Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a feszültséget csökkentem,...

Ha a feszültséget csökkentem, akkor az áramerősség is vele párhuzamosan csökken?

Figyelt kérdés
Pl ha van egy 2 ohm-os ellenállásom, és letudom a 230 voltot csökkenteni mondjuk 30 voltra, akkor ráköthetem ezt az ellenálásra?Megbírja?
2017. okt. 16. 11:37
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%

Igen, az áramerősség a feszültséggel egyenesen, az ellenállással fordítottan arányos.

Állandó ellenállás esetén, az áramerősség – arányosan – csak a feszültségváltozástól függ, azzal arányosan változik.


Hogy mit bír az ellenállás, az attól függ, hogy milyen teljesítményre van méretezve.


230 V esetén, a 2 Ω-os ellenállásnak 26450 W = 26,45 kW teljesítményt kell kibírnia. (Az áramerősség 115 A.) ← Akkor, ha a betáplálás bír ekkora áramerősséget s az ellenállás átél ilyen teljesítményt.


30 V esetén, a 2 Ω-os ellenállásnak 450 W teljesítményt kell kibírnia. (Az áramerősség 15 A.) ← Akkor, ha a betáplálás bír ekkora áramerősséget és az ellenállás átél ilyen teljesítményt.

2017. okt. 16. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 Wadmalac ***** válasza:
100%

Lehet soros ellenállás kapcsolással a fogyasztókra egyenként eső feszültséget csökkenteni.

De a példád nagyon kevés.

Oké, hogy az egyik ellenállás 2 ohm, de mekkora a másik?

Enélkül nem derül ki, milyen arányban oszlik a feszültség.


Én mindenesetre azt javaslom, hogy amíg ilyen kezdetlegesen az elektrodinamikai ismereteid, semmiféle kísérletezésbe ne kezdj bele, amiben 12 V egyenáramnál nagyobb feszültség mászkál.

2017. okt. 16. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:

Ebben az esetben a következő linken levő müszer (ami lecsökkenti a feszültséget)alkalmazható?


[link]

2017. okt. 16. 12:30
 4/15 anonim ***** válasza:
Leválasztó transzformátor nélkül ne használj semmit, mert agyonvághat!
2017. okt. 16. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
44%

Nemtudom, mostanában hogyan van, nekem általános 7-8. osztályban tanítottak ilyesmit.

30 volt 2 óhmon az nálam még mindig 450 watt.

Szép nagy darab ellenállatka lehet az áldozat.

Vagy a kérdező.


Szóval a kütyü bekapcsolása ELŐTT javaslom felhívni mind a mentőket, mind a tűzoltókat.

Az ELMÜt a szomszédok úgyis kihívják.

2017. okt. 16. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező, törpefeszültséggel kísérletezgess, max 25-30 voltig!

Nem vicc, jót akarok.

2017. okt. 16. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
Te figyelj, Kérdező, ha ez a kütyü 4000 W-ig jó, akkor elképzelhető, hogy annál kisebb ellenállásnál el sem indul...
2017. okt. 16. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:
A fogyasztó jelen esetben egy 20 szézalékos koh oldattal töltött vizbontó szárazcella.Nem értem....Ha én beiktattam ezt a feszültségcsökkentő kütyüt az áramforrás és a fogyasztó közé(plusz még egy egyenírányítót),akkor miért kell félni bármitől,hisz a feszültséget lecsökkentettem 30 voltra,és ezáltal az ampernek is kell csökkenjen,nem?tehát 15 amper kellene átfollyon a cellán.Az pedig elfogadható,nem?és mégis amikor rákapcsoltam akkor érezhetően hatalmas amper áram ment át.Ezt nem értem.Ha ugyanezt csináltam egy 1200 wattos porszivó motorral,az szépen engedelmeskedett a kütyünek.Amikor csavartam le a potmétert és a feszültség csökkent a motor forgása lassult,ellenkező esetben pedig gyorsult, a feszültségtől függően.
2017. okt. 16. 20:14
 9/15 A kérdező kommentje:
Még egy érdekesség.Ha mértem e kütyü feszültségét csak simán fogyasztó nélkül,akkor bármerre csavartam a feszültségszabályozó potmétert,semmi sem történt,mindig 230 voltot mutatott.Csak akkor változott,ha rákötöttem a porszivó motort.Akkor szépen mutatta,hogy hány volt megy ki.Ha pl 10 volt alá tekertem,a motor megállott szépen,azon felül szép lassan el kezdett forogni.
2017. okt. 16. 20:19
 10/15 anonim ***** válasza:

Azt felejted el, kérdező, hogy itt nem csak egy áramkör van.

Ha hozzáérsz, akkor te IS az áramkör része leszel, és egy új áram indul el rajtad keresztül.

Ha ügyes vagy, akkor simán agyonvág... és nem, nem a 30V. Ott nem annyi lesz.

És, ha ennyire nem értesz hozzá, még azt se fogod tudni, hogy hány V-tól haltál meg.

2017. okt. 17. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!