Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miből jutott arra Einstein,...

Miből jutott arra Einstein, hogy a gravitáció valójában nem egy erő hanem a nehéz testek meggörbítik maguk körül a teret?

Figyelt kérdés
Nem értem. Miből következtetett erre? Szerintem sokkal logikusabb az,hogy a gravitációs erő miatt van ez. Valaki elmagyarázná ezt nekem,hogy ez hogy lehetséges? De a lehető legegyszerűbb formában ha kérhetném.Válaszokat előre is köszönöm!

2017. aug. 18. 21:39
 1/8 anonim ***** válasza:
68%

Különböző csillagászati jelenségek nem voltak értelmezhetők a hagyományos elvekkel. A fény produkált nem indokolható dolgokat, amiknek a magyarázatául a speciális relativitáselméletet kellett kialakítani.

Ennek továbbfejlesztése, kiegészítése az általános rel. elm., ami még több jelenséget igyekezett egy elméletbe, érvrendszerbe, képletbe "gyúrni".


Az a baj, hogy nincs egyszerű válasz, mármint a laikus számár egyszerű.

A relativitáselméletnek olyan matematikai eszközrendszere van, hogy önmagában sok év egyetemi előkészület kell hozzá. Aztán, ha megtanultad ezt a "nyelvet", akkor válhat csak értelmezhetővé a dolog.

Már eleve itt mindig elakadunk, amikor megpróbáljuk a tér görbületét elmagyarázni, még fizika nélkül, csak mint geometriát. De ez csak egy kis szelete, amit ha nem ért meg valaki, akkor nem is érdemes belemerülni ebbe a kérdéskörbe.

Aztán ilyeneket kellene ismerni, mint tenzoralgebra, komplex számok és függvények, vektoranalízis (miután a deriválás, integrálás már megvan), differenciálegyenletek operátorszámítás, és hasonlók. Ja és a 4-dimenzióban való számolás ugyebár. Ezek messze (jócskán) meghaladják a gimnáziumi szintet, még az emelt szintet is.


Az meg hogy "a gravitációs erő miatt", az nem indok, nem magyarázat, hanem ez maga a jelenség önmagával magyarázva, tehát nem is lehet semennyire logikus. Ez kb. olyan, mintha a "Miért süt a Nap?" kérdésre azt mondanák, hogy mert fényes, és világít. De ez ugye nem épp magyarázat...


Javaslom Dávid Gyula előadásait, de kösd fel a gatyamadzagot!

2017. aug. 19. 01:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Kedves első, itt a nézelődők nagyjából fele úgy véli, hülyeségeket beszélsz. Számszerű fele. Na de a minősége! Az bizony nagyon hitvány. Így van ez, önmagukat rettenetesen okosnak vélt emberek akár a téma elismert kutatóját képesek földbe döngölni. Na mindegy.


Kérdező. Einstein sírva tépné loboncos haját, ha meghallaná, hogyan idézted őt. Nem, Einstein nem jutott ilyen következtetésre, te olvastad félre. De miképp lehet ezt megértetni itt? Ez nem egy hat éves kurzus, itt röviden érdemes fogalmazni. Úgy nem lehet számodra érthetően Einstein elképzelését megvilágítani.

2017. aug. 19. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
68%

Az első vagyok.

Most nem pontosan értem, mit is írtam ennyire sz4rul.

Én tanultam valamit ebben a témakörben az egyetemen, igaz, nem sikerült telje mértékben megértenem, de a kísérő ismeretek határozottan ezek voltak, amit írtam.

Valaki lepontozó legyen szíves javítani a gondolatmenetemet!

