Az első válasz egy sor felszínes megfigyelésnek olyan jelentést tulajdonít, ami nincs neki. És rendkívül beképzelt erre a vélt tudására.
2017. máj. 24. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 anonim ***** válasza:

"Nem tudja. A "tudja" tudatot tételez fel. Az állatnak nincs tudata."


Esetleg meg is tudod indokolni/érvekkel alátámasztani hogy mire alapozod ezt? Mert ezt bárki ide tudná ám böffenteni.

2017. máj. 24. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 anonim ***** válasza:
87%
#4 Akkor magyarázd meg kérlek, hogy hogyan képes felismerni a kutya, macska (és még egy raklap más élőlény) saját magát a tükörben, ha nincs neki tudata? Vagy hogyan képes megtanulni apportálni, túlélőket megkeresni a romok alatt, vak embereket nagy biztonsággal elvezetni egy zsúfolt nagyvárosban, satöbbi-satöbbi?
2017. máj. 24. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Akkor magyarázd meg kérlek, hogy hogyan képes felismerni a kutya, macska (és még egy raklap más élőlény) saját magát a tükörben, ha nincs neki tudata?"

Felismeri?

Mert ilyet eddig csak főemlőstől láttam.


Amúgy pl. a kutya tudtommal falkatagként kezeli a gazdáját, a macska meg természeti jelenségként.

:)

2017. máj. 24. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 anonim ***** válasza:
93%

Az elefántok, papagájok, varjúfélék és a delfinek is felismerik magukat a tükörben.


És nyilván különbséget tesznek a fajok között. Szerintem a legjobb példa egy ragadozó, az orka, ami mindig változtatja a taktikáját, attól függően, hogy éppen milyen állatra a vadászik.

2017. máj. 24. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 Wadmalac ***** válasza:

Egy kardszárnyúnál a leghalványabb kételyem sincs, láttam is több delfint videón, ami simán HASZNÁLJA is a tükröt, hogy megnézegesse magát ott, ahová alapból nem lát oda. :)


Csak felmerül a kutya, macska, ott még sosem tapasztaltam ilyet.

2017. máj. 24. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 anonim ***** válasza:

Emberi értelemben vett gondolkodásra, tudatosságra csak az ember képes, mert neki vannak hozzá meg a szükséges kognitív képességei, ezenkívül semmilyen állat NEM.


Azt aláírom, hogy egy kutyának vagy macskának van egyénisége és érzései is vannak, de pl. öntudata biztos, hogy nincs. Pl. a szomszédom macskája nagyon vad és fél tőlem. Régebben kísérleteztem azzal, hogy a saját macskámat simogattam, hogy amikor látja, hogy a másik macskát nem bántom, majd biztos felfogja, hogy őt sem fogom. Soha nem fogta fel, nézte a macskámat, hogy a kezemben van, de amikor közel mentem hozzá, megriadt és elfutott.


Ha annyira lenne általatok feltételezett öntudata, akkor felfogta volna, hogy ha a másik macskát nem bántom, akkor őt sem fogom.


Ebből következik, hogy szerintem úgy van, ahogy a Wadmalac írja, hogy a macska a másik élőlényt csak természeti lényként fogja fel, másik macskáról felismeri, hogy fajtársa, sőt, szerintem a gazdájáról is ezt hiszi (persze nem tudatosan, hanem ösztönök szintjén).


Azt ebbe nem kéne belekeverni, hogy életmentő kutya, vakvezető kutya stb., mert ezek a dolgok sima Pavlovi értelemben vett kondicionálással taníthatók bizonyos fajta kutyáknak (sőt, az állatot kizárólag pavlovi értelemben vett kondicionálással lehet tanítani, máshogy nem). Azaz bizonyos fajta cselekvésekre meg lehet tanítani, ha jutalmat vagy büntetést kap érte. Ebből következik, hogy a kutya, ha beidomítod valamire (és ez idomítás igazából), akkor nem tudatosan fogja csinálni, hanem a jutalomért, azaz a tanulás az állatok esetében sima inger-válasz reakció, semmi több, semmilyen tudatosság, emberi értelemben vett kognitív agytevékenység nincs mögötte...

2017. máj. 24. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!