Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan lehet az, hogy ha...

Hogyan lehet az, hogy ha sorba kötök 8 darab 1,2 voltos,2300 miliamperos, vagyis 2,3 amperos AA méretű akkut, akkor a feszültség 10 volt körüli (ez rendben), de az amper, amit a multimérővel mérek 8,5 ampert mutat?

Figyelt kérdés
Ebben az esetben nem 8x 2,3 egyenlő 18,4 amper kellene legyen?
2017. okt. 27. 21:07
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

Csak a feszültség növekszik - jelen esetben ~ 9,6 V - a rövidrezárási áramerősség nem.

"Az elemek soros kapcsolásával csak a feszültség növekedését érjük el, sem a rövidzárási áram, sem az élettartam nem növekszik. "

Forrás: [link]


Nem mellesleg nincs olyan, hogy "2300 miliamperos, vagyis 2,3 amperos AA méretű akku". Az akkumulátorok kapacitását Ah-val (amperóra) illetve annak prefixumaival (például mAh) jelölik.

2017. okt. 27. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
De itt nálam a a rövidrezárási áramerősség is növekedett,mert ha külön mértem az elemeket, akkor 2,3 ah,ha pedig sorosan összekötve, akkor 8,6 ah.Akkor ez hogy van?
2017. okt. 27. 21:29
 3/13 anonim ***** válasza:

Az nem 2300 milliamperos, hanem 2300 milliamperórás.

Ami azt jelenti, hogy 5 óra alatt lemerítve 2300 milliamperórányi töltést tudsz kivenni belőle.


Az árammérést azt hogy csináltad? Direktbe rákötötted az ampermérőt az elemre? Úgy nem sok értelmes dolgot fogsz mérni...

2017. okt. 27. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
Sőt nem csak, hogy hülyeséget mérsz így, de tönkreteszed vele az ampermérőt és az akkut is.
2017. okt. 27. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
Átkapcsoltam a multimétert az egyenáramú ampermérő pozicióba(20 amperig mér ,10 másodpercig lehet mérni, mert nincs ebben az esetben kiolvadásos biztosítékja),és így mutatott 8,5 ampert.Nem így kell?
2017. okt. 27. 21:57
 6/13 anonim ***** válasza:

"a rövidrezárási áramerősség is növekedett,mert ha külön mértem az elemeket, akkor 2,3 ah,ha pedig sorosan összekötve, akkor 8,6 ah."

Újfent kevered a fogalmakat: az Ah egy akkumulátor kapacitása, nem a rövidrezárási áramerőssége - az sokkal nagyobb lehet.


Például az alábbi akkunál:

[link]

6600 mA is lehet a maximum áramerősség.

2017. okt. 27. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
Köszi.Egy kicsit tisztáznád nekem a ezeket a fogalmakat?Mert tényleg nem vagyok velük tisztában.
2017. okt. 27. 22:12
 8/13 anonim ***** válasza:
100%

A rövidrezárási áram egy papíron létező érték.


Épeszű ember nem zárja rövidre az akkut, mert ezzel tönkre is teszi.


Mérni nem fogod tudni (legalábbis egy egyszerű multiméterrel biztosan nem)

Kiszámolni úgy tudod, ha az akku üresjárási feszültségét elosztod a belső ellenállásával.

2017. okt. 27. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
100%
Ha pontos akarnál lenni, akkor 8 db. ilyen ampermérőt kötnél sorba a méréshez. Akkor kapnád ugyanazt az áramot.
2017. okt. 27. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

"Csak a feszültség növekszik - jelen esetben ~ 9,6 V - a rövidrezárási áramerősség nem."

Ja, csak ő nem a rövidzárásit méri. Egyszerű esetben, ha az ampermérő söntellenállása és a belső ellenállás megegyezik, akkor a felét. És ha ugyanazon ampermérő (méréshatár, hőmérséklet, stb, szóval sönt) mellett egyre több akkut köt sorba, egyre inkább közelít - növekszik - az áram a rövidzárásihoz, mert egyre elhanyagolhatóbb lesz a sönt ellenállása az egész körben a belső ellenállások összegéhez képest.


Kissé körmönfontan ezt fogalmazta meg #9 is.

2017. okt. 28. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!