2017. aug. 19. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 Tom Benko ***** válasza:
@3: Azt, hogy valójában elriasztottad a kérdezőt. Ha ennyire elitista a szemléleted, akkor a válaszaiddal többet ártasz, mint használsz. El kell tudnod magyarázni, hogy nagyjából hogyan jön ki, mindenféle matematika nélkül, pusztán a szemléletre alapozva, hiába tudod, hogy a mögöttes matematikai apparátus miből is áll. Ha ez nem megy, nem baj, nem vagy egyedül, csak arra kérlek, az ilyen jellegű kérdésekre ne válaszolj. Bár szerintem menne, ha akarnád, mert majdnem sikerült a kommentedben egy szép magyarázatot megkezdened.
2017. aug. 19. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Tom Benko ***** válasza:
69%

Felszínesen: Hogyan döntöd el, hogy egy űrhajó éppen gyorsít, vagy leszállt egy bolygó felszínére? Ha csak a rendszeren belül tudsz vizsgálódni, akkor ezt megteheted abban az esetben, ha a testeknek kétféle tömegük van: egy tehetetlen, ami az őket érő hatásokkal kapcsolatos, és a súlyos, ami az általuk kifejtett gravitációs hatásokkal kapcsolatos. Einstein, Eötvös Loránd méréseire támaszkodva azt mondta, hogy a két tömeg teljesen azonos, tehát a gravitáció és a gyorsuló mozgás egyenértékű.


Na most a fény egyenes vonalban terjed inerciarendszerekben. Fogunk egy lézerceruzát, amivel egy fénypontot hozunk létre az űrhajó falán. Ha az űrhajó gyorsul, akkor a fénypont egy kicsit "lejjebb", azaz a gyorsulással ellentétes irányba mozdul.


Ha meg akarjuk határozni a sugár menetét, akkor például tűkkel megkereshetjük azt a vonalat, amin végigfut a fénysugár. Ennek elve ugyanaz, mint ahogyan a karókat ellenőrizzük a kertben, hogy egy vonalban vannak-e. Nem meglepő módon ez egy görbe vonal lesz.


Mivel a gyorsítás és a gravitáció nem különböztethető meg az első bekezdés szerint, ezért ugyanezt gravitációs esetben is tapasztalnunk kell. Ekkor viszont nincs gyorsulás, tehát a fény pályája, amit eddig egyenesnek gondoltunk, torzul. Ez pedig csak úgy lehetséges, ha maga a tér, amiben a féyn terjed, torzul, görbül.


Na, annak a leírása, hogy hogyan torzul, ez miképpen észlelhető, hat miránk - ahhoz kell az első válaszoló által emlegetett (tényleg bonyolult) matematika.


Hogy ez az elmélet helyesen írja le a világot, arra pedig bizonyíték, hogy minden, a jelenlegi technikával ellenőrizhető jóslata igaznak bizonyult.

2017. aug. 19. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
31%
Pontosan nem tudom, de volt egy fénykísérlet, amit nem értettek a tudósok, mert a fénynek elvileg több idő alatt kellett volna megtennie az utat. Einstein rájött, hogy a fény sebessége állandó és ebből jött a relativitás. Nincs abszolút tér, idő, hanem téridő van. A téridő pedig meggörbülhet.
2017. aug. 21. 07:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Tom Benko ***** válasza:
69%
@6: Nem. Volt egy fénykísérlet, ami csak úgy volt értelmezhető, hogy a fény sebessége állandó mindenhez képest is. Ez a Michelson-Morley kísérlet. De a görbült téridőnek más vicces következményi is vannak, ilyen például a Merkúr pályájának nyitottsága.
2017. aug. 21. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 dq ***** válasza:

Először az jutott eszébe, hogy a szabadon eső testek is inerciális megfigyelők, és rájuk húzhatja az oly sikeres relativitási elvét.


Aztán az, hogy a Földön álló testek ugyanolyanok mint az űrben gyorsuló testek.


Innen már lényegében következik minden (elhajlik a fény, lassulnak az órák, görbül a téridő stb). Már "csak" az Einstein-egyenlet konkrét alakja volt hátra. (még 7 év számolgatás)


[link]

2018. jan. 16. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!