Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a véleményetek az alábbi...

Mi a véleményetek az alábbi evolúciós kérdésről? (többi lent)

Figyelt kérdés

Sziasztok! Az lenne a kérdésem, hogy miért alakult a macskákkal a kommunikációnk, hogy bizonyos jeleiket nagyon jól megértjük, másokat kifejezetten félreértjük? Pl. egy fújtató, "púpos hátú", égnek meredő farkú cica szándékát senki sem kérdőjelezi meg. Ellenben, ha egy cica a pocakját "mutogatja" (azaz a hátára fekszik) véletlenül sem azt üzeni, hogy: "gyere és vakargasd meg a hasamat". Ennek ellenére a legtöbb ember ezt hiszi. Még sok-sok példát lehetne hozni. Illetve az is érdekes, hogy a farok különböző helyzetei apró eltéréseket mutatnak gyakran, ha a boldogságot fejezik ki, de ezeket nem igazán tudjuk megkülönböztetni.

Előre is köszönöm a válaszokat!



2017. aug. 26. 15:12
1 2
 1/11 Mojjo ***** válasza:
100%
Ez nem feltétlen evolúciós kérdés, a macskák meg az emberek között nem zajlott le olyan szintű koevolúció, mint a kutya és ember között. Valamilyen szintű persze, de nem ugyanaz. A hasmutogatásnál a "jajj de cukiiii" inger simán felülkerekedik más értelmezésen, és ezért gondoljuk azt, hogy biztos azt akarja, hogy megsimogassuk - hiszen mi magunk is meg akarjuk simogatni. Wishful thinking.
2017. aug. 26. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Igen, talán nem ide a legideálisabb, bár a koevolúció tagadhatatlan. Mégis ide írtam ki, mert:

1. Több válaszra számítottam, mint a macskás kategóriában

2. Szoktam olvasgatni (kommentálni nem) az evolúciós kérdéseket és válaszokat. Mojjo, te mindig szoktál válaszolni és mivel nagyon szimpatikus és tiszta az érvelésed, ezért kifejezetten számítottam a válaszodra.

Mondjuk az ember ennyi idő alatt azért megtanulhatta volna, hogy bizony-bizony gyakran harapás a vége a félreértelmezett kommunikációnak.

Illetve talán azért is ide tartozik, mert az ember viselkedés mintázatokat is szelektál.

2017. aug. 26. 15:26
 3/11 Mojjo ***** válasza:
100%
@2: a hassimogatás hatására bekövetkező karmolás, harapás, illetve annak elkerülése még minimálisnál minimálisabb evolúciós hátránynak, illetve előnynek sem igazán vehető. Egyszerűen nem nehezedik szelekciós nyomás az emberiségre arra nézve, hogy értsük meg jobban a macskák testbeszédét.
2017. aug. 26. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Ez igaz, de tanulás útján is meg lehet tanulni. Szelekciós hátrány természetesen nem lehet.
2017. aug. 26. 15:33
 5/11 Mojjo ***** válasza:
100%
@4: akinek van macskája, és még figyel is rá, az előbb-utóbb csak meg is tanulja. Ebből a szempontból a nemtörődömség az egyik háráltató tényező, a másik pedig az, hogy sok állati testbeszéd elég apró ahhoz, hogy elkerülhesse a figyelmünket, ha csak nem tanulmányozzuk nagyon alaposan a macskánk mozdulatait.
2017. aug. 26. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Igen, tényleg érdemes lenne figyelni az apró jelekre is (pl. a szemhéj jeleire). Én úgy vettem észre, hogy a macskáknál apróbb üzenetek (finomabb mozdulatok) vannak, mint a kutyáknál.

Esetleg tudsz olyan oldalt, ahol fent van a macskák (hivatalos és teljes) ethogramja?

2017. aug. 26. 15:44
 7/11 Mojjo ***** válasza:
100%
@6: sajnos nem, az etológia nem igazán az erősségem, meg sosem igazán foglalkoztatott - bár pár kutyaetológiás specit felvettem megboldogult egyetemista koromban, de ennyi. Sorry :/
2017. aug. 26. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Semmi gond, igazából csak egy dologra lettem volna kíváncsi. Megfigyeltem a cicámon, hogy ha enyhén "lenyomom" a bajszát, akkor felhúzza a pofiján azt a rész, ahonnan a bajuszok nőnek ki. Ez alvás közben is funkcionál. Nem tudom, hogy ez mennyire általános viselkedés, kíváncsi vagyok, hogy benne van-e az ethogramban.
2017. aug. 26. 15:54
 9/11 anonim ***** válasza:
100%
Nekünk minden macskánknál működött ez, szerintem ösztönös, reflexdolog, biztosan nem tanult.
2017. aug. 26. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

A macska autonóm lény az emberhez képest. A kutya nem. Ezért a kutya lényegesen több viselkedését ismerjük pontosan, mint a macskának.


Ugyanakkor, egy dolog a tudomány "jelenlegi állása", azaz, hogy mit lehet tudni a macskákról, és más dolog a konkrét ember ebbéli tudása (a legtöbb emberé nagyjából semennyi).


Az élőlényeknek sok hasonló tulajdonságuk is van, ennek kifejezése azonban lehet kicsit eltérő. Azonban nem minden testhelyzet, vagy mozdulat fejez ki feltétlenül információt. Amikor az ember pihen, ezer különféle dolgot művel, ami nem üzen semmit. Pusztán az izmok mozgatása vagy ellazítása. Ez minden állatra is igaz, tehát míg a "felpúposított hát" jellemző válaszreakció, addig a "hasmutogatás" lehet egyszerű "pihenés", amelyben a vakargatás kifejezetten kellemesen hat. Ezért azok a macskák, akik ilyesmit gyakran tapasztalnak, egy idő után megtanulják, hogy annak a mozdulatnak ez a folytatása. És ha szeretnének egy kis plusz "gyönyört", hát melléd fekszenek és ott mutogatják a hasukat. Próbáld rossz helyen vagy rossz módon "vakargatni" egy pillanat alatt lesz belőle "púpos hát".

Konkrétan nem tudom, de feltételezem, a macskák viselkedéséről is készültek tanulmányok. Ha ezeket tanulmányozod, feltehetően sok kérdésedre kaphatsz választ. De a macska egyéniség, ezért a sajátodon való kísérletezés nem feltétlenül a macskák viselkedésére általában ad választ.

2017. aug. 26. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!