Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A kék fény, amit a (többnyire...

A kék fény, amit a (többnyire HORRORISZTIKUS) nukleáris balesetek elszenvedői tapasztaltak, a Cserenkov-sugárzás lenne?

Figyelt kérdés
Az a kék fény is a Cserenkov-sugárzásnak tudható be, ami - pl. filmekben, vagy elbeszélésekben - az erőműreaktorok leolvadásakkor történik, vagy ami pl. az eddigi leghorrorisztikusabb nukleáris balesetnél intenzíven tapasztalt(ak) az (utána lebomló =[ ) ember(ek)?

#sugárzás #bomlás #atomerőmű #nukleáris baleset #reaktormag-olvadás #szkeletonizáció #Hisashi Ouchi
2017. aug. 1. 21:12
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
A kékes fény valóban a Cserenkov sugárzástól van, de nekem mégis kicsit ködös a kérdésed, hogy pontosan mit is akarsz ezzel. Némi zavart érzek az erőben. Mintha nem tudnád pontosan hogy mikor jön létre Cserenkov sugárzás.
2017. aug. 1. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
35%

Úgy tudom, azt inkább ionizált levegő okozza. Csernobili katasztrófában írták le többen a lézerszerű fehéres-kékes fényt, még meg is álltak csodálni aznap este.

Amúgy nem bomlott le mindenki, de a lebomlást a radioaktív sugárzás okozta. Csernobil esetében Yuvchenko túlélte, igaz, azt mondták neki, ne nagyon legyen több gyereke.

Meg a kórházban, amikor cserélték a lepedőjét, mindig fekete porszem felhő szállt fel. Az volt a bőre. :S

2017. aug. 1. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Na mindegy ideírom: a Cserenkov sugárzás akkor alakul ki ha a részecske egy adott közegben (ami persze nem vákuum) gyorsabban halad mint a közegben a latható fényre érvényes fénysebesség. Ez a közeg törésmutatójából számítható. De a Cserenkov sugárzás nem azonos a radioaktív sugárzassal, és nem is közvetlenül az okozza.
2017. aug. 1. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
A Cserenkov sugárzás jellemzően a pihentető medencék vizében, vagy az aktív reaktortér vizében figyelhető meg. Amit az erős sugárzás kiválthat fényjelenségként, az inkább a fotolumineszcencia jelensége. Az erős részecske és gamma-sugárzás felgerjeszt bizonyos anyagokat, és ez esetenként fénykibocsájtással jár. Hasonlóan mint az órák sötétben világító számlapjához.
2017. aug. 1. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Igen, ezek szerint jól tudtam a Cserenkov-sugárzás mibenlétét. Így pl. azt is, hogy innét alakult ki egy sunyi mocskos elferdítéssel az az Urban-legend, hogy túl lehet lépni a fénysebességet.

Ezt az városi legendát még egy tanár is behozta hozzánk EGYETEMEN egy 100+ fős, amúgy komolynak vett előadáson... és persze akkor én is bekajáltam, mert húzós tárgyat oktatott, és az egyetemi erősen feudális légkörben az ilyen tanároknak (matektanárok) nagy a tekintélye. Mindegy is, inkább nem megyek bele a MAGYAR egyetemisták véleményezésébe...


A lényeg, hogy arra a kékes felvillanásra gondoltam, amit a nukleáris balesetek legszerencsétlenebb elszenvedői tapasztaltak (egy rövid időre), mielőtt, ha voltak olyan szerencsétlenek hogy nem robbantak fel, a villanást követően ki nem hánytak magukból mindent, majd pedig az elkövetkező napokban el nem kezdtek maguktól szétégni és (gondolom szupergyors rákkal egyetemben) lebomlani.


És tudtommal ilyen - és egyéb - szempontokból volt durvább nukleáris/radioaktív baleset is, mint a Chernobyl-i. Utóbbi tudtommal azért máig annyira no. 1 botrányos, mert a balesetkor a kormány elhatározta, hogyha beledöglik is, de eltusolja az ügyet.


A sugárzás fényéről pl. még a K-13 című hidegháborús kalandfilm jut az eszembe : Abból pontosan nem ismerem, mi igaz, s mi a filmes kiszínezés, de a film főcselekménye alatt, amikor 10 perces váltásokban kell a legénység választott tagjainak az olvadó reaktormag mellett hegeszteniük, ott is magában a reaktorszobában kékes fényben van minden.

2017. aug. 1. 22:55
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
A kékes fényt okozhatja az ionizált levegő, a Cserenkov sugárzás sokszor csak fényképen látható ha látható, szabad szemmel nem. Például a polónium körül, mivel az nagyon erős alfa sugárzó, a hirtelen lefékeződő alfa részecskék (hélium atommagok) miatt a környező levegő kékesen izzani kezd.
2017. aug. 2. 05:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Wadmalac ***** válasza:
100%

Még egy dolog, komoly sugárfertőzés esetén az emberi szem üvegtestje is elkezd foszforeszkálni, így a sugárfertőzött ködös (tudtommal fehéres-kékes) fényt lát még behunyt szemmel is.

Ez ugyan eltér a fentebb említett esetektől, viszont a kérdésben az, hogy erős sugárfertőzöttek által látott fény, adott némi alapot, hogy megemlítsem.

2017. aug. 2. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 EagleHUN ***** válasza:
100%

Amit a Majaki katasztrófakor láttak a szemtanúk, na az nem lehetett semmi. Ott aztán volt minden. Kémiai robbanás + extrém sugárzás kombó.

[link]


[link]

2017. aug. 2. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!