Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan keletkezik az elektromo...

Hogyan keletkezik az elektromos feszültség? Mitől lesz az egyik vezetékben pl 230 volt a másikban pedig 0. A nulla feszültségü vezető kapcsolódik valamihez ami a feszültségét lenulázza? Pl a földhöz? Vagy valamihez?

Figyelt kérdés
2017. aug. 28. 20:21
 1/6 Ozmium42 ***** válasza:
100%
A feszültség lényegében két pont közötti potenciálkülönbség, ami a töltéshordozók egyenlőtlen eloszlásából adódik. Meg lehet vonni a párhuzamot például az oldatok ozmotikus nyomásával, ami az oldott részecskék számának eltéréséből adódik két folyadéktér között. A feszültség, éppen úgy, ahogy az ozmotikus nyomás, azt eredményezi, hogy ha a biztosítod a szabad "átjárást" a két "szint" között, akkor a különbség spontán kiegyenlítődik.
2017. aug. 28. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

A nullavezető a háromfázisú transformátor közös csillagpontja és ott le van földelve.

Azért nevezik nullavezetőnek mert a földel azonos potenciálon van. ( a trafónál tényleg egyébként meg nagyából)

2017. aug. 28. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 2*Sü ***** válasza:
100%

> Hogyan keletkezik az elektromos feszültség?


Nagyon könnyen. :-) A fizikaórákon szokták is demonstrálni. Persze a töltésmennyiség sem lényegtelen. Az erőművekben javarészt azt használják ki, hogy egy elektromos vezetékben áram indul el, ha egy mágneshez képest mozog (jelen estben forog).


> Mitől lesz az egyik vezetékben pl 230 volt a másikban pedig 0. A nulla feszültségü vezető kapcsolódik valamihez ami a feszültségét lenulázza? Pl a földhöz?


Pontosan. De miért van ez így.


Áram ott folyik, ahol az áramkör záródik. Alapesetben ha nincs nullázás, akkor bármelyik vezetéket fogod meg, az önmagában nem fog megrázni. És pont ez a probléma. Voltak ilyen hálózatok. Oké, az egyik vezetékről lejön a szigetelés, és hozzáér a készülék fém borításához. Megfogod, nem ráz. A mellette lévő másik készüléken is megtörténik ugyanez csak a másik vezetékkel. Megfogod, önmagában az sem ráz. Ki sem derül, hogy valamilyen probléma lenne valamelyik készülékkel. A gond ott van, ha az egyik kezeddel az egyik, a másik kezeddel a másik – akár évek óta – hibás készüléket fogod meg. Akkor zárni fogod az áramkört, ráadásul az áram a kezeiden, így jelentős mértékben a szíveden keresztül folyik, ami az egyik legrosszabb a túlélési esélyek tükrében.


Pont ezért azt csinálják, hogy az egyik vezetéket hozzákötik a földhöz. A generátorban is, illetve bizonyos távolságonként a villanyoszlopokon is. Ettől még a potenciálkülönbség megmarad. Ha a nulla sérül meg egy készülékben, akkor nincs gond abból, ha megfogod, hiszen az is a földdel azonos potenciálon van, mint te is. Viszont ha a fázis vezetéke ér hozzá a fém borításhoz, az rögtön zárja az áramkört és levágja a biztosítékot. Már ha az a bizonyos készülék a földön áll. Mindenesetre nem egy ember zárja rövidre az áramkört, hanem a meghibásodott készülék, még mielőtt bárki is megfogná. Azonnal ki is derül, hogy a készülékkel valami probléma van. Persze ha a készülék szigetelő anyagon áll, akkor nem, ezért is kell külön leföldelni a készülékeket, akár direktben, de a háztartásokban ez a konnektor földelés kivezetésével történik.


Ennek viszont az a hátránya, hogy a fázist önmagában megfogva zárni fogod az áramkört.


Illetve van még pár extra a képben. A generátorok nem egy fázist, hanem három fázist állítanak elő, különböző, most különösebben nem részletezett okokból (hatásfok, háromfázisú motorok, stb…). Ezért is kapta a fázis nevet, mert ugye a feszültség szinuszosan változik mindegyikben, de más-más fázisban. Lásd:

[link]

[link]

A 230 / 400 V is ebből fakad. A fázis és a nulla között az effektív feszültség ~230 V, de két fázis között ~400 V. Ugye a második ábrán a kék csúcs és a piros, vagy sárga hullám között nagyobb a távolság, mint a kék csúcs és az x tengely között, hasonlóan ahhoz, hogy egy egyenlő oldalú háromszögben is távolabb van két csúcs, mint egy csúcs a középponttól, méghozzá √3-szor nagyobb a távolság. ( [link] )

2017. aug. 28. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 dq ***** válasza:

#3: "Az erőművekben javarészt azt használják ki, hogy egy elektromos vezetékben áram indul el, ha egy mágneshez képest mozog (jelen estben forog)."


Feszültség indukálódik.

2017. aug. 28. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 2*Sü ***** válasza:
#4: Igen, ez így pontosabb megfogalmazás. Áram akkor tud folyni, ha az áramkör zárt.
2017. aug. 29. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Nincs olyan, hogy "egyik vezetékben pl 230 volt", feszültség mindig két pont között értelmezendő, tehát lehet a földhöz képest 230 V például. A pongyola megfogalmazásod is arról szól, hogy van egy rendszered, amelyiknek egyik vezetője földelt, ez szokásosan a nullavezető, és így a nullavezetőhöz képest (és egyúttal a földhöz képest) lehet 230 V a feszültség. #3 írásából látható is, hogy a 400 V-hoz már mindenképpen hozzá kell tenni, hogy mely két pont között méred.


Szokásos esetben, azaz háromfázisú négyvezetékes rendszernél a nullavezetőnek a feszültsége nem azért nulla a földhöz képest, mert földelve van, szimmetriaokokból földelés nélkül sincs közte és a föld között feszültség.

Földelni különféle okok miatt földelik, ezen okok egyike-másika is olvasható #3-nál.


A nullázás fogalom nem a nullavezető földelését takarja.

2017. aug. 29. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!