Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Azt mondják, hogy a világegyet...

Azt mondják, hogy a világegyetemnek nincs széle, akkor hogy tágul az univerzum?

Figyelt kérdés
2017. júl. 6. 18:01
 1/10 anonim ***** válasza:
0%
Szerintem baromság az egész. Egyáltalán honnan tudják, hogy tágul? Hova tágul? Nem úgy volt, hogy végtelen?
2017. júl. 6. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
94%

Azért mert valaminek nincs szele, meg a kiterjedése nőhet.. pl egy befottes gumi csak egy önmagába záródó csík, de ha rahuzod egy dinnyére sokkal nagyobb, mint egy befottes üvegen.

Egy lufi, ha felfujod folyamatosan nő mégsem tudnál leszaladni a felszínéről, csak körbe futnad, mint pl a Foldet.

Na a világegyetem ugyanezt tudja, csak 3D-ben

2017. júl. 6. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
6%

Ezek csak elméletek most azt, hogy az univerzum tágul abból feltételezik, hogy a galaxisoknál megfigyelt vöröseltolódás arra utal hogy nagy sebességgel távolodnak.

De mitől vagy honnan távolodnak? Ez csak találgatás, majd évtizedek mulva rájönnek hogy tévedtek..

Ugyanúgy a sötét anyag ill. a sötét energia. Mivel még nem tudják hogy mi az vagy van e egyáltalán elnevezték sötétnek.

A világegyetemnek pedig honnan tudják h hol a széle vagy van e, vagy mi van ott.?

Ők csak arról beszélnek amit látnak, "a belátható világegyetem", de azután mi van nem tudják..

Egyes tudósok már a 11. dimenzióban járnak, de valószínű h nem volt náluk GPS, mert eltévedtek a sötétségben.

2017. júl. 6. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
88%
Én is laikus vagyok, de mivel engem is érdekel a téma, sok tudományos műsort megnéztem erről (is). Úgy kell elképzelni, hogy az univerzum egy gömb, de nincs olyan, hogy a szélén kívül, mert ott nincs sem idő, sem tér. Nem tudsz kimenni belőle, mert utána nincs semmi, sőt még a semmi sincs. Ezt persze nehéz elképzelni emberi aggyal. Máshogy meg nem lehet. A tágulást pedig tudják mérni, mivel a csillagok, galaxisok távolodnak egymástól. Ez egy bőrdíszműves magyarázata volt, majd a csillagászok jobban elmondják.
2017. júl. 6. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 Vree ***** válasza:
100%

(ránéz az eddigiekre) Uramisten. xD


Amúgy klasszikus gyakori gyerek kérdés, tuti nem találtál az interneten egy cikket sem, ami megmagyarázza, hol a hiba? :D


Kezdjük talán azzal, hogy ha valami az egyik oldalon végtelen, attól még tud tágulni. Ha végtelenhez hozzáadsz 1-et, mit kapsz? Végtelent. Képzelj el egy feneketlen kulacsot, amibe folyamatosan csak töltöd a vizet, de sosem lesz tele.

Ha érdekel a téma a végtelenekkel, kezdd ezzel:

[link]


A másik lényeg: soha nem mondtuk, hogy a TÉRBEN tágulnak a dolgok. Ha így lenne, akkor lenne egy stacionárius pont valahol, amiTŐL kifelé minden tágul.


Maga a tér az, ami...a TÁGULÁS talán kevésbé szerencsés szóválasztás, a NYÚLÁS talán jobban kifejezi.

Képzelj el egy kerek pöttyös lepedőt. Elkezded húzni-húzni a széleit, a pöttyök egyre messzebbre kerülnek egymástól. Ha végtelen hosszúnak képzeljük, akkor minden pötty egyre távolodik minden más pöttytől, de nincs mégse sehol egy "középpont".

Úgy is megpróbálhatod elképzelni, hogy az univerzum minden pontján plusz tér "töltődik" a rések közé. Erről lenne szó.

2017. júl. 6. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

"soha nem mondtuk, hogy a TÉRBEN tágulnak a dolgok. Ha így lenne, akkor lenne egy stacionárius pont valahol, amiTŐL kifelé minden tágul"


Es ez a pont nem lehetne az ahol az osrobbanas vegbement?


Nyilvan hianyosak az isnereteim, ezert kerdezem, nem mert hulye vagyok.

Elmagyarazod nekem?

2017. júl. 6. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
28%

Kb. négyszer volt már a kérdés.

Az a pont, ahol az ősrobbanás végbement, NINCSEN benne a mi terünkben.

Ugyanúgy, mint ahogy a lufi közepe sincsen rajta a lufi felszínén.


Nem lenne egyszerűbb visszaolvasni?

Szó szerint ugyanezek a kérdések voltak.

2017. júl. 6. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 Vree ***** válasza:
92%

#6os: Az ősrobbanás mindenhol egyszerre ment végbe.

Gondold végig: ha a térnek egy konkrét pontja lenne, ahonnan kiindult, akkor meg kell különböztetnünk az azon kívüli teret, aminek már léteznie kelett.


Próbáld meg a teret úgy elképzelni, mint egy lufit, aminek mi a felszínén élünk, ami hol felfúvódik, hol leeereszt. Az ősrobbanás az, amikor a teljesen összezsugorodott kvázi pont lufit kiveszed a dobozból, és felfújod. A tágulás, ahol most vagyunk, az, amikor már tele van levegővel a lufi, de még mindig próbálod nagyobbra fújni.

2017. júl. 6. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 Vree ***** válasza:
91%

Amúgy alapvetően az a problémád szerintem, hogy anyagmozgásban gondolkodsz. Tehát mondjuk valahol van egy csomó szikla, ez felrobban, a darabok szétrepülnek és ez volt az ősrobbanás.


Nyilván ehelyett úgy elgondolni, hogy minden közötti távolság nagyon kicsire van lecsökkentve. És aztán ez a köztes távolság nő meg ugrásszerűen.


Ugye egy dolog, amit szoktak még kérdezni, ami ugyanez az elértés: ha a fénysebességnél nincs gyorsabb, tágulhat-e a világmindenség (két adott pont között) gyorsabban?

Ugye itt is: a fénysebesség-határ az anyag mozgását írja le. A tér tágulsa nem mozgás.

2017. júl. 6. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Maga az univerzum a tér azon kívül nincs semmi még tér se amiben tágul.
2017. júl. 8. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!