Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a különbség a végtelen...

Miharminc kérdése:

Mi a különbség a végtelen nagy és a végtelen kicsi között? Egyik sem írható le méretekkel.

Figyelt kérdés
2017. szept. 10. 14:01
1 2
 11/16 A kérdező kommentje:

Amikor az anyag fénysebességen végtelen nagyra növekszik, (tudom, ez nem történhet meg) minden részecskéje végtelen távolságra kerül egymástól. Vagyis "nem látunk" belőle semmit.

A Nagy Bumm előtt az anyag egy végtelen kis pontban tömörült (úgy tudom, ez még csak hipotézis, vagyis nemlétezésében hasonló a fénysebességgel nem haladható tömeggel), vagyis szintén "nem látunk" belőle semmit. Mi a különbség tehát a végtelen nagy és a végtelen kicsi között?

2017. szept. 19. 13:05
 12/16 dq ***** válasza:

Egyrészt semmi nem igaz abból amit írtál. (Már ami értelmezhető.)


Másrészt ez megint hasonlóság, és nem különbség akarna lenni.

2017. szept. 19. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 A kérdező kommentje:

Hölgyeim, Uraim, nem lehetne, hogy embernek nézzük a másikat? Az okosabbnak miért kell fikáznia a gyengébbet?. A gyengébb is azért keresi fel ezt az oldalt, mert legalább érdeklődő és nem a hülye mobilját b.-tatja állandóan!

Aki főtudornak gondolja magát alakítson külön klubot és szálljon ki innen, vagy fogja vissza magát! Egy "legklubb"-ot. (Karinthytól.)

2017. szept. 20. 18:05
 14/16 anonim ***** válasza:

>"Amikor az anyag fénysebességen végtelen nagyra növekszik"

>"minden részecskéje végtelen távolságra kerül egymástól"

A relativisztikus tömege nő meg, nem a mérete.


"A Nagy Bumm előtt az anyag egy végtelen kis pontban tömörült"

Ezt nem tudjuk, valóban csak hipotézis.


"vagyis nemlétezésében hasonló a fénysebességgel nem haladható tömeggel"

Bocsi, ezt nem tudom értelmezni.


"vagyis szintén "nem látunk" belőle semmit"

Valószínűleg arra gondolsz(?), hogy mi a különbség a között, hogy azért nem látunk valamit, mert túl messze van, és azért, mert túl... kicsi...(?)

Felejtsük el ezt a relativitás dolgot, egyszerűbb példákat írj. :)

2017. szept. 20. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 A kérdező kommentje:
Azt hiszem, néhány ponton valóban érthetetlen voltam, túlzottan tömöríteni akartam. Tehát: csekélyke felkészültségem birtokában én valójában a szingularitásra szeretnék kilyukadni. Azt olvastam, (talán Michio Kakunál)hogy a Big Beng előtt szingularitás volt. Én azt firtatom, az hogy jöhetett létre? A vételen kis pont, melyben a Világmindenség volt összesűrűsödve, nem maga a szingularitás-e? Úgy képzelem, hogy egy "egyel ezelőtti" Világegyetem tágulása elért a fénysebességig, ekkor az egész téridő és anyag végtelen nagyságúra tágult. Tehát nem egy végtelen kis pontba! Itt merült fel bennem, hogy, ha egyszer valami végtelen, akkor akárhonnan nézzük, végtelen. Adott tömegű (tehát adott mennyiségű! részecskéből álló) anyag, ha végtelenül kitágul, akkor a részecskéi kerülnek egymástól végtelen távolságra. Ha adott mennyiségű anyag végtelen kicsire zsugorodik, a részecskéi kerülnek egymáshoz végtelen kis távolságra. Mi a különbség? A "nem látunk semmit" kifejezést (már előzőleg is idézőjelbe tettem!) azért használom, hogy valamiképp szemléletessé tehessem a "semmit". (Megint idézőjel!) Vagyis még egyszer körülírva : a végtelen nagy éppolyan ŰR, mint a végtelen kicsi. Használhatjuk-e erre az állapotra(?) a szingularitás definícióját?
2017. szept. 21. 11:25
 16/16 anonim ***** válasza:

A szingularitás igazából nem a végtelenül kicsit vagy nagyot jelenti, hanem egy matematikai kifejezés, és pongyolán kb. annyit jelent, hogy a paraméterek olyan értékek felé tartanak, ahol az adott feladat nem megoldható. Van köze a végtelenhez, de nem szó szerint. A Nagy Bumm első, kezdeti pillanatáról csak feltételezzük, hogy minden energia egy pontban létezett, de nem tudjuk, mert matematikailag nem tudjuk megközelíteni azt az állapotot.


A világegyetem pedig nem tud végtelen méretűre tágulni, mindig véges méretű lesz, fénysebességtől függetlenül. Lesznek (tuképpen vannak) galaxisok, amik fénysebességnél nagyobb sebességgel távolodnak egymástól, de itt a téridő tágulásáról van inkább szó. Ez az állapot jobban kezelhető (még ha van is benne pár furcsaság, amit nehéz megérteni), de itt nincs szó szingularitásról, még akkor sem, ha mondjuk az univerzum két pontja között semmiféle kapcsolat nincs és nem is lehet már.

2017. szept. 23. 03:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!