Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A különböző röntgengépeknek,...

A különböző röntgengépeknek, CT, MRI készülékeknek, ultrahangos vizsgálóknak lehet a minősége/felbontása különböző mint például a mobilok vagy kamerák minősége/felbontása?

Figyelt kérdés

2017. júl. 30. 00:52
 1/10 anonim ***** válasza:
91%
Nem csak lehet, hanem tényleg különbözik. Mégis, mitől lenne egyforma? Csak az azonos gyártmányoknak.
2017. júl. 30. 01:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
És a felbontás gyengesége miatt előfordulhat, hogy az orvos nem vesz észre egy törést/vérzést/daganatot stb.?
2017. júl. 30. 01:03
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Igen, simán. Aztán az orvost hordják le mindenféle kóklernek meg ilyen-olyan balf'sznak, csak azért, mert az egészségügybe nem adnak annyi pénzt, hogy megfelelő minőségű eszköz legyen. Mert nem a csilivili lapostévébe kellene a 4k merg UHD meg f'szom, hanem a kórházak CT-ibe, MRI-kbe.
2017. júl. 30. 01:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Mindegyik eleg jol eszreveheto. Olyan van, hogy valamilyen ideg miatt faj valami es akkor nem latszik semmi megis van tunet. Vagy van amit a rontgen nem mutat csak a ct, remelem jol mondom, mozgasszervrendszerrel kapcsolatban keresnek valamit es rosszra kuldenek, de ez igen ritka szerintem.
2017. júl. 30. 01:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
48%
Persze vannak orvosi muhibak, de az az orvos allasaba kerulhet, ha nagy baj tortenik.
2017. júl. 30. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
És számszerűleg mennyi ezeknek a készülékeknek a felbontása/bitmélysége/sebessége/akármilye?
2017. júl. 30. 04:34
 7/10 anonim ***** válasza:
A legvégső kép, ami egy számítógép monitoron megjelenik az színenként 8 bites, azaz 24 bites RGB. Hogy belül mekkora felbontással/ábrázolási pontossággal dolgozik egy CT, MRI, ultrahang, azt nem tudom, de minél részletesebbre törekednek, lehet 32 vagy 64 bites, azok is bődületesen nagy felbontást képviseltetnek, de megoldható manapság az 1024 bites is. Persze ahhoz kell egy komoly emberes számítógép, hogy fel is bírja dolgozni a produkált adatsort, lévén a legnagyobb hossz 64 bit napjainkban, de több 64 bites átmozgatással valahogy megbírkózhat vele. De nem biztos, hogy pont a felbontás miatt nem lehet látni valamit a képen, már a legelső készülékek is igen részletes képet adtak vissza minden apróságról amiről csak kellett. De abban van igazság, hogy orvosi célra biztos nagyon kellene a 4k felbontású képernyő meg a full hd video, stb.
2017. júl. 30. 04:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Itt azért több dologról van szó.

1. A mérés pontossága. Az orvosi praxisban (a laboratórium, kutatás egy teljesen más problémakör) azért egy törés, vagy más elváltozás nem atomi méretű, nincs szükség akkora felbontásra. Nem is a felbontás a lényeg, hanem a mérősugár testen való áthatolóképessége, szóródása.

2. A kapott jeleket kódolni kell, hogy például egy képernyőn ábrázolható legyen. Ez szoftverkérdés. És meglehetősen sok múlik rajta.

3. Még egy egyszerű törésnek is számos más jele, hatása, mérhető következménye van, komplikáltabb eseteknek pedig még inkább. A ténymegállapítás tehát egyéb adatokból is nyilvánvaló, amit a sugárzásmérők hozzátesznek, az a pontos topológia.

4. Az emberi tényező nem elhanyagolható, és nem a durva orvosi műhibákra gondolok. Lehet egy orvos fáradt, lehet, hogy elvonta valami a figyelmét, lehet, hogy egy bonyolultabb jelenség felismeréséhez nincs kellő képzettsége, vagy megfelelő gyakorlata, és csak ezután lehet trehány, figyelmetlen.


Az emberi test működése kellően bonyolult ahhoz, hogy a jó diagnózis ne csak egyetlen műszer pontosságán, felbontóképességén múljék a dolog. Vegyük figyelembe, hogy régebbi korokban egyes kiváló orvosok meglehetős pontossággal határoztak meg rendellenességeket lényegében szemmel, füllel és tapintással, tehát emberi érzékeléssel. Nem is a diagnózissal volt a probléma, hanem a gyógyítással. Arra nem volt módszerük. Mint ahogy számos esetben ma is. Egy példa: vannak nem operábilis csontok a testben. Ha törnek, a tény ugyan rendkívül pontossággal megállapítható, a cselekvés pedig: megvárjuk, míg a test megteszi a magáét, és igyekszünk ehhez biztosítani a nyugalmi feltételeket. De ha nincs szerencsénk, a nyomát, hatását életünk végéig hordjuk.

2017. júl. 30. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%
Lényegében egy agydaganat is simán kimutatható az agy legmélyebb régióiban is, de ha olyan aprólékosan szétvágnák valaki agyát, az valószínűleg már életműködéssel összeegyeztethetetlen károsodásokat vonna maga után. Ennek ugyan a csontokhoz nem sok köze van, de itt is hiába az a hiperszuper felbontású képalkotás, szinte minden orvos tehetetlen az ügyben.
2017. júl. 30. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
A különböző röntgengépeknek más lehet a képélessége és a kontrasztja. Valamint digitális röntgenkép kiértékeléséhez speciális monitor szükséges. CT, MRI gyártmánytól függetlenül elég hasonló minőségű képet ad. Ezeknek a kiértékeléséhez elég egy sima HD monitor is.
2017. júl. 30. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!