Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Valaki légyszives elmagyarázza...

Valaki légyszives elmagyarázza röviden és érthetően a FEHÉRJÉK SZERKEZETI SZINTJEI-T?

Figyelt kérdés

Hogy is van ez az Elsődleges, másodlagos, harmadlagos szerkezet a fehérjéknél?

Már rengeteg helyen utána olvastam, de egyszerűen nem értem. Utolsó reményem, hogy itt teszem fel a kérdést, hátha valaki elmagyarázza, és meg is értem! :P

Nagyon megköszönném!



2017. júl. 23. 21:08
 1/5 hollófernyiges ***** válasza:
100%

elsődleges: aminosavsorrend

másodlagos: helyi térbeli szerkezetek, alfa-hélixek, béta síkok

harmadlagos: egy molekula teljes térbeli szerkezete (őszintén szólva nem értem miért kell ezt a kettőt külön venni, vmi hagyomány lehet)

negyedleges: több molekulából álló komplex térbeli szerkezete

2017. júl. 23. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Az elsődleges szerkezet az aminosavak kapcsolódási sorrendje, azaz nem mindegy, hogy lizin-arginin-glicin... vagy arginin-lizin-glicin... a sorrend, mert az a fehérje minőségét is érinti.


A másodlagos szerkezet a fehérje azon szakaszai, amelyek lokális rendezettséget mutatnak. Ezt a hidrogénkötések alakítják ki az oldalláncok és az amidkötések között. Pl. alfa-hélix


A harmadlagos szerkezet a fehérje teljes szerkezete, amiben akár több alfa-hélix és több béta-redő is lehet. Ide szokták sorolni a kénhidakat a ciszteinek között.


A negyedleges szerkezet pedig az összetett fehérjék szerkezetét jellemzi. Pl. a hemoglobin, amelyben több globuláris fehérje kapcsolódik

2017. júl. 23. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Mivel pont ugyanazt írták be neked, mint amit az összes forrásban találhatsz, hadd próbáljam meg máshogy.


Amikor egy fehérje készül, a riboszóma tol kifelé magából egy nagyon hosszú kolbászt. A kolbász aminosavak láncolata. A kolbász legalapvetőbb tulajdonsága az őt alkotó aminosavak sorrendje. Ez az elsődleges szerkezet.


Ahogy a riboszóma tolja kifelé a kolbászt, a kolbász egyes részei rögtön fel is csavarodnak (alfa-hélix), cikk-cakk alakba állnak (béta-redő), vagy éppen össze-vissza kolbászolnak (ezt angolul coil-nak szokták hívni). Az aminosavak egy része inkább csavarodni szeret, egy másik részük inkább cikk-cakkokat csinálni. Így attól függően, hogy a közeli szomszédságukban lévő aminosavak milyenek, létrejönnek ezek a csavarok és cikk-cakkok. A cikk-cakkok amúgy gyakran egymás mellé kerülnek több sorban, szépen egymásba illeszkedve. A lényeg, hogy ez a másodlagos szerkezet: a kolbász egyes szakaszainak az alakja: csavar, cikk-cakk, vagy összevissza.


A harmadlagos szerkezet a teljes kolbászgombolyag alakja. A csavarok, cikk-cakkok így meg úgy egymás mellé-alá-fölé kerülnek, megtesznek három kört, rajzolnak egy szívecskét, és a többi: a végén lesz egy kolbászból készült rugalmas szobrod egy jellegzetes alakkal. A szobor végső alakja a fehérje harmadlagos szerkezete.

2017. júl. 23. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Én a negyedlegest inkább úgy magyaráznám, hogy a különböző doménekből felépűlő egység, pl. hemoglobinnál a 2 alfa és 2 béta alegységből felépülő fehérje.

A többi szerkezet meg érthető.

2017. júl. 24. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Miért emeled ki? Amióta kiírtad, ide se b*sztál, honnan tudjuk, hogy mi nem világos?
2017. okt. 19. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!