Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a villám 8-10 m-re csapna...

Ha a villám 8-10 m-re csapna le ahol állunk, akkor a villám közben hallanánk a dörgést vagy akkor is picit később?

Figyelt kérdés

Ne történjen ilyen,csak elméleti kérdés,érdekel.


Ha egy helyen kin vagyunk a szabadban,egy villám lecsapna nagyon közel,8-10 m-re (ami szerintem már távolság,hogy túlélnénk,mert valami 3 m-en belűl életveszélyes azt hallottam) olyankor is kb 1 másodperc múlva hallanánk a csattanásos dörgést vagy olyankor a villámlás közben egy század másodperccel sem később.


Sokan mondták,ha lecsap a villám,a dörgést mindig később halljuk. Ha 1 másodperccel később halljuk amkor kb. 280 m-re csapott le.


Szerintem nem nagyon hiszem,ha 10 m-re csapna le,hogy késöbb hallanánk,hanem szerintem amikor villan akkor hallanánk,ugyanis egyszerre történik a kettő.


De akkor is mindenhonnan azt hallottam még eddig,hogy MINDIG később halljuk.


Akkor is,ha 10 m-en belűl csapna le?


Gondoltam csak megkérdezem itt is,kíváncsi vagyok,hogy ebben a természettudományban jártas emberek mit válaszolnak.



2017. júl. 26. 16:45
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Nem vagyok tudós, de elméletileg kicsivel később hallanánk mint ahogy látnánk. De ezt a különbséget nem vennénk észre, mert annyira kicsi lenne. A fény gyorsabban teszi meg a 10 métert 300.000 km/ Sec sebességgel, mint a hang 300 méter/sec sebességgel. Hogy pontosan mennyivel, azt majd a nálam okosabb emberek kiszámítják neked.
2017. júl. 26. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

Azonnal kell hogy halld. Azért mondják hogy később hallod a hangját, mert a fény és hangsebesség jelentősen eltér ahogy te is írod. De 280 méteren belül 1 másodpercen belül kell hogy hozzád érjen a hangja. Az érzékelést inkább az zavarja meg hogy egy nagyobb vihar rengeteg villámmal amik különböző helyeken csapnak le és különböző távolságból hallod őket így összemosódik a hangjuk és nem azt hallod amelyiket épp láttad.


Itt egy válogatás közeliekből:

https://www.youtube.com/watch?v=E0s7ucEMAKw


Ami 280-300 méteren belül van az ténylegesen azonnal hallatszik (itt már töredékmásodpercről van szó). Van ami ettől távolabbi ami az eltelt időből is érzékelhető (a teherhajós például, majd utána a parkban azonnali).

2017. júl. 26. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim válasza:
100%

Alapjaiban konyítok a természettudományokhoz. Az átlagnál azért ez is több.


Azt azért még én is tudom, hogy a hang terjedési sebességén, általában a levegőben való terjedési sebeaséget kell érteni.


A terjedési sebbességet bwfolyásolja a közeg, és a körülmények. PL hőmérséklet


A hang terjedési sebessége 343 m/s (ha már mondani kell valamit a fentiek alapján)


Tehát amit írsz nem állja meg a helyét.


"Ha 1 másodperccel később halljuk amkor kb. 280 m-re csapott le. "


343 méterre csap le.


A hang 10 métert is valamennyi idő alatt tesz meg. Ezt ha jól számolom hirtelen 0.029 sec alatt teszi meg. Majd kijavítanak ha a számok nem stimmelnek.


Tehát igenis később hallod meg mint ahogy meglátod. Viszont olyan kicsi az időintervallum, hogy ÉRZÉKELNI nem fogod. De attól még van külömbség,eltérés.


Van külömbség, de nem fogod érzékelni,mert elleszel foglalva azzal,hogy ne ugorjon ki a szived.

2017. júl. 26. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Hát ilyen ne történjen sem velen sem senki mással,hogy lecsap a közelében a villám,csak elméletből kérdeztem.

Köszönöm szépen a válaszokat.


Valamelyik este egyébként 2× is volt olyan,hogy villánt nagyot a villám és 1-2 másodperc múlva dörgött is. Akkor gondolom az olyan 340-680 m messze volt ami már tényleg biztonságos távolság,a szele sem ér,viszont még a hangja nagy.

2017. júl. 26. 18:00
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

Volt az 5,vagy 6 méter is,csak nem a földbe hanem a parabolába...szerelőhöz kellet vinni a tv-t.

Van különbség,de érzékelhetetlen. Század-másodpercekről beszélünk.

2017. júl. 26. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%
Pár méterre tőlem, vagyis inkább felettem vágott be nagy erejű villám egy villámhárítóba. A környező objektumok vakító fehéren tized-másodpercekre kifehéredtek, és ezzel egy időben, ha volt is, érzékelhetetlen időkülönbségben egy olyan hangot hallottam, mintha egy vászont a fülemnél széttépnének. Olyan érzés volt, mintha egy péklapáttal fülönbaxtak volna, percekig tartott mire helyre állt a hallásom. A pár száz méterre lévő kollégám egy óriási reccsenés-dörrenés félét hallott. Kilométerekre már csak dörrenést hallottak. Szerintem 10-100 méterig nincs időbeli eltérés a fény és a hanghatás között, mert nagy villám esetén a fényhatás időtartama tizedmásodpercekben is mérhető. A hanghatás pedig a nagy infrahang komponens, légnyomás miatt egészen más, mint amikor több száz méterről hallatszik.
2017. júl. 26. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

Utolsó!


Ez nem jó hír.


Remélem nem lett amyúgy semmi bajod,azonkívűl hogy borzalmas volt a közeledben ahogy leírtad amit éreztél.

2017. júl. 26. 21:21
 8/12 Wadmalac ***** válasza:
100%

Én kétszer éltem meg olyan 20-30 méterre lecsapó villámot.

Időkésés ilyen távról érzékelhetetlen, maga a hang meg minden, csak nem dörgés. A dörgés messziről hallható, ahogy a magas hangösszetevők elkopnak út közben.

Közelről borzalmasan erős éles reccsenő-durranó hangja van és nagyon rövid (a távoli villám hosszú dörgése többszörös visszaverődés eredménye különböző távolságokban, így időben elkenődve).

Utána meg lehet hallgatni percekig a mindent elnyomó fülcsengést.

Egyébként az iszonyat erős hangnál sokkal ijesztőbb a hangnyomás hatása, ahogy mellbe-hátba-gyomorba ver.

2017. júl. 27. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
Baromira hangos és magas frekvenciájú hangot hallanál, csattanást, olyat, hogy fizikai fájdalmat is okozna, és csengne utána a füled. De a hanghatás és a lökéshullám mellett (amit a villám által felforrósított nedves levegő tágulása okoz, meg így tud szétrobbantani egy fát is....), én még az áram okozta problémákra gondolnék... ha olyanok a körülmények, simán agyonvághat téged egy tőled 10 méterre becsapó villám.
2017. júl. 30. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
De viharban azért sem tanácsos a Balatonban úszni (többek között....), mert ott több tíz méterre becsapó villám is agyonvághat, de 100 méterre lecsapótól is simán begörcsölhet a lábad, meg ilyenek....
2017. júl. 30. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!