Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Számosságok számossága megszám...

Számosságok számossága megszámlálható?

Figyelt kérdés

2017. okt. 16. 10:18
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
0%
A számos megszámlálható, a számtalan nem az.
2017. okt. 16. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 2*Sü ***** válasza:

Ugye a Cantor-tétel miatt végtelen számosság létezik. Eddig oké.

A számosságot szoktuk indexxel jelezni: ℵ₀, ℵ₁, stb… Ezt a jelölést nézve a számosságok halmazának számossága ℵ₀ kellene, hogy legyen, hiszen az index egy bijekció a természetes számokkal.


Csakhogy kérdés, hogy ez a jelölés helyes-e. Itt jön képbe a kontinuumhipotézis, ami hipotézisként azt sejteti, hogy a valós számok halmazának minden végtelen részhalmaza vagy a valós, vagy a természetes számokkal azonos számosságú. Pongyolábban megfogalmazva a hipotézis szerint nincs számosság ℵ₀ és ℵ₁ között.


A valódi probléma, hogy ez a hipotézis sem nem cáfolható, sem nem bizonyítható. Pontosabban sem az állítás, sem annak az ellentéte nem vezet ellentmondásra, ez az állítás független a halmazelméleti axiómáktól, nem következik azokból egyik sem.


Ergo nem lehet azt mondani, hogy létezik mondjuk ℵ₀,₅, sem azt hogy nem létezik. Így tehát nem tudjuk hogy az ℵ alsó indexében természetes, vagy valós számok állnak.


A kérdés így megválaszolhatatlannak tűnik. Akár igennel válaszolok a kérdésedre, akár nem, azt sem bizonyítani, sem cáfolni nem lehet.

2017. okt. 16. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:
A számosságok mindenképpen sorbarendezhetők ha jól gondolom, de attól még az indexhalmaz lehet más is nem csak megszámlálható vagy kontinuum, nem? Akár nagyobb számosságú is lehetne, mint kontinuum. Mindenesetre, ha jól értem azt mondod, hogy minimum megszámlálható. És maximum?
2017. okt. 16. 15:37
 4/14 A kérdező kommentje:

"sem az állítás, sem annak az ellentéte nem vezet ellentmondásra, ez az állítás független a halmazelméleti axiómáktól, nem következik azokból egyik sem"


ezt ismerem, de mégis egy kicsit furcsa nekem, mert mi van a konstruálással? A halmazelméleten belül van-e ilyen halmaz? Ez nem eldönthető kérdés? Ha mutatnék egyet, akkor eldönthető lenne, tehát ebből az következik, hogy lehet hogy van, de nem lehet megkonstruálni? Ez elég furcsa

2017. okt. 16. 15:39
 5/14 anonim ***** válasza:
53%

A számosságok nem alkotnak halmazt. A számosságok nemlétező halmazának ezért nincs is számossága.


Sü, ne beszélj zöldségeket.

2017. okt. 16. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 2*Sü ***** válasza:

A természetes számok számossága ℵ₀

A valós számok számossága ℵ₁

Egy 2^(ℵ₁) > ℵ₁, jelöljük ezt ℵ₂-vel.

Egy 2^(ℵ₂) > ℵ₂, jelöljük ezt ℵ₃-mal.


Ezek fogalmak. Objektumok. Vagy ha úgy jobban tetszik jelek (jelölések). Sőt még – bár a halmazképzésnek ez nem feltétele – van sorrendiségük is. Miért ne lehetne halmazba foglalni őket? Például így:


H = {ℵ₀, ℵ₁, ℵ₂, ℵ₃, ℵ₄, ℵ₅, …}

2017. okt. 16. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
Mert a naív halmazelmélet nem ellentmondásmentes. Abból született a modern matematika, hogy a "gondoltam rá, tehát halmaz"-t felváltotta a "következik a halmazelmélet axiómáiból, tehát halmaz".
2017. okt. 16. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

én nem látom bizonyítva, hogy a számosság nem lehet halmaz elme

tény, hogy kell egy kollektivizáló kijelentés, de miért mondod, hogy az alef nullt nem teheted bele pl. egy egyelemű halmazba se?

2017. okt. 16. 23:35
 9/14 anonim ***** válasza:
Ne sértődj meg, ha esetleg tévednék, de nekem úgy tűnik, mintha azt hinnéd, hogy az alefek egy egész számokkal indexelt halmazcsalád. Tényleg azt írjuk az elején, hogy 0, 1, stb, de nem azért, mert hozzápároztuk őket az egész számokhoz, hanem mert a szukcesszorságot szeretjük így ábrázolni (minden alef jól van rendezve).
2017. okt. 16. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
Kérdező, semmi ilyesmit nem mondtam. Azt mondtam, hogy nincs olyan halmaz, hogy minden számosságok halmaza.
2017. okt. 16. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!