Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért jönnek ki a fotonok a...

Miért jönnek ki a fotonok a Napból?

Figyelt kérdés

A magfúzió során 4 hidrogénatom összeáll egy héliummá, közben energia szabadul fel, ami foton formájában felszabadul. Ez a foton miért akar minden áron kijönni a Nap belsejéből? Miért nem jó neki ott bent? Főleg, mivel akkora utat kell megtennie kifelé, én a helyében biztos nem erőlködnék.

Meg még tömege, gravitációja is van a Napnak (csillagoknak), onnan kikecmeregni se semmi.



2017. máj. 1. 19:30
1 2 3 4
 1/32 anonim ***** válasza:
91%
A fotonok már csak ilyen, nem bírnak egy helyben megmaradni.
2017. máj. 1. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/32 anonim ***** válasza:
81%

Fordítva gondolkodsz.

A foton az megy. Akármit csinálsz, menni fog.

A Nap nem átlátszó, tehát elnyeli a fotonokat - aztán kisugározza, véletlenszerű irányba. Ilyen formán a foton bolyongani fog, tehát egyre lassabban, de egyre messzebb kerül a keletkezési helyétől.

Ha kiér a Nap felszínére, akkor viszont onnan egyenesen repül olyan irányban, amerre éppen ment.

2017. máj. 1. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/32 anonim ***** válasza:

Ezt a fajta gondolkodási menetet hívják fordított logikának vagy nem tom minek.


A válasz is nagyon egyszerű azért mert a Nap nincs eltakarva sötétítővel bár szerintem elégne :D

2017. máj. 1. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/32 anonim ***** válasza:

"tömege, gravitációja is van a Napnak"

Ez a sebességet nem érinti, viszont kismértékű vöröseltolódást szenved a foton, mire ideér - de tényleg kicsit, mert a Nap gravitációja nagyon kicsi ebből a szempontból.

2017. máj. 1. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/32 anonim ***** válasza:
73%
Ha ettől jobban érzed magad, akkor lemondom, hogy a foton, ami a nap magjában a fúzió során keletkezik, kb. 5000 évet tölt el a napban, mire kilép ki a felszínén.
2017. máj. 2. 01:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/32 Wadmalac ***** válasza:
100%

A foton, mint írták is, mindig mozgásban van, így akármilyen girgbegurba ide-oda pattogó pályát fut be, bármilyen, nem végtelen nagyságú objektumból előbb-utóbb kijut.

Ha útközben el is nyelődik, azzal elektront gerjeszt az elnyelő atomban, ami előbb-utóbb visszalépve az eredeti energiaszintre ismét fotont bocsát ki.

Ha egy belül üreges vasgolyóban ég egy lámpa, annak a fotonjai a vasban elnyelődve "személyesen" nem jutnak ki, mégis előbb-utóbb kijut foton, csak legfeljebb már infra tartományban, hősugárzásként.

2017. máj. 2. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/32 anonim ***** válasza:
100%

Wadmalac vasgolyóban égő lámpájának példája nagyon jó. A napban is valami ilyesmi történik. A magban óriási energiájú fotonok keletkeznek, a felszínről pedig relatíve barátságos fotonok távoznak, mégpedig darabra sokkal több, mint amennyi a magban keletkezik.


Egy átlagos magban keletkező foton végül több ezer felszínről kilépő és a Napot végre elhagyó fotonért felel. Tehát nem azok a fotonok jutnak ki, amelyek odabent keletkeztek. Ezt a "szaporodási arányt" amúgy a feketetest-sugárzás tulajdonságait ismerve a mag és a felszín méretéből és hőmérsékletéből lehet kiszámolni.

2017. máj. 2. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/32 Wadmalac ***** válasza:
100%
Hát ja, elnyelődés nélkül a fotonok saccperkábé csak a plazmában közlekednek (hiszen ott nincsenek elektronhéjak) és bizony még a nap magja sem komplett plazma.
2017. máj. 2. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/32 A kérdező kommentje:

Ezekből a válaszokból sok minden kiderül, csak a kérdésre a válasz nem. Wadmalac, aki a kérdésre próbált válaszolni.


Nagy nehezen a sok válaszból azt szűrtem le, hogy a foton valami teljesen más természetű dolog, mint az ember gondolná,és szégyen, ha valaki ezt nem tudja. Bocsánat, hogy kérdezni mertem és ilyen tudatlan vagyok. Lehet, 1-2 évet magfizikát kéne tanulnom, hogy megközelítsem szégyenletes lemaradásom az átlagemberekhez képest. Elsüllyedek szégyenemben, hogy van valami, amit mindenki tud, csak én nem.

2017. máj. 3. 16:25
 10/32 anonim ***** válasza:
100%
Nem értem a sértődés okát, egy csomó jó választ kaptál.
2017. máj. 3. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!