Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az izlandi vulkán kitörésének...

Az izlandi vulkán kitörésének lehet köze ehhez a sok esőhöz?

Figyelt kérdés
2010. máj. 19. 16:57
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
Mellékesen érdemes erről megnézni Al Gore filmjét, a címe: Kellemetlen igazság.
2010. máj. 19. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim válasza:
Mediterrán ciklon? Igen érdekes dolog ez,mert a mediterrán területeken az év ezen szakaszában már a szavannaövből induló áramlatai a meghatározóak, és az leszálló áramlás. Amikor ez a leszálló áramlat minket is elér akkor itt szinte szaharai idő van, száraz. Néha csapadék is jön ebből az irányból. De ennyi? Inkább az Atlanti Óceántól jönnek az esőfelhők hozzánk! Mi lehet az oka ennek a ritka erős csapadékképződésnek? A vulkáni hamu a levegőben eljuthat a Földön bárhova. De én sem feltételezem, hogy ez lenne az oka az idei sok csapadéknak? Hát akkor mi? - Talán a naptevékenység? A vulkanizmus, a rengések is gyakoribbak, mint máskor.
2010. jún. 2. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 A kérdező kommentje:

Látszik,h te már jobban értesz hozzá.:D

Én is úgy tudtam h hozzánk az Atlanti-óceán felől szoktak jönni az esők...Egyébként nekünk is feltünt h egyre több a földrengés mostanában...

Egyébként már úgy gondolom h a klímaváltozás miatt van ennyi eső.

2010. jún. 3. 16:35
 14/14 anonim válasza:

Egy kis szakirodalom, amit most találtam, most én is tanultam:

A nyugat-európai viharokat óceáni ciklonok okozzák, amelyek viszont az itthon kialakult helyzethez annyiban járultak hozzá, hogy az Atlanti-óceán felett elhelyezkedő anticiklon meggátolta, hogy az európai ciklonok átvonulhassanak, így kialakult egy úgynevezett blocking helyzet, amikor a ciklonok nem tudnak megfelelően mozogni Európán belül. Az egymás útját elzáró légtömegek miatt megszűnt a nyugat-kelet irányú mozgás, így a mediterrán térségben szabadon képződhettek a ciklonok.

A már említett blocking helyzet az általunk megkérdezett meteorológiai szolgáltatók szerint nem nevezhető szokatlannak, sőt egy Európára általában jellemző időjárási helyzetről van szó. A mostani dugó 2009 novembere óta tartja magát, a koponyeg.hu munkatársa elmondása szerint ugyanennek a jelenségnek köszönhetjük a december 20-i emlékezetes hóvihart, a februári nagy fagyokat és a mostani heves esőzéseket és erős széllökéseket is. Annak ellenére, hogy az ilyen helyzetek előfordulása nem ritka, nem lehet komolyabb következtetéseket levonni arról, hogy a nyárra lesz-e valamiféle hatással a mostani jelenség. A Metnet munkatársa szerint az biztos, hogy a most lehullott csapadék valahol vissza fog köszönni.


A Blocking-helyzet


A 30. és a 60. szélességi körök közötti területen általános esetben erôteljes nyugatias áramlások dominálnak. Az egyes földrajzi szélességeken a légkör hosszú távú termikus egyensúlyának fenntartása érdekében rendszeresen kialakulnak olyan meridionális perturbációk, amelyek lehetôvé teszik a trópusokon felhalmozódott hôenergia szállítását a pólusok irányába. Ezen perturbációk következtében a nyomási képzôdmények egyes esetekben olyan formációkba rendezôdnek, amelyek területén a magaslégköri áramlások zonális komponense szinte teljesen megszûnik, nyomási teknôk és gerincek, a földfelszín közelében pedig ciklonok és anticiklonok jönnek létre. Ennek a meridionális hullámzásnak az egyik különleges esete az állóhullámok kialakulása, azaz olyan anticiklonok létrejötte, amelyek hosszabb ideig, akár több héten át is ugyanazon a területen vesztegelnek. Ezt nevezi a nemzetközi szakirodalom blockingnak.

2010. jún. 4. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!