Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A sugárzás miért veszélyes az...

A sugárzás miért veszélyes az élő szervezetre? Hogyan teszi ezt?

Figyelt kérdés

2017. jún. 3. 10:45
 1/5 anonim ***** válasza:
tönkreteszi a dns-ben a kötéseket/bázisokat
2017. jún. 3. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
79%
2017. jún. 3. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Az ionizáló sugárzás megváltoztatja az atomok elektron-héj szerkezetét (felaktíválódnak). A szervezet gyakorlatilag egy biokémiai gyár, ahol megszámlálhatatlan biokémiai reakció működteti a szervezetet. A kémiai kötések elektron-héj szinten lejátszódó folyamatok, ebbe belekutyulni katasztrofális következményekkel jár. A keletkező molekula kémiailag nem úgy viselkedik mint az ionizálatlan párja, gyakorlatilag a szervezet a saját maga által anyagokkal megmérgezi magát. Ezért azok a területek a legérzékenyebbek a sugárzásra, ahol nagyszámú, intenzív biokémiai reakciók zajlanak - vérképzés, emésztés, anyagcsere. Ezek a közvetlen hatások. A sugárzás károsítja a DNS-t is, mivel egy bazi nagy molekula, és így nagy a "hatásos elnyelési keresztmetszete", viszont a gyakorlati tapasztalat szerint a hibajavító mechanizmusok elég jól kikorrigálják az esetleges sérüléseket. Amikor már a DNS végzetesen sérülne, addigra már a sugárbetegség egyéb szövődményeiben meghalna az ember. A csernobili tapasztalatok szerint szinte észrevehetetlen (1-2%) a DNS sérülés miatti mutációk száma.
2017. jún. 3. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

A sugárzás mindenféle biomolekulák szerkezetét változtathatja meg. Mivel a DNS-ünk a legérzékenyebb, annak az elváltozásaiba halsz bele először. Persze mindenféle fehérjék meg minden más is sérül, de azok kevésbé veszélyesek. Két fő formája van.


1) A véletlenszerű hatás a sugárzás típusától nem függ erősen. Véletlenszerű, mert nem feltétlenül lesz tőle bajod, csak nagy mértékben megnöveli az esélyét. A DNS-ben kis, véletlenszerű változások alakulnak ki, amik rákos elváltozásokhoz vezetHETnek bizonyos valószínűséggel. Hosszú idejű vagy rendszeres kitettség esetén a legveszélyesebb, akár viszonylag kis intenzitás esetén is. Nehéz vizsgálni, mivel jóval a kitettség után jelentkezik.


2) A determinisztikus hatás nagy intenzitás esetén lép fel. A DNS olyan mértékben károsodik, hogy a sejt beindítja a programozott sejthalált. A besugárzott területen a sejtek egyszerűen leöldösik magukat, mert érzékelik a DNS elváltozását, és meg akarják előzni a rákot. A sugárzás típusától erősen függ a hatás. Általában nagy intenzitás esetén lép fel, akár rövid idejű besugárzás esetén is. Rögtön a kitettség után jelentkezik.

2017. jún. 3. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Az itteni #15-ösben írtam erről egy hosszabbat:

https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomany..

2017. jún. 5. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!