Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Fizika: Mennyi víz folyik ki...

Fizika: Mennyi víz folyik ki egy csövön adott nyomáson?

Figyelt kérdés

Nehéz a címbe a teljes problémát leírni, úgyhogy most leírom:


Valaki megtudná mondani nekem, hogy mennyi víz folyik ki egy adott átmérőjű csőnyíláson ha adott a víz nyomása?


Például vegyünk egy 25 mm átmérőjű csövet amiből a víz 9 bar nyomással lép ki, hány liter víz folyik ki a cső végén mondjuk másodpercenként vagy percenként vagy óránként?


Egy mellék kérdés: leszámítva áramlástani veszteségeket, a kijövő víz mennyisége egyenes arányban van a nyomással vagy ha nem, akkor milyen arányban?



2017. aug. 18. 01:12
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:

"A Bernoulli egyenletben a sebesség liter/sec.-ban van meghatározva...?"

#3-ban már írtam, a Qmax-os képlet

[link]

Q = r^2*pi*gyök(2*p/rhó)

Mindent SI-ben kell beírni, az r^2*pi a keresztmetszetet(m^2), a gyök() a sebességet(m/s), Q a vízhozamot(m^3/s) jelenti,

p nyomás Pa-ban(=9*10^5), rhó sűrűség(=1000 kg/m^3) azaz:

Q = 0.0125^2 * pi * gyök(2*9*10^5/1000) = 0.0208 m^3/s = 20.8 l/s

"...vagy mérnökként dolgozol valahol ebben a témában?"

Gépészmérnökként végeztem és dolgoztam régebben, már inkább informatikus vagyok.

2017. aug. 21. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 A kérdező kommentje:

A #6-os posztban küldött linkelt weblap alapján próbáltam kiszámítani a 6 méter hosszú cső veszteségével módosított térfogatáramot de kissebb érték (11,4 liter/sec) jött ki mint amit te saccoltál (16-18 liter/sec).


A következő mondat alatti egyenletet alakítottam át Q-ra:

"Behelyettesítve v2 értékét a nyomásveszteség-egyenletbe, azt kapjuk, hogy:"


ahol Q=gyök((Δp*d/5*pi/2)/(8*λ*l*ρ)


és kaptam 0,0114 m³/sec = 11,4 liter/sec.


Hol szúrtam el?

Vagy rossz képletet masszázsoltam át?

2017. aug. 21. 16:26
 13/16 A kérdező kommentje:

elfelejtettem ugyanezt mellékelni a behelyettesített értékekkel:


Q=gyök((900000*0,0254^5*pi^2)/(8*0.015*6*1000))


(azért használtam átmérőnek 25,4 mm-t mert az egy coll)

2017. aug. 21. 16:32
 14/16 anonim válasza:

Kedves Kérdező!


Mi lett a végső megoldás? Egy hasonló problémával "küzdök", 3 bar és 80 mm csőátmérőnél, 2 méter hosszúságú csőszakasszal. A ""Behelyettesítve v2 értékét a nyomásveszteség-egyenletbe, azt kapjuk, hogy:"" képlettel számolt Q-m nagyobb lett, mint a Qmax, szóval valami nagyon nem stimmel :-(

2021. máj. 24. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 A kérdező kommentje:
Az én műszaki kérdésem csak része volt egy csőtöréssel kapcsolatos bírósági ügynek de nem ragozom tovább, erre a részszámításra a végén nem is volt szükségem, és őszinte leszek, már el is felejtettem, hogy mire jutottam ezzel a kalkulációval.
2021. máj. 24. 13:00
 16/16 anonim válasza:
Köszönöm a választ! Remélem minden megoldódott! :-)
2021. máj. 24. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!