Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Amikor extrém messzi objektumo...

Amikor extrém messzi objektumokat vizsgálnak akkor is a múltat látják a csillagászok?

Figyelt kérdés
Ha én felnézek az égre, akkor a csillagoknak a múltbéli állapotát látom mert a fénynek is 2 év mire 2 fényévnyi távolságról ideér. Múltkor néztem egy műsort ahol a tejútrendszer közepén lévő fekete lyuk környezetét nézték. Viszont az innen hihetetlenül messze van. Ha azt vizsgálják akkor is a múltbéli állapotát látják? De akkor nem hiteltelen? Vagy amit a WMAP felfedez az univerzumból az is a múlt?

2017. nov. 1. 22:32
1 2
 1/13 anonim válasza:
100%
Igen, úgyhogy a vizsgált objektumok már lehet nem is léteznek, olyat is olvastam, hogy az Androméda galaxisból, ami 2,5 millió fényévre van, figyelnénk teleszkópon keresztül a Földet, akkor még dinosszauruszokat, vagy a Földet az akkori állapotbanlat látnánk.
2017. nov. 2. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim válasza:
Igen például ha egy 10 fényévnyire lévő objektumot "nézel"akkor a 10 évvel ezelötti állapotát fogod látni mert a fény 10 év alatt ér ide hogy láthasd ha meg elpuszttul az objektum akkor azt csak 10 fényév távolságbol 10 évre rá fogod csak látjni. :D fuha remélem érthető :D
2017. nov. 2. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
Azt tudom, hogy ha én nézem így van. De akármivel is vizsgálnak a tudósok, nemcsak "hagyományos" távcsővel akkor is így lesz mindenképp? Például a WMAP ami a"mikrohullámú háttérsugárzás térbeli hőmérséklet-ingadozásait" figyeli vagy ami röntgen, UV tartományban figyel, vagy akármi amivel megfigyelnek ma az mind a múlt akkor? Amikor a galaxis közepén lévő fekete lyuk körüli csillagok mozgását rögzítették, ha jól tudom nem hagyományos megfigyelésekkel akkor az is csak azt láthatja ahogyan a múltban mozogtak? És ha nem lenne már ott a fekete lyuk (ami szerintem kizárt) akkor a megfigyelésen még ott lenne?
2017. nov. 2. 11:09
 4/13 Mojjo ***** válasza:
83%
@3: Terjedhet információ a fénynél gyorsabban? A válasz fényében mire következtetsz?
2017. nov. 2. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
A fénynél nem terjedhetne gondolom gyorsabban mert annak kéne a legnagyobb sebességnek lennie. Bár az "információ" számomra nem világos ebben az estben, hogy mi is pontosan. Bár többen beszéltek már róla, hogy a kvamtum részecskéknél lehet gyorsabban kapcsolat 2 foton között, mint amennyi idő alatt a fény odaérne.
2017. nov. 2. 17:49
 6/13 nontau ***** válasza:
Minél messzebb van annál öregebb a fény amit látunk, ill a műszerek. A Nap ha eltűnne ebben a pillanatban csak 8 perc múlva látnánk, hogy nem látjuk. Mivel a legújabb /LIGO/ mérések azt igazolják, hogy a graviton is csak a fény sebességével halad, a Föld is csak 8 perc múlva hagyná el mostani megszokott pályáját.
2017. nov. 2. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
ma 17:54 Azt, hogy a fénynél ez van azt a kérdésben is kiírtam. Csak nem tudom, hogy a legmesszebb látó műszereknek lehet e olyan szerkezete, ami lát olyat is ahonnan a fény nem érhetett még ide.
2017. nov. 2. 18:21
 8/13 Mojjo ***** válasza:
54%
@7: Ha a fény terjed a leggyorsabban, hogyan foghatna bármiféle műszerünk bármiféle jelet (képet, akármilyen sugárzást, akármit), hogy láthatna bármit, ahonnan a fény sem ért még ide? :)
2017. nov. 2. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
Nehéz megfogalmaznom. Tudom, hogy nagy hülyeségnek hangzik ez most neked de abba gondoltam bele, hogy valamilyen módon az információt megszerezhetjük e az időben hozzánk közelebbi állapotról úgy, hogy a fény nem érhetett még ide azóta. Valamiféle más módszerrel ami nem a fényen alapszik. Na de visszatérve ha tőlünk a fekete lyuk 30 ezer fényévnyire van, akkor a környezetét legjobb esetben is csak a 30 ezer évvel ezelőtti állapotát látjuk nézzük bármivel is?
2017. nov. 2. 21:37
 10/13 Mojjo ***** válasza:
65%

@9: Tudod, hogy a fénynél gyorsabban nem terjedhet információ, mégis folyamatosan azt kérdezgeted, hogy szerezhetünk e a világegyetem különféle részeiről olyan információkat, amik gyorsabban jutnak el hozzánk a fénynél. Nem érzed ezt furának? Hiszen tudod a választ! Te magad is kimondtad!


Nem, nem szerezhetünk gyorsabban infókat. Egy 30 fényévnyire lévő régióból bármilyen információnak legalább 30 év kell, mire ideér, egy 30 millió fényévnyire lévőből meg 30 millió év. Épp ezért minden létező módszerrel a múltat látjuk - a példáinkban speciel legalább 30, vagy épp 30 millió éves múltat.

2017. nov. 2. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!