Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Parciális törtekre bontáskor,...

Parciális törtekre bontáskor, ha egy másodfokú tagnak, nincs való gyöke, akkor hogyan bontom fel?

Figyelt kérdés
Például az a nevezőm, hogy x^2+3x+4. Akkor ennek a másodfokú tagnak nincs valós gyöke. Ilyenkor úgy bontom fel, hogy (Ax+B)/(x^2+3x+4)? Tehát a nevező változatlan marad?

2017. jún. 22. 01:57
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Persze. És egy kicsit még alakítgatod, hogy f'/f alakú legyen a tört, és már tudod is integrálni.
2017. jún. 22. 02:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Most épp Laplace-hoz kell (diffegyenlet), bár ez elvileg most lényegtelen.

Köszönöm a gyors választ!

2017. jún. 22. 02:09
 3/7 bongolo ***** válasza:

Ha jól értem, nem is x-eid vannak, hanem s-ek, és inverz Laplace-t akarsz csinálni.

Ezeket az összefüggéseket tudod használni:

ℒ(e^(at)·sin(bt)) = b / ((s-a)² + b²)

ℒ(e^(at)·cos(bt)) = (s-a) / ((s-a)² + b²)


Vagyis pl.

(s+2)/(s²+3s+4)

= (s+2)/((s+1.5)²+1.75)

= ((s+1.5) + 0.5) / ((s+1.5)²+√1.75²)

= ((s+1.5) + √1.75/(2√1.75)) / ((s+1.5)²+√1.75²)

Aminek az inverz Laplace trafója:

e^(-1.5t) · cos(√1.75 t) + 1/(2√1.75) · e^(-1.5t) · sin(√1.75 t)

2017. jún. 22. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 bongolo ***** válasza:

... aztán a szinuszt meg koszinuszt összehozhatod egyetlen szögfüggvénybe is ezzel az azonossággal:


sin x + b·cos x = √(b²+1) · sin(x+arc tg b)

2017. jún. 22. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Igen az. Ez lineáris diffegyenlet rendszer, amit Cramer-szabállyal oldanék meg, és ez annak a determinánsa. Emiatt kérdeztem, hogy hogyan valósítom meg parciálisa törtekre bontással, mikor Dx/D=x-et számolok (x felülvonás).


Egyébként köszönöm a választ. Kicsit magas volt, de még emésztem.

2017. jún. 23. 00:20
 6/7 bongolo ***** válasza:

Találtam itt egy példát végigvezetve, magyarázva: (angolul van, talán nem gond)

[link]

Az 5. oldal alján van a példa, a 2. fejezet elején. De a PDF többi részét is érdemes elolvasni, jópofa dolgok vannak benne.

2017. jún. 23. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Felbonthatod komplex gyöktényezős alak szerint is.


Azaz x^2+3x+4=(x-p)(x-q) ahol p és q komplex konjugáltak.


Innentől már működik az hogy konst1/(x-p)+konst2/(x-q) alakba írod át.


Ezt meg baromi egyszerű lesz inverzLaplaceolni, mert e^(i*valami) -k jönnek ki. Azt meg ugye tudjuk, hogy e^ix=cosx+isinx, így ugyanaz jön majd ki, mint bongolo módszerével.


Hogy a két módszer közül melyik az egyszerűbb, feladattól függ, és általában nem is lehet előre látni.

Általában bongolo módszerét szokták tanítani.

2017. jún. 23. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